Apie turtinius sutuoktinių santykius
Nuolatinė laikraščio skaitytoja Margarita L. iš Kupiškio rajono norėtų plačiau sužinoti, kaip sutuoktinių turtinius santykius apibrėžia naujasis Civilinis kodeksas.
Naujajame Civiliniame kodekse yra skiriamas sutuoktinių pagal įstatymą ir pagal sutartis nustatytas turto teisinis režimas. Jeigu sutuoktiniai nėra sudarę vedybų sutarties, jų turtui taikomas įstatymais nustatytas turto teisinis režimas, kuris reiškia, kad turtas, sutuoktinių įgytas po santuokos sudarymo, yra jų bendroji jungtinė nuosavybė - t. y. sutuoktinių turto dalys yra lygios. Tokį statusą turtas turi tol, kol nėra padalytas arba kol bendrosios jungtinės nuosavybės teisė nėra pasibaigusi kitokiu būdu (pvz., sutuoktinio mirtimi).
Bendrąja jungtine sutuoktinių nuosavybe yra pripažįstamas turtas, įgytas po santuokos sudarymo abiejų sutuoktinių arba vieno iš jų vardu: pajamos ir vaisiai, gauti iš sutuoktinių asmenine nuosavybe esančio turto bei iš sutuoktinių bendros veiklos; įmonė ir iš jos veiklos arba kitokio verslo gautos pajamos - jeigu verslu sutuoktiniai pradėjo verstis po santuokos sudarymo; pajamos, gautos po santuokos sudarymo iš sutuoktinių ar vieno iš jų darbinės ar intelektinės veiklos; dividendai, pensijos, pašalpos ir kitokios išmokos, išskyrus tikslinės paskirties išmokas (pvz., žalos, padarytos dėl sveikatos sužalojimo, atlyginimas; gauta tikslinė materialinė parama, skirta tik vienam sutuoktiniui, ir kita).
Asmenine sutuoktinių nuosavybe pripažįstamas: abiejų sutuoktinių atskirai įgytas turtas iki santuokos sudarymo; sutuoktiniui dovanotas arba jo paveldėtas turtas po santuokos sudarymo; sutuoktinių asmeninio naudojimo daiktai; intelektinės ir pramoninės nuosavybės teisės, išskyrus pajamas, gaunamas iš intelektinės veiklos; taip pat lėšos ir daiktai, reikalingi asmeniniam sutuoktinio verslui, išskyrus lėšas ir daiktus, skirtus verslui, kuriuo verčiasi abu sutuoktiniai bendrai; lėšos, vieno sutuoktinio gautos kaip žalos atlyginimas ar kompensacija; sutuoktinio įgytas turtas už asmenines lėšas - jeigu turto įsigijimo metu buvo aiškiai išreikšta sutuoktinio valia įgyti turtą asmeninėn nuosavybėn.
Svarbu žinoti, kad sutuoktinio asmenine nuosavybe esantis turtas gali būti teismo pripažintas sutuoktinių bendrąja jungtine nuosavybe, jeigu yra nustatoma, jog santuokos metu šis turtas buvo iš esmės pagerintas bendromis lėšomis arba kito sutuoktinio lėšomis bei darbu (pvz., kapitalinis buto remontas, rekonstrukcija, pertvarkymas ir t. t.).
Bendrąja jungtine nuosavybe esantį turtą sutuoktiniai valdo, juo naudojasi arba disponuoja bendru sutarimu, o asmenine nuosavybe esantį turtą sutuoktinis naudoja, jį valdo ir juo disponuoja savo nuožiūra. Tačiau jeigu sutuoktinis savo asmenine nuosavybe esantį turtą valdo aplaidžiai arba nerūpestingai, kad kyla grėsmė šeimos interesams, jog tas turtas gali būti prarastas arba iš esmės sumažėti, kitas sutuoktinis gali kreiptis į teismą ir reikalauti skirti sutuoktinio turtui administratorių.
Jeigu vienas sutuoktinis iš esmės pažeidžia savo santuokines pareigas, numatytas Civiliniame kodekse, ir savo veiksmais kelia grėsmę turtiniams šeimos interesams, kitas sutuoktinis gali kreiptis į teismą ir prašyti uždrausti sutuoktiniui be jo sutikimo disponuoti bendru sutuoktinių turtu. Toks draudimas gali būti nustatomas ne ilgesniam kaip dvejų metų laikotarpiui.