Net ir jokiais prietarais netikintis žmogus, kasdienybėje susidūręs su skaičiumi "trylika", tylomis turbūt pasvarsto, geras ar blogas tai ženklas. Mėnesio tryliktoji diena, o jeigu ji dar ir penktadienis, apipinta legendomis. Esą tokią dieną reikia būti itin atsargiam, neplanuoti svarbių darbų, geriau atidėti keliones, rimtus sandėrius, kad "juodojo penktadienio" magija visko nepaverstų niekais ir ašaromis. Ar "juodasis penktadienis" - kitokia diena, teiravomės pardavėja dirbančios marijampolietės Linos Adomavičienės, kurią Lietuvos humoro grupių (buvusių agitbrigadų) gerbėjai turbūt įsidėmėję kaip neseniai gyvavusios vienos populiariausių grupių - M-2 - atlikėją.
- Ką jums reiškia skaičius "trylika" ir apskritai ar tikite prietarais, įvairiais ženklais?
- Nesu linkusi aklai tikėti magiškomis pranašystėmis ir visokiais burtais, tačiau nenoriu meluoti, kad tokiai informacijai esu visiškai kurčia ir abejinga. Kaip sakoma, ir didžiausias ateistas, patekęs į didžiulę bėdą, tylomis turbūt šaukiasi Dievo pagalbos. Nesu įsiminusi nė vieno juoduoju vadinamo penktadienio, kad man jis tikrai būtų buvęs juodas. Kasdien tenka bendrauti su šimtais pirkėjų, bet jokios panikos ir jokių atsargesnių sandėrių (sakykime, svarstant, ar įsigyti brangų pirkinį) tais "juodaisiais penktadieniais" neįsidėmėjau. Esu spaudoje skaičiusi, kad net didieji pasaulio žmonės penktadienį, tryliktąją mėnesio dieną, sureikšmindavo. Esą rašytojas J. V. Gėtė tokią dieną praleisdavo nepakildamas iš lovos, o žymusis Napoleonas Bonapartas tądien atsisakydavo karinių veiksmų, nepasirašinėdavo jokių dokumentų. Kalbama, kad per "juoduosius penktadienius" uostuose lieka nemažai laivų, vengiančių nelaimių galimybės, o daugelyje Europos klinikų esą net neplanuojamos rimtos operacijos. Turbūt tiesa ir tai, kad garsiausiuose viešbučiuose nėra pažymėto tryliktojo kambario, lėktuvuose - tryliktosios eilės. O man asmeniškai "13" - joks "baubas". Daugiau nei dvidešimt metų gyvenau tryliktuoju numeriu pažymėtame daugiabučiame name - galiu tik pasidžiaugti, kad tai buvo laimingas mano gyvenimo tarpsnis.
- Tai gal jums skaičius "trylika" neša laimę?
- Tai kad gal ne tik man vienai?! Prisiminkime, kaip dar prieš gerą dešimtmetį džiaugdavomės vadinamuoju tryliktuoju atlyginimu! Laukdavome tų neva papildomų pinigėlių, iš anksto planuodavome, kaip juos išleisime - galbūt sutikdami Naujuosius. Kur dabar dingę tie "tryliktieji" - turbūt išgarino magija, kuriai pastaruoju metu skiriama vis daugiau dėmesio?
- Gal galėtumėte ką nors patarti žmonėms, tikintiems stebuklų, ženklų, likimo galia ir su didžiule baime laukiantiems "juodojo penktadienio"?
- Daugelį metų atidavusi kelių humoro kolektyvų repeticijoms ir koncertams, iš patirties galiu pasakyti, kad net didžiausios problemos ir juodžiausios mintys lengviau įveikiamos tik pasitelkus į pagalbą humorą. Nekandus juokas, maloni šypsena - tarsi baimės priešnuodis. Manau, kad ne vieną baimę mes paprasčiausiai įsikalbame. Juk jeigu iš tiesų būtų nustatyta, paskaičiuota, kad "juodaisiais penktadieniais", kurių per metus būna vienas arba trys, įvyksta daugiausia skaudžių nelaimių, valdžios vyrai tas dienas paskelbtų ne darbo dienomis. Ar maža pas mus "prilipdytų" švenčių ir laisvadienių? Nepakenktų ir dar keli... Tik ne po antklode gulint ir nežinia ko laukiant juos reikia leisti. Žinoma, jeigu esame sveiki.
- Dėkoju už pokalbį.
Kalbėjosi Irena ZUBRICKIENĖ