Visų galimybės vienodos
"Akistatos" redakcija dažnai sulaukia laiškų iš gyventojų, kurie prašo parašyti apie socialinius būstus ir patarti, kaip ir kur juos galima išsinuomoti, kokia tvarka tai daroma, kokios taisyklės. Taip pat rašo ir žmonės, jau turintys socialinį būstą, tačiau nepatenkinti juo, norintys geresnio ir patogesnio. Mat kai kurie socialiniai būstai dažnai iš tiesų primena tik laikiną prieglaudą, juose nėra jokių patogumų.
Apie panašią problemą viename laiške pasakojo Klaipėdoje gyvenanti Aldona J. Pasak moters, ji yra II grupės invalidė ir gyvena iš savivaldybės išsinuomotame bute be patogumų. Savivaldybėje moteris yra įrašyta į eilę išsinuomoti geresnį būstą. Pasak laikraščio skaitytojos, jai tai yra būtina, kadangi serga nepagydoma liga - kaulų tuberkulioze. Aldonai J. įdomu, ar yra kokia nors galimybė gauti išsinuomoti geresnį būstą nelaukiant eilėje.
Klaipėdos savivaldybės Socialinio būsto skyriaus vedėja Danguolė Netikšienė teigė, jog tiek socialinis būstas, tiek būsto pagerinimas yra skiriamas eilės tvarka, remiantis atitinkamu sąrašu. Sąrašai sudaromi atsižvelgiant į tai, kada asmuo paprašė savivaldybę suteikti arba pagerinti socialinį būstą. Sudaromos sąrašų eilės, į kurias įtraukiami asmenys, pagal atitinkamus požymius turintys teisę anksčiau gauti išsinuomoti būstą. Pasak D. Netikšienės, Aldona J. priklauso vienam iš prioritetinių neįgalių asmenų sąrašui. Jos prašymas yra įregistruotas 2005 metų birželį, bet yra asmenų, į šį sąrašą įtrauktų ir gerokai anksčiau. Pasak specialistės, į neįgalių asmenų sąrašą įtraukiami neįgalumą įrodę asmenys, jiems suteikiama pirmenybė išsinuomoti arba pagerinti jau nuomojamą būstą. Įstatymai nenumato tvarkos, kaip galėtų keistis asmenys, jau esantys įtraukti į sąrašą, nes kiekvienas iš sąrašo narių serga kokia nors sunkia liga, kiekvienas iš jų pageidauja greičiau gauti pagerintą būstą. Todėl vienintelė tvarka yra laukti, kol socialinis būstas bus suteiktas eilės tvarka. Pasak D. Netikšienės, būsto pagerinimo eilėje šiuo metu laukia apie180 asmenų.
Kas turi teisę į socialinį būstą apskritai? Tai asmenys arba šeimos, kurie yra nuolatiniai šalies ir tos savivaldybės, kurioje ketina nuomoti būstą, gyventojai - jei jau yra sulaukę 18 metų ir Lietuvoje neturi nuosavybės teise priklausančio būsto arba jei turimo būsto plotas, tenkantis vienam šeimos nariui, yra mažesnis kaip 10 kvadratinių metrų ir jei asmens ar šeimos metinės pajamos ir turtas prieš savivaldybės socialinio būsto suteikimą yra mažesnės už turtą ir pajamas, kurių dydžius ir apskaičiavimo tvarką nustato Vyriausybė ar jos įgaliota institucija.
Asmenų ir šeimų, turinčių teisę į socialinį būstą, sąrašai sudaromi pagal prašymo įregistravimo savivaldybės institucijoje datą. Yra sudaromi tokie sąrašai (išvardyti pagal pirmumo teisę):
1. Neįgaliųjų arba jų šeimų sąrašas. Į šį sąrašą įrašomi I ar II grupės invalidai, taip pat šeimos, kuriose yra I ar II grupės invalidas arba vaikas invalidas, asmenys, sergantys lėtinių ligų, įrašytų į Vyriausybės ar jos įgaliotos institucijos patvirtintą sąrašą, sunkiomis formomis, ir šeimos, kuriose yra tomis ligomis sergančių asmenų.
2. Našlaičių ir likusių be tėvų globos asmenų sąrašas. Į jį įrašomi našlaičiai ir likę be tėvų globos asmenys (arba tokių asmenų šeimos), kurie pasibaigus jų globos ar laisvės atėmimo terminui yra ne vyresni kaip 35 metų. Jaunos šeimos nariais taip pat laikomi asmenys, teismo tvarka pripažinti šeimos nariais, ir gali būti laikomi sutuoktinių ar vienišo asmens kartu gyvenantys tėvai arba įtėviai.
3. Jaunų šeimų sąrašas. Į jį įrašomos šeimos, kuriose kiekvienas iš sutuoktinių yra ne vyresnis kaip 35 metų, taip pat šeimos, kuriose motina arba tėvas vieni augina vieną ar daugiau vaikų arba įvaikių ir yra ne vyresni kaip 35 metų. Jaunos šeimos nariais taip pat laikomi asmenys, teismo tvarka pripažinti šeimos nariais, ir tokiais gali būti laikomi sutuoktinių ar vienišo asmens kartu gyvenantys tėvai arba įtėviai.
4. Būsto pagerinimo sąrašas. Jame yra asmenys, jau gavę socialinį būstą, tačiau turintys teisę įgeresnį būstą.
5. Bendrasis sąrašas. Jame - visi asmenys, norintis gauti socialinį būstą ir nepatenkantys į aukščiau nurodytus sąrašus.