• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

taip sakė Lietuvos teisingumo ministras Gintautas Bužinskas, viešėdamas Marijampolėje ir kalbėdamasis apie įvairias gyventojų problemas, susijusias su teisininkų darbu. Ministras tikino norįs būti kuo arčiau rūpesčių kamuojamo žmogaus, kad galėtų jam padėti, patarti. (Teisingumo ministerijai G. Bužinskas vadovauja dar tik nuo praėjusių metų gruodžio.)

REKLAMA
REKLAMA

- Gal į Marijampolę jus atginė rėkiantys piliečių skundai, kurių nepajėgia išspręsti vietos teisininkai?

REKLAMA

- Jūs, žurnalistai, labai norėtumėte "nugriebti" kokį nors naują skandaliuką, tačiau turiu jus nuliūdinti - į Marijampolės apskritį atvykau iš anksto tai suplanavęs. Esu "nekabinetinis" valstybės tarnautojas, o vasara kaip tik ir yra palankesnis metas pasidairyti po "valdas", esančias toli nuo sostinės. Tai pažintinė kelionė, kokių jau buvo ir tikrai dar bus ne viena. Mano tikslas - artimiau susipažinti su Teisingumo ministerijai pavaldžių įstaigų materialine baze ir problemomis.

REKLAMA
REKLAMA

- Marijampolės apskrityje pradėjote nuo Kybartų pataisos namų, kuriuose šiuo metu vyksta rimti rekonstrukcijos darbai. Gal pažadėjote kapšą pinigų?

- Taip, buvusią atvirąją koloniją - gyvenvietę paversti pataisos namais, kuriuose kalės 430 nuteistųjų, yra nepigus reikalas. Statyboms jau skirta pusketvirto milijono litų, tačiau tai tik mažesnė pusė reikiamų pinigų. Kapšo pinigų tikrai neatvežiau ir net negalėjau pažadėti. Bet ieškoti galimybės, kad statybos sėkmingai vyktų toliau, pažadėjau. Statybininkai nesipriešina dirbti savo lėšomis, tik nori garantijų, kad kitais metais nereikėtų laukti ir ieškoti tų pinigų. Garantuoti negalėjau, bet rūpintis privalau. Jeigu viskas bus gerai, lapkritį Kybartuose jau bus švenčiamos naujų pataisos namų įkurtuvės. Ši įkalinimo įstaiga bus labai moderni, atitinkanti Europos Sąjungos reikalavimus. Likau patenkintas sparčiais poslinkiais ir Marijampolės pataisos namuose. Daugybė žmonių Lietuvoje negali pasigirti gyvenantys tokiomis sąlygomis, kaip gyvena kai kurių įstaigų nuteistieji.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ką tik paminėtas teiginys yra itin skaudus sunkiai materialiai besiverčiantiems gyventojams. Jie piktinasi, kad kaliniai gyvena "šiltnamiuose" ir net skatinami nusikalsti, kad patektų į juos. Teismai skiria teisiamiesiems per švelnias bausmes, kurių dauguma nuteistųjų neįvertina...

REKLAMA

- Dėl materialinių sąlygų pataisos įstaigose ne kartą diskutuota. Stengiamės daryti taip, kad tos sąlygos kuo mažiau skirtųsi nuo Europos Sąjungos standartų. Nemanau, kad slegianti ir žlugdanti kasdieninė aplinka taiso ir optimistiškai nuteikia jau paslydusį ir galbūt dėlto atgailaujantį žmogų. O bausmių politika - opus klausimas. Patirtis ir praktika rodo, kad griežtos bausmės nesusijusios su nusikalstamumo mažėjimu. Sakot, glostančios bausmės? Aš esu už tai, kad būtų akcentuojamas ne bausmės griežtumas, o jos neišvengiamumas.

REKLAMA

- Ką, jūsų nuomone, reikia daryti, kad gerėtų visuomenės nuomonė apie teismus ir teisėjų darbą? Diskusijos apie teisėjų algas tik dar labiau piktina visuomenę.

- Suprantama, mane žeidžia nekintanti, gana neigiama, visuomenės nuomonė apie teismus bei teisėjus. Jie labiau linkę gyventi tarsi už sienos ar užuolaidos. Ką galėčiau patarti? Jeigu žiniasklaida iškelia ir nušviečia negatyvius teismų darbo faktus, tai teismų spaudos atstovai turėtų daugiau skelbti gerų faktų, kurių tikrai netrūksta. Aš už tai, kad teismų darbas būtų viešesnis, teisėjai labiau bendrautų su žiniasklaidos atstovais, posėdžiai būtų atviri norintiems matyti ir girdėti. Jeigu teisėjas vadovaujasi įstatymu, jam nėra ko bijoti ir šalintis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Kaip siūlytumėte sudrausminti nesąžiningus verslininkus: nors jie turi įvairių skolų, tačiau įžūliai išlaidauja, kiek širdis geidžia, ir nekreipia dėmesio į turimas skolas, dėl kurių kenčia kitos įmonės?

- Tokie atvejai gana dažni - nesąžiningų verslininkų yra, tačiau kol kas nėra mechanizmo, kuris juos tramdytų ir ... įskiepytų elementarios vidinės kultūros. Pastaruoju metu atsiranda vis naujų skolų išieškojimo įmonių, kurios ir stengiasi užsiimti tokiais verslininkais. Tik blogai, kad tie "išmušėjai" neretai balansuoja ties teisėtos veiklos ir reketo riba. Pažadu - šios problemos nebus užmirštos Vyriausybės lygiu.

REKLAMA

- Didelė gyventojų problema - privačiais tapusių antstolių darbo metodai, užgožiantys žmoniškumą, kuriantys nerašytas privilegijas sau.

- Prašau jūsų dabar atvirai nurodyti man antstolius, dėl kurių darbo sulaukta daugiausia skundų. Pritariu, kad formuojasi negera sistema - eilinis pilietis tiesiog mulkinamas. Situacija, kai piliečio skola, ją išieškant antstoliams, nuo pusantro lito išauga iki 80 ar net kelių šimtų litų, yra netgi nusikalstamas faktas, dvelkiantis valstybės tarnautojų piktnaudžiavimu. Aš minėtą antstolių veiklos reformą radau jau įsibėgėjusią, tad greitai ką nors pakeisti ne taip paprasta - reikia daug ką išanalizuoti, pasverti, tuo įsitikinti. Teigiu tik tiek, kad antstoliai neturėtų garsėti žiaurumu ir skurdinimu. Antstolių veikla jau "žabojama" priimamais įstatymų pakeitimais. Jeigu nepadės odinis apynasris tramdant įsisiūbavusius antstolius, tai teks griebtis geležinio. Labai svarbu visiems suprasti, kad skolininkas - irgi žmogus.

REKLAMA

- Ne vienas pilietis skundžiasi, kad nelogiški jau seniai įsitvirtinę antstolių veiksmai, kai areštuojamos visos skolininko, turinčio, sakykime, 160 Lt skolą, sąskaitos ir turtas. Juk tuo paralyžiuojama tolesnė to skolininko veikla. Gal čia numatoma lankstumo, naujovių?

- Kol kas įstatymai nenumato dalinio sąskaitos ar turto arešto, tad kuriozų gyvenime ir netrūksta. Suprantu, kad žmogui apmaudžiausia, kai tos sąskaitos užblokuojamos per penkias minutes, o jas "išlaisvinti", net ir sumokėjus skolą, kartais gali prireikti ir penkių parų. Galiu tik patarti, kad aklavietėje atsidūrę žmonės nenuleistų rankų. Jeigu jiems atrodo, kad reikalas gali būti išspręstas greičiau, bet trukdo vangūs valstybės tarnautojai, skatinu šiuos piliečius kantriai ieškoti teisybės - skųstis ir mums, ir žiniasklaidai. Teisingumo ministerija nesiruošia dangstyti nei antstolių, nei kitų pavaldžių įstaigų darbuotojų savivalės, nesąžiningumo ar neteisėtų veiksmų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Ar jus pasiekia signalai apie varginančias problemas, kurias piliečiai patiria notarų kontorose?

- Taip, vis girdžiu, kad yra toks notarų klanas... Belieka tik stebėtis, kad vis dar neįvykdomas "perversmas" notarų darbe. Tikrai nenormalu, kai interesantas norimą skubią pažymą gauna tik per tris paras, nes notarai užversti darbu. Beje, yra rajonų, kur notarų apskritai trūksta, tačiau naujus kolegas jie į savo klaną įsileidžia nenoriai. Žinome ir tokių atvejų, kai notarai gudrauja: nepelningiems klientams jie vilkina laiką net ne tris paras, o visą savaitę. Užtat milijoninius sandorius mielai tvirtina skubos tvarka. Ir tai - problema.

REKLAMA

- Gyventojai dėkingi už nemokamas teisininkų paslaugas, teikiamas savivaldybėse. Tai - lyg gražiai žydinti gėlytė teisininkų "darželyje". Ar skatinate savo pavaldinius skleisti teisinę informaciją ir naujoves, ar labiau linkstama palikti viską likimo valiai - esą žmogus sužinos, kai jam prireiks?

REKLAMA

- Na, žinoma, labai skatiname teisinės informacijos plitimą ir aiškinimą. Žiniasklaida turi kuo daugiau šviesti visuomenę juridiniais klausimais, pasitelkusi specialistus. Man nesuprantami tokie teisininkai, kurie nenori skelbtis spaudoje, tingi ką nors aiškinti - juk tuo pačiu jie sau darosi reklamą! Pastaruoju metu ypač svarbus yra naujas Smurtiniais nusikaltimais padarytos žalos įstatymas, kai valstybė įsipareigoja iš dalies kompensuoti rimtų nusikaltimų (nužudymų, plėšimų, sunkių sužalojimų) aukas, kad jos neliktų "už ribos". Manau, dar ne visi tai žino, todėl ir reikia kuo daugiau skelbti ir diskutuoti apie tai. Tiesa, kai kas pasako, kad ta valstybės parama gana menka, tačiau tai vis geriau, negu nieko. Tai yra tik kompensacija, o ne atlygis už nusikaltėlio padarytą skriaudą. Nusikaltėlis nuo žalos atlyginimo nenušalinamas.

REKLAMA
REKLAMA

Kita vertus, norėčiau visiems Lietuvos žmonėms palinkėti, kad minėtas įstatymas jiems tiesiog nebūtų reikalingas - linkiu gyventi turint kuo mažiau problemų, patiriant kuo mažiau skriaudų.

- Dėkoju už pokalbį.

Kalbėjosi Irena ZUBRICKIENĖ

Letos KAULINIENĖS nuotr.

-Teisingumo ministras G. Bužinskas linkęs ir patarti, ir paraginti ............................................................................. (nuotrauka išsiųsta bene valandą prieš tekstą)

2005 08 01

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų