Kada mokama išmoka slaugai
Laikraščio skaitytoja K. V. iš Vilkaviškio jau dešimt metų yra pirmosios grupės invalidė dėl bendro susirgimo (išsėtinė sklerozė). Moteriai prieš ketverius metus pripažinta visiška negalia, dėl kurios ji gauna 300 litų prie invalidumo pensijos. "Esu vieniša, išsiskyrusi, vaikų neturiu, - rašo moteris. - Savo priežiūrai samdau kasdien ateinančią moterį. Dabar sužinojau, kad nuo š. m. sausio 1 d. tokiems ligoniams, kaip aš, skiriama išmoka slaugai - 100 litų dydžio pensija. Prašau paaiškinti, ar man priklauso ši pensija, kur dėl to kreiptis, kokius dokumentus pateikti?". Su panašiu klausimu kreipėsi ir J. S. iš Šiaulių.
Į šį klausimą paprašėme atsakyti Kalvarijos savivaldybės (Marijampolės apskr.) Socialinės paramos skyriaus vadovę Romutę BRAZAUSKIENĘ:
- 100 litų išmoka, kuri domina skaitytojus, yra nuo 2006 01 01 mokama priežiūros išlaidų tikslinė kompensacija asmenims, sukakusiems senatvės pensijos amžių, kuriems nustatytas specialusis nuolatinės priežiūros poreikis. Socialinės paramos skyriuose išmoka mokama tuo atveju, jeigu šie asmenys negauna valstybinės socialinio draudimo 1 invalidumo grupės pensijos arba 0,5 valstybinės socialinio draudimo bazinės pensijos dydžio priedo specialiajam slaugos ar nuolatinės priežiūros (pagalbos) poreikiui tenkinti.
Vadovaujantis 2005 m. gegužės 19 d. Nr. X-210 Lietuvos Respublikos Valstybinių Šalpos išmokų įstatymu, asmenims, kuriems iki 2005 07 01 buvo nustatyta visiška negalia, ir asmenims, kuriems po 2005 07 01 nustatytas specialusis nuolatinės slaugos poreikis, mokama 300 Lt slaugos išlaidų tikslinė kompensacija. Skaitytojos šią išmoką gauna, tad 100 litų pensijos joms nepriklauso. ...................................................................
Vienkartinė gimdymo pašalpa
"Norėčiau sužinoti, ar priklauso gimdymo vienkartinė pašalpa, jeigu pagimdytas kūdikis, išgyvenęs vieną parą, po skubios operacijos mirė?" - teiraujasi "Akistatos" skaitytoja iš Marijampolės.
Marijampolės savivaldybės Socialinės paramos skyriaus vedėja Vida BRUŽINSKAITĖ atsakė, kad minėta vienkartinė išmoka nemokama dviem atvejais: jeigu vaikas yra išlaikomas valstybės ar savivaldybės finansuojamoje įstaigoje arba kai kreipimosi metu vaikas yra miręs. Taigi minimu atveju ši išmoka nebepriklauso.
Taip numatyta Lietuvos Respublikos Išmokų vaikams įstatyme, paskelbtame 1994 m. lapkričio 3 d., 5 straipsnio 3 dalyje.
Kitose minėto straipsnio dalyse teigiama, kad vienkartinė 8 MGL (minimalaus gyvenimo lygio) išmoka (1 000 Lt) skiriama kiekvienam gimusiam vaikui. Dėl jos gali kreiptis tik Lietuvoje nuolat gyvenantys asmenys. Tai padaryti būtina ne vėliau nei per 12 mėnesių nuo vaiko gimimo. Kreiptis į savivaldybėse esančius Socialinės paramos skyrius pagal deklaruotą gyvenamąją vietą ir pateikti šiuos dokumentus: prašymą išmokai gauti, asmens tapatybės dokumentą ir Civilinės metrikacijos skyriaus išduotą nustatytos formos pažymą išmokai gauti.