Rusijos naftos bendrovės "Sibneft" akcijas, priklausančias teisėsaugos institucijų atakuojamai "Jukos", gali nupirkti viena iš didžiųjų Vakarų naftos kompanijų, rašo įtakingas JAV leidinys "Wall Street Journal". Teigiama, jog toks "trečiosios šalies" įsikišimas galėtų netikėtai pasiūlyti išeitį iš aklavietės, į kurią pateko neseniai susijungusios Rusijos naftos bendrovės.
Nors jokios derybos su "trečiąja šalimi" kol kas nevedamos, o bet koks susitarimas šiuo klausimu užimtų nemažai laiko, jau dabar galima sakyti, kad pagrindinės pretendentės į "Sibneft" aktyvus yra Prancūzijos naftos kompanija "Total", JAV "ExxonMobil" ir "ChevronTexaco", rašo "Wall Street Journal".
Leidinys teigia, jog stambios tarptautinės kompanijos neabejoja "Jukos" ir "Sibneft" patrauklumu, nors Rusijos naftos bendrovės šiuo metu patiria įtampą bei sukrėtimus. Vakarų rinkos žaidėjas jos pirmiausia traukia galimybe papildyti išteklius.
Investuotojams Rusija siūlo stambius telkinius, o dabartinis nestabilumas užsieniečiams - tik į naudą, nes tokia padėtis ženkliai sumažino Rusijos naftos aktyvų kainas. "Wall Street Journal" primena, kad "Total", "ChevronTexaco" ir "Royal Dutch/Shell Group" galvojo apie "Sibneft" dalies įsigijimą ir tuomet, kai jos dar nebuvo nusipirkusi "Jukos".
Jeigu "Jukos" vis dėlto sutiktų parduoti "Sibneft" dalį, naujajam savininkui greičiausiai tektų atsiskaityti su Romanu Abramovičiumi ir ankstesniais "Sibneft" akcininkais, kurie norės gauti savąją dalį nuo sandorio. "Jukos" ne kartą yra pabrėžusi, kad bet koks akcijų perdalijimas turi būti naudingas jos akcininkams, ir šių interesų turės paisyti būsimasis "Sibneft" savininkas.
Sandoriui reikia Kremliaus pritarimo, o tai gali tapti dar viena kliūtimi. Tačiau "Wall Street Journal" sužinojo, kad į pagalbą "trečiajai šaliai" gali ateiti bendrovė "Rosneft", kuri jau kuria planus sudaryti konsorciumą su vienu ar keliais Vakarų partneriais "Sibneft" įsigijimui. "Rosneft" sau skirtų politinės priedangos vaidmenį.
Priminsime, kad 2003 metų spalį "Jukos" paskelbė apie susiliejimo su "Sibneft" sandorio užbaigimą. Pagal šį sandorį "Jukos" gavo 92 proc. "Sibneft" akcijų, sumokėjusi 3 mlrd. JAV dolerių ir perdavusi 26,01 proc. savo akcijų. Tačiau 2003 metų lapkričio 28 dieną "Sibneft" netikėtai paskelbė sustabdanti susiliejimą su "Jukos". Nuo to laiko būta abiejų kompanijų įvairių pareiškimų ir bandymų išspręsti problemišką padėtį, tačiau galutinis taškas šioje istorijoje dar nepadėtas.
ELTA