“Į Ameriką, viešbučių plauti”, - apie vasarą dirbti išvažiuojančius draugus sakė Dailės akademijos studentas A. Rušinas ir pridūrė: - “Dabar sunkios dienos - sesija ir dar draugus reikia išlydėti. Labai daug išvažiuoja”.
Studentų kelionės į Vakarų valstybes smarkiai populiarėja, nes per vasarą ir vieną rudens mėnesį jie užsidirba tiek, kiek Lietuvoje uždirbtų per metus. Studentai vidutiniškai parsiveža nuo 2 iki 5 tūkstančių JAV dolerių vadinamojo grynojo pelno. Šis pelnas skaičiuojamas atmetus visas kelionės ir pragyvenimo išlaidas.
Žmonių neklasifikuoja
Prieš vasarą gegužės ir birželio mėnesį išvykstančių “jaunų veidų” pagausėjimą patvirtino ir Vilniaus tarptautinio oro uosto Pasienio kontrolės punkto viršininko pavaduotojas Ričardas Prašmuntas. “Nors pasieniečiai išvykstančių žmonių ir neklasifikuoja, tačiau pareigūnai mato, kad į Vakarus prieš vasarą išvažiuoja vis daugiau “jaunų veidų”, - sakė R. Prašmuntas. Pasieniečiai dažnai paklausia lietuvaičių, koks jų išvykimo tikslas. Tačiau atsakymas “dirbti” nėra blogas, šis klausimas pateikiamas tam, kad pareigūnai įsitikintų, jog lietuvišką pasą pateikia lietuvis.
Gegužę vidutiniškai per parą iš Tarptautinio Vilniaus oro uosto išvyko po 450 Lietuvos piliečių. Pavyzdžiui, gruodį šis skaičius buvo gerokai mažesnis.
Anot R. Prašmunto, kuo daugiau žmonių išvyksta, tuo didesnis galvos skausmas pasieniečiams. “Dažniausiai visi išvažiuojantys dirbti turi vizas, visus reikiamus dokumentus. Tačiau statistika rodo, kad daug žmonių būna grąžinama už nelegalų darbą”, - pasakojo R. Prašmuntas.
Sugrąžinama tūkstančiai
2001 metais neįleisti į užsienio šalis ir sugrąžinti atgal buvo beveik 3,2 tūkstančio lietuvių, 2002 metais - daugiau nei 3,8 tūkstančio lietuvių. Šiemet deportuota ir sugrąžinta per 1,7 tūkstančio lietuvių, iš jų apie 80 procentų - už nelegalų darbą užsienio šalyse. Dažniausiai lietuviai neįleidžiami į Didžiąją Britaniją, o dėl nelegalaus darbo deportuojami ir iš minėtos šalies, ir iš JAV.
Deportuoti žmonės nebeturi teisės sugrįžti į šalį, kurią buvo priversti palikti. Anot pasieniečių, būna tokių, kurie nepaiso šio draudimo ir išvažiuoja arba stengiasi išvažiuoti klastodami pasus, vizas ir panašiai.
Anot firmų, organizuojančių studentų keliones į Vakarus, darbuotojų, problemų dažniausiai turi tie studentai, kurie stengiasi išvykti savarankiškai. Jie nuvykę į užsienio šalis patys stengiasi susirasti legalų darbą, tačiau jo neradę pradeda dirbti nelegaliai. Anksčiau ar vėliau tokie žmonės būna deportuojami. Be to, jie sukelia darbdavių nepasitikėjimą ir legaliai ketinantiems įsidarbinti lietuviams.
Studentai vyksta jau antrai vasarai
“Aš pats neketinu važiuoti, į oro uostą atvykau išlydėti savo draugės. Ji išskrenda dirbti į JAV”, - sakė Vilniaus pedagoginio universiteto studentas Kęstutis. Jo draugė - to paties universiteto studentė, tarpininkaujant firmai “Studentų kelionės”, Amerikoje gavo darbą atrakcionų parke. Ji ten pardavinės bilietus.
Dar keli pakalbintieji Tarptautinio Vilniaus oro uoste išvykimo laukiantys studentai tikino, kad važiuoja nebe pirmą kartą. Paklausėme, kodėl jie nedirba Lietuvoje. “Čia labai mažai moka ir dirbti nėra kur. Nebent į kokią Palangą - padavėju. Tačiau - neapsimoka. Kiek čia uždirbtum per mėnesį, ten (Amerikoje) tiek uždirbsi per 2 dienas”, - sakė oro uosto laukiamajame Vilniaus kolegijos studentas Marijus.