Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Prieš keletą dienų iš Vilniaus oro uosto į Prancūziją buvo išskraidintas 26 metų pasvalietis V. Pipinė. Šiam Lietuvos piliečiui Prancūzijos teismas už akių buvo paskelbęs nuosprendį, kuriuo už katerių bei motorinių valčių variklių vagystes paskyrė 10 metų nelaisvės bausmę. Iš Vilniaus Lukiškių tardymo izoliatoriaus tiesiai į prancūzų pareigūnų rankas patekęs lietuvaitis šioje užsienio šalyje bus teisiamas iš naujo, tad neaišku, ar jam bus palikta paskirtoji bausmė. Tačiau dažniausiai naujas teismo procesas būna gana formalus. Daugiau nei prieš mėnesį Vokietijoje buvo sulaikytas garsusis televizijos realybės šou "Baras" dalyvis, keletui mėnesių barmenu tapęs Apolonas. 35 metų šiaulietis A. Pioras-Semelevičius (beje, spėjęs pasikeisti pavardę ir po kurio laiko vėl susigrąžinęs senąją), Lietuvoje išgarsėjęs gana skandalingais poelgiais, Liubeko miesto pareigūnų buvo ieškotas nuo pavasario. Gegužės mėnesį buvo paskelbta tarptautinė šio apsukruolio paieška, išduotas Europos arešto orderis. Kad lietuvaitis yra atsidūręs Vokietijos teisėsaugininkų rankose, patvirtino ir Europolo Lietuvos nacionalinio skyriaus viršininkas Mindaugas Petrauskas. Kuo konkrečiai kaltinamas A. Pioras-Semelevičius, kol kas tiksliai pasakyti negalima, tačiau žinoma, jog jo ieškojo vokiečių pareigūnai, tiriantys vilkikų vagystes, cigarečių bei alkoholio kontrabandą, dokumentų padirbinėjimą. Neatmetama, jog jam gali būti pateikti kažkurie iš šių kaltinimų. Liepą taip pat Vokietijoje buvo sulaikyta 7 lietuvių grupė, kurios nariai, kaip įtariama, per 4-5 mėnesius galėjo pavogti net apie 60 automobilių... Tai tik keletas pavyzdžių, kurie puikiai iliustruoja pastarojo meto mūsų tautiečių juodus darbelius užsienyje.
Turi "filialus" užsienyje
Europolo Lietuvos nacionalinio skyriaus vadovas M. Petrauskas patikino, jog dauguma Lietuvoje veikiančių nusikalstamų grupių narių savo veiklą vykdo ir užsienyje. Dažniausiai tai didžiųjų miestų - Vilniaus, Kauno, Klaipėdos, Panevėžio - atstovai. Jų veiklos spektras gana platus. Prie senųjų, gerai įvaldytų "amatų" - automobilių, vilkikų vagysčių, narkotikų platinimo, pernai prisidėjo ir katerių variklių vagystės Prancūzijoje bei Vokietijoje. Pavasarį jau buvo skelbta apie grupę lietuvių, už šiuos nusikaltimus Prancūzijoje nuteistų įvairiomis laisvės atėmimo bausmėmis.
Narkotikų platinimas - vienas iš labiausiai paplitusių nusikaltimų tarp mūsų tėvynainių. Paprastai jie "dirba" net neužsukdami į Lietuvą - Olandijoje paėmę narkotikų krovinius, per Belgiją, Vokietiją, Daniją juos gabena į Švediją, Norvegiją. Beje, narkotikų platinimas visada buvo pati pelningiausia nusikalstama veikla. Nors tai pakankamai rizikingas "verslas", tačiau apsukrūs lietuvaičiai jau sugebėjo gerai išstudijuoti kiekvienos šalies baudžiamuosius įstatymus ir taikomą atsakomybę, todėl žino, kur už narkotikus baudžiama griežtai, kur ne taip. Pavyzdžiui, jeigu iš kai kurių Pietų Amerikos šalių lietuvė moteris visiškai drąsiai bando išgabenti 2 kilogramus kokaino, tai tikrai žino, kad ją sulaikius ir nuteisus, vietos valdžia skirtų daugiausia 15 metų nelaisvės, tuo tarpu kitoje šalyje net už 15 gramų narkotinės medžiagos galima "užsidirbti" mirties bausmę.
Gyvoji prekė turi paklausą
Dabar ypač suklestėjo kitas "juodasis verslas" - prekyba žmonėmis. Anksčiau jaunos merginos buvo gabenamos į Vokietiją, Skandinavijos šalis, o dabar - į Jungtinę Karalystę (JK). Naują kryptį nulėmė ekonominiai svertai. Juk Europoje vidutinis atlyginimas - 2 000 eurų, o JK - 2 000 svarų. Tuo tarpu moterys, pavyzdžiui, Vokietijoje, parduodamos už 1 000 ar 2 000 eurų, o Anglijoje jų kaina pakyla iki 3 000 svarų.
Pernai ypač padaugėjo užsiimančiųjų pasų padirbinėjimu bei nelegalių migrantų gabenimu į užsienio šalis. Lietuviai apsukriai pasinaudojo ukrainiečių bei moldavų noru patekti į Vakarus. Paprastai migrantus mūsų tautiečiai pasitinka Lenkijoje, kur šie atvyksta su savais pasais, o čia gauna padirbtus lietuviškus. Keliauninkai įsodinami į vilkikus arba lengvuosius pakeleivingus automobilius. Buvo atvejų, kai viename automobilio ekipaže tiktai vienas iš keturių narių, turėjusių lietuviškus pasus, buvo tikras lietuvis. Taigi tranzitu per Vokietiją, Belgiją jie atvežami iki Prancūzijos, kur keltais išvyksta į Angliją. Pastaruoju metu ši valstybė pati populiariausia - pirmiausia dėl didesnio nei kitose Europos šalyse uždarbio. Be to, padirbtais pasais lietuvaičiai naudojasi ir vykdydami įvairius nusikaltimus. M. Petrausko teigimu, tokio "verslo" organizatoriai ir vykdytojai yra būtent lietuviai, tačiau jie glaudžiai bendradarbiauja su savo "kolegomis" ukrainiečiais ar moldavais. Pastarieji, ieškodami klientų, duoda skelbimus į laikraščius. Užverbuotus asmenis siunčia į Lenkiją, kur jų laukia lietuviai.
Vokietijoje pozicijos nesikeičia
Užsienio šalys, kuriose šiuo metu aktyviausiai veikia nusikalstamos lietuvių grupuotės, yra Vokietija, Jungtinė Karalystė, Lenkija, Latvija, taip pat Rusija, Baltarusija. Vokietijoje daugiau ar mažiau vykdomi anksčiau pradėti nusikaltimai (galbūt tiktai sumažėjo prekybos žmonėmis atvejų - juk kam vežti merginas į Vokietiją, jeigu galima jas gabenti į Angliją), vis dar klesti prabangių automobilių vagystės, grobiami ir vilkikai, tačiau tokių nusikaltimų žymiai sumažėjo. Paprastai brangios mašinos išardomos ir gabenamos į Lenkiją arba Lietuvą dalimis. Jeigu yra užsakymų, stengiamasi brangius automobilius parvairuoti neišardytus ir pasinaudojus padirbtais dokumentais išgabenti toliau - į Rusiją, Baltarusiją, Ukrainą. Vokietija taip pat yra tapusi tranzitine šalimi narkotikų gabentojams.
Jungtinė Karalystė - ta šalis, kurioje mūsų tėvynainiai dažniausiai įkliūva už prekybą žmonėmis. Tai pats aktualiausias nusikaltimas tiek pernai, tiek šiemet.
Anglijoje taip pat užregistruotas ne vienas sukčiavimo atvejis, kuomet pasinaudojus suklastotu pasu automobiliai išsinuomojami, o paskui išgabenami į Lietuvą. Tačiau šie nusikaltimai nėra labai paplitę, nes tokie automobiliai neturi didelės paklausos vien dėl kitoje pusėje įrengto vairo. Pastaruoju metu išryškėjo nauja veiklos rūšis - kreditinių kortelių padirbinėjimas. Lietuvaičiai sugeba nusipirkti duomenis apie bankuose savo sąskaitas turinčius asmenis. Gavę jų pavardę, vardą, sąskaitos numerį, kompiuteriais ar kitokia technika pasigamina kreditines korteles, o paskui jau belieka išgryninti pinigus. Galima tik įsivaizduoti, kokias sumas susižeria nusikaltėliai, įsigyjantis ne dešimčių, o šimtų tūkstančių banko klientų duomenis... Šiuo metu kaip tik atliekami tyrimai. Du lietuviai jau sulaikyti, dar kiti ieškomi, treti stebimi.