Apie slaugos, socialinę ir priešpensinę pašalpas
"Esu našlė, gyvenu su dukra, kuriai šiuo metu 34 metai, - rašo Irena M. iš Telšių. - Dukra - pirmosios grupės invalidė (bendras susirgimas). Ji gauna 200 litų dydžio pensiją. Turiu ir sūnų, kuriam rugsėjo mėnesį sukako 16 metų. Mirus vyrui gauname 480 litų pašalpą iš Rusijos. Dukrai priklauso nuolatinė slauga, tačiau miesto Socialinės rūpybos skyriaus darbuotojai atsisako mokėti pašalpą, motyvuodami tuo, jog mes gauname per dideles pajamas. Deja, minėta pašalpa bus mokama tiktai tol, kol sūnus mokysis. Norėčiau sužinoti, ar man priklauso socialinė pašalpa. Be to, esu bedarbė, todėl būtų įdomu sužinoti, ar galiu tikėtis priešpensinės pašalpos."
Slaugos pašalpa priklausytų ne jums, o jūsų dukrai, jeigu ji būtų pripažinta visiškos negalios invalide. Ši pašalpa skiriama pačiam neįgaliajam, o ne jį prižiūrinčiam asmeniui. Jūs, kaip slauganti pirmosios grupės invalidę ir negalinti dėl to dirbti, galėtumėte gauti socialinę pašalpą tuo atveju, jeigu jūsų ir nepilnamečio sūnaus pajamos per mėnesį būtų mažesnės kaip 135 litai (valstybės remiamos pajamos) kiekvienam asmeniui.
Pagal Bedarbių rėmimo įstatymo pakeitimo ir papildymo įstatymą, kuris buvo patvirtintas 2001 metų gruodžio 21 dieną, bedarbiams, iki senatvės pensijos amžiaus likus ne daugiau kaip dvejiem metams, turintiems ne mažesnį kaip 15 metų valstybinio socialinio pensijų draudimo stažą, bei jiems sutikus, bedarbio pašalpos mokėjimas pratęsiamas, o bedarbio pašalpos negaunantiesiems mokama valstybės remiamų pajamų dydžio (135 litų) bedarbio pašalpa iki senatvės pensijos amžiaus. Bedarbio pašalpos mokėjimo laikotarpiu jiems netaikomos aktyvios darbo rinkos politikos priemonės, o įsidarbinus pašalpos mokėjimas sustabdomas. Taigi jeigu jums liko ne daugiau kaip dveji metai iki pensinio amžiaus ir jeigu jūs turite ne mažesnį kaip 15 metų darbo stažą, priešpensinė pašalpa jums bus paskirta.