• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Juridinė konsultacija

Ar priklausys palikimo dalis sutuoktiniui ir vaikams, jei buvo parašytas testamentas kitam asmeniui?

REKLAMA
REKLAMA

Nuolatinis laikraščio skaitytojas Remigijus K. iš Kauno norėtų sužinoti, ar mirus vienam sutuoktiniui ir palikus testamentą trečiojo asmens naudai (konkrečiai - savo vaikaičiui), jo palikimo dalis priklauso likusiam gyvam sutuoktiniui ir vaikams?

REKLAMA

Advokatas D. Svirinavičius paaiškino, jog pagal Lietuvos Respublikos civilinį kodeksą palikėjo vaikai (įvaikiai), sutuoktinis, tėvai (įtėviai), kuriems palikėjo mirties dieną reikalingas išlaikymas, turi teisę į privalomąją palikimo dalį, tai yra paveldi, nepaisant testamento turinio, pusę tos dalies, kuri kiekvienam iš jų tektų paveldint pagal įstatymą. Todėl konkrečiu atveju likęs gyvas mirusiojo sutuoktinis ir vaikai gautų įstatyme nurodytą privalomąją palikimo dalį (jos dydis nustatomas konkrečioje paveldėjimo byloje, vedamoje notaro, tvarkančio paveldėjimo klausimą), bet tik esant sąlygai, kad jiems palikėjo mirties dieną buvo reikalingas išlaikymas. Pagal Lietuvos Aukščiausiojo Teismo Civilinių bylų skyriaus išaiškinimą išlaikymo reikalingumas yra nustatomas bent vienu iš šių atvejų: kai toks asmuo palikėjo mirties dieną yra nepilnametis; kai jis nedarbingas dėl savo amžiaus (sulaukęs senatvės pensijos amžiaus) ar sveikatos būklės (yra pripažintas invalidu); jeigu jis yra palikėjo sutuoktinis ir augina bendrą savo ir palikėjo nepilnametį vaiką; kada įsiteisėjusiu teismo sprendimu iš palikėjo šiam asmeniui buvo priteistas išlaikymas.

Taigi jei yra šios aplinkybės, tokie asmenys įgyja teisę į privalomąją palikimo dalį ir jiems turi būti išduodamas paveldėjimo teisės liudijimas. Išlaikymo reikalingumas (teisė į privalomąją palikimo dalį) palikėjo vaikams (įvaikiams), sutuoktiniui, tėvams (įtėviams) gali būti pripažintas ir kitais, anksčiau nepaminėtais atvejais. Išlaikymo reikalingumas nėra įstatymo reziumuojamas ir turi būti nustatytas teismine tvarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų