• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ką būtina žinoti apie teismo antstolių veiklą

Dainius Radzevičius

Teismo antstolių veiklą prižiūrintys Teisingumo ministerijos pareigūnai gauna labai daug laiškų, o dar dažniau jiems tiesiog skambinama ir teiraujamasi, ar tinkamai, teisėtai ir gerai vienoje ar kitoje situacijoje pasielgė teismo antstolis. Daugelis klausimų kartojasi ir tai verčia manyti, jog dauguma žmonių, pirmą kartą susidūrusių su teismo antstoliais, tiesiog nežino, kokios yra šio valstybės pareigūno teisės, pareigos ir atsakomybė.

REKLAMA
REKLAMA

Reikia žinoti, kad teismo antstolio reikalavimai vykdyti sprendimus yra privalomi Lietuvos gyventojams, įmonėms, įstaigoms ir organizacijoms. Už teismo antstolio reikalavimų vykdant sprendimus nevykdymą, dokumentų ar žinių apie skolininko turtinę padėtį nepateikimą ar jų nuslėpimą, taip pat žinomai melagingų žinių suteikimą ar kitokį kliudymą teismo antstoliui gali būti skiriama administracinė bauda (piliečiams nuo 500 iki 1 000 litų, pareigūnams - 1 000 - 2 000 litų). Už piktybinį vengimą vykdyti teismo sprendimą įstatymai numato dar griežtesnę - baudžiamąją atsakomybę.

REKLAMA

Žinoma, teismo antstolis atlikdamas vykdymo veiksmus neturi teisės pažeisti savo įgalinimų ribų ar kokia nors forma kėsintis į piliečių asmens laisvę bei orumą. Teismo antstolių įstatymas įpareigoja antstolį imtis visų teisėtų priemonių sprendimams greitai ir realiai įvykdyti, laikytis Konstitucijos, įstatymų ir kitų teisės aktų reikalavimų, teisingumo ministro patvirtintų vykdymo proceso instrukcijų nustatytų taisyklių. Pagrindinis teisės aktas, reglamentuojantis teismo antstolio darbą vykdant sprendimus, yra Lietuvos Respublikos civilinio proceso kodeksas.

REKLAMA
REKLAMA

Svarbiausia - problemas spręsti laiku

Būtina žinoti, jog Teisingumo ministerija tiesiogiai nekontroliuoja teismo antstolių darbo. Visi skundai dėl antstolio veiksmų, atliktų vykdant teismo sprendimą (areštuojant ir įvertinant turtą, jį parduodant varžytynėse, sustabdant ar atsisakant sustabdyti vykdomąją bylą ir pan.), turi būti paduodami apylinkės teismui, prie kurio yra teismo antstolių kontora. Tik teismas gali įpareigoti antstolį atlikti veiksmus, kurių jis neatliko, ar ištaisyti padarytas klaidas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Labai svarbu atminti, kad skųsti teismo antstolio veiksmus teismine tvarka reikia neatidėliojant, nes įstatymai numato labai trumpą terminą skundui paduoti. Jis apylinkės teismui turi būti paduotas per 10 dienų nuo tada, kai teismo antstolis atliko skųstiną veiksmą, arba kai asmuo sužinojo apie tokio veiksmo atlikimą. Su skundu gali kreiptis išieškotojas, skolininkas bei kiti suinteresuoti asmenys. Žyminio mokesčio paduodant skundą dėl teismo antstolio veiksmų mokėti nereikia.

REKLAMA

Išieškotojas ir skolininkas turi teisę būti patys ar per atstovus, atliekant vykdymo veiksmus, susipažinti su visa vykdomosios bylos medžiaga, gauti pažymas apie vykdymo eigą, sudaryti taikos sutartis, ginčyti turto priklausomybę ir jo įkainojimą, apskųsti teismo antstolio veiksmus. Išieškotojas turi teisę atsisakyti nuo išieškojimo, t. y. kreiptis į apylinkės teismą dėl vykdomosios bylos nutraukimo - šiuo atveju nutraukus vykdomąją bylą bus panaikintos visos vykdymo priemonės ir byla daugiau nebegalės būti atnaujinta. Skolininkas, išieškotojas ar jų atstovai privalo jiems priklausančiomis teisėmis naudotis sąžiningai. Skolininkas ar jo atstovas privalo aktyviai padėti teismo antstoliui greitai ir tinkamai įvykdyti sprendimą.

REKLAMA

Mokesčiai

Išieškotojas, pateikdamas teismo antstolių kontorai vykdomąjį dokumentą, turi sumokėti 50 litų bylos administravimo mokestį. Šio mokesčio nereikia mokėti pateikiant vykdomuosius dokumentus dėl alimentų ir žalos, padarytos sužalojus ar kitaip suluošinus sveikatą, taip pat netekus maitintojo, išieškojimo. Šis principas taikomas ir tuomet, kai vykdomi sprendimai dėl darbo užmokesčio, su juo susijusių išmokų išieškojimo ar kitokių, iš darbo teisinių santykių kylančių reikalavimų. Yra ir dar keletas išimčių. Socialiai remtini asmenys gali kreiptis į vyresnįjį teismo antstolį su prašymu atleisti juos nuo administravimo mokesčio. Šiuo klausimu galutinį sprendimą priima teisėjas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Administravimo mokestis neimamas ir tais atvejais, kai antstoliams vykdomieji dokumentai pateikiami pakartotinai, jei prieš tai jie buvo grąžinti dėl išieškojimo negalimumo.

Kada pradeda veikti teismo antstolis

Vykdymo veiksmus teismo antstolis pradeda remdamasis jam pateiktu vykdomuoju dokumentu. Vykdomąjį dokumentą gali pateikti pats išieškotojas ar jo įgaliotas asmuo, įstatymo numatytais atvejais ar išieškotojui paprašius vykdomąjį dokumentą teismo antstolių kontorai perduoda teismas.

REKLAMA

Pagrindinis vykdomasis dokumentas - tai vykdomasis raštas, kurį išieškotojui išduoda teismas įsiteisėjus teismo sprendimui (kai teismo sprendimas yra skubiai vykdytinas, vykdomasis raštas gali būti išduotas ir iš karto priėmus sprendimą). Teismo antstolių kontorai pateiktas vykdomasis dokumentas perduodamas vykdyti tam teismo antstoliui, kuriam priskirtoje aptarnaujamoje teritorijoje yra skolininko turtas arba skolininkas nuolatos gyvena ar dirba. Jeigu skolininkas yra įmonė, įstaiga ar organizacija, tuomet tuo užsiima jos buveinės ar turto buvimo vietos teismo antstolis.

REKLAMA

Taip pat kiekvienas turėtų žinoti, kad teismo antstolis vykdymo veiksmus gali atlikti darbo dienomis nuo 8 iki 22 valandos.

Terminai

Teismo sprendimai gali būti pateikti vykdyti teismo antstoliams ne vėliau kaip per trejus metus nuo jų įsiteisėjimo. Jeigu pagal teismo sprendimą išieškomos periodinės išmokos (pavyzdžiui, alimentai), tuomet vykdomieji dokumentai galioja per visą laikotarpį, kuriam priteistos išmokos.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tuo atveju, kai vykdomasis dokumentas, pagal kurį visiškai ar iš dalies neišieškota, grąžintas, naujas terminas pateikti dokumentą vykdyti pradedamas skaičiuoti nuo jo grąžinimo išieškotojui dienos.

Teismo antstolis pradėdamas vykdyti sprendimą pasiunčia raginimą skolininkui įvykdyti sprendimą geruoju. Jeigu teismo sprendime įvykdymo terminas nenustatytas, priklausomai nuo vykdomo sprendimo pobūdžio, teismo antstolis gali skirti skolininkui įvykdyti sprendimą geruoju: a) ne mažiau kaip 5 ir ne daugiau kaip 10 dienų, kai vykdomas turtinis - kokios nors pinigų sumos - išieškojimas, b) ne mažiau kaip 5 ir ne daugiau kaip 15 dienų, kai sprendimas įpareigoja skolininką atlikti veiksmus, nesusijusius su turto ar lėšų perdavimu.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų