Apie bendrąjį sutuoktinių testamentą
Laikraščio skaitytoja Adelė J. iš Kauno prašo plačiau pakomentuoti bendrojo sutuoktinių testamento sudarymo sąlygas ir turinį, jo panaikinimą ir paaiškinti tuos atvejus, kada bendrasis testamentas negalioja.
Pagal šiuo metu galiojantį LR civilinį kodeksą, bendruoju sutuoktinių testamentu abu sutuoktiniai vienas kitą paskiria savo įpėdiniu ir po vieno sutuoktinio mirties visą mirusiojo turtą (iš jo ir bendrosios sutuoktinių nuosavybės dalį) paveldi pergyvenęs sutuoktinis, išskyrus privalomąją palikimo dalį.
Bendrąjį sutuoktinių testamentą gali sudaryti tik sutuoktiniai. Tokį testamentą, notaro ar kito asmens, tvirtinančio testamentą, akivaizdoje pasirašo abu sutuoktiniai. Bendrasis sutuoktinių testamentas sudaromas tik kaip oficialusis testamentas. Testamentu kiekvienas sutuoktinis kitam palieka visą savo turtą. Testamentu gali būti paskirtas įpėdinis, kuris paveldės turtą mirus pergyvenusiam sutuoktiniui. Testamentu gali būti paskirta testamentinė išskirtinė, suteikiama iš vieno kurio sutuoktinio turto po jo mirties arba bendro sutuoktinių turto po pergyvenusio sutuoktinio mirties. Sutuoktiniai gali savo turtą ar jo dalį palikti visuomenei naudingam tikslui arba labdarai. Toks testamento pavedėjimas gali būti vykdomas iš vieno kurio sutuoktinio turto po jo mirties arba iš bendrojo sutuoktinių turto po pergyvenusio sutuoktinio mirties. Bet kuris sutuoktinis iki palikimo atsiradimo gali atšaukti savo pareikštą valią ta pačia tvarka, kokia buvo sudarytas testamentas. Tokiu atveju netenka galios ir kito sutuoktinio valios išreiškimas. Sutuoktinio sudaryti testamentai, neatšaukus bendrojo sutuoktinių testamento, negalioja. Bendrasis sutuoktinių testamentas netenka galios, jeigu iki palikimo atsiradimo momento nutraukiama santuoka arba pareiškiamas ieškinys (paduodamas prašymas) nutraukti santuoką, arba sutuoktinis davė sutikimą išsituokti. Testamentą patvirtinusi ar jį sauganti įstaiga šį dokumentą gali išduoti tiktai abiejų sutuoktinių reikalavimu. Mirus vienam sutuoktiniui, suinteresuotiems įpėdiniams Civilinio kodekso nustatyta tvarka skelbiama tik šio sutuoktinio valia - kito sutuoktinio valia neskelbiama. Mirus vienam sutuoktiniui, kitas sutuoktinis neturi teisės pakeisti bendrojo testamento. Jis turi teisę atsisakyti priimti palikimą. Tokiu atveju mirusiojo sutuoktinio turtą paveldi jo įpėdiniai pagal įstatymą, o pergyvenęs sutuoktinis įgyja teisę savo nuožiūra sudaryti naują testamentą. Toks pergyvenusio sutuoktinio atsisakymas priimti palikimą neturi įtakos testamentinės išskirtinės, paskirtos iš mirusiojo sutuoktinio turto, gavėjo teisei į testamentinę išskirtinę, kurią išduoda įpėdiniai pagal įstatymą. Pergyvenusiam sutuoktiniui atsisakius priimti palikimą, bendruoju testamentu paskirtas įpėdinis, kuris turėjo paveldėti po pergyvenusio sutuoktinio mirties, netenka teisės paveldėti pagal bendrąjį sutuoktinių testamentą.