• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Jei matote baltus arklius

Jei neįstengiate alkoholinių gėrimų vartoti saikingai, jei ir nuo nedidelės svaigalų dozės staiga kyla nenugalimas potraukis gerti toliau, jei nemokate alkoholio kiekio apriboti, geriate iki sąmonės aptemimo, be to, reguliariai, sistemingai, jei po vakarykščių išgertuvių neapsieinate be pagirių ir dėl šių priežasčių jau esate turėjęs nemalonumų darbovietėje ar šeimoje, o gal net buvote toks girtas, kad net praradote atmintį - gali būti, kad jūs jau alkoholikas ir kad jums reikalinga neatidėliotina pagalba.

REKLAMA
REKLAMA

Priklausomybės ligų psichiatro gydytojo neurologo Cezario Boimo žodžiais, alkoholio liga diagnozuojama tada, kai nustatoma, jog ligonis yra fiziškai ir psichologiškai priklausomas nuo alkoholio. Fizinė priklausomybė reiškia, jog pažeidžiamos kepenys, kasa ar kiti vidaus organai, o psichologinė - kai sutrinka emocijos, mąstymas ir jausmai.

REKLAMA

Alkoholizmas, deja, yra tokia liga, kuria susirgus prisieina gydytis visą gyvenimą. Pasak C. Boimo, neįmanoma pasakyti, kada jau laikas pradėti gydytis, nes kiekvienas ligos atvejis - individualus, didele dalimi priklausantis nuo konkrečios asmenybės. Mokslininkai nustatė, kad susirgti alkoholizmu turi įtakos paveldėjimas (ar buvo alkoholio mėgėjai tėvas, motina, seneliai), taip pat ir aplinka, kurioje žmogus gimė ir augo, kaip buvo auklėjamas.

REKLAMA
REKLAMA

- Jei prie buteliais nukrauto stalo drauge sėda ir kartu su suaugusiais šeimos nariais alkoholiniais gėrimais vaišinasi ir vaikai ar paaugliai, beveik nėra abejonių, kad jie anksčiau ar vėliau taps alkoholikais, - tvirtino gydytojas C. Boimas.

Pasak priklausomybės ligų psichiatro, daugelyje šeimų nuo seno nusistovėjusios žalingos tradicijos: gimė vaikas - geriame, mirė artimas - geriame, linksma - geriame, blogai - geriame, yra pinigų - geriame, neturime pinigų - dar daugiau geriame... Visa tai mato vaikai, vadinasi, jau nuo mažens jie psichologiškai pratinami prie taurelės. Tėvai, pasak C. Boimo, savo vaikams neturėtų leisti paragauti net gurkšnelio alaus ar šampano, mat, be paminėtų priežasčių, šie gėrimai itin greitai rezorbuojasi organizme, todėl prie jų nejučia priprantama.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pastaraisiais metais alkoholizmas sparčiai jaunėja - alkoholis pavergia 20-30 metų žmonių protus. Pasitaikė atvejų, kai alkoholizmas buvo diagnozuotas paaugliams! Ši liga, pasak C. Boimo, ne gripas, kuriuo susirgus išgeriama vaistų, arbatų, ir prastos savijautos kaip nebūta. Tai ypatingų pastangų ir kantrybės reikalaujantis nusistatymas, visų pirma paremtas gydytojo ir paciento tarpusavio pasitikėjimu, bendromis pastangomis. Alkoholizmas gydomas kompleksiškai - skiriama medikamentų, taikoma psichosocialinė reabilitacija. Ligoniui, pasak gydytojo, net neverta pradėti gydytis pačiam (vaistinėje nusipirkti tablečių ir slapčiomis vartoti), be kvalifikuoto specialisto priežiūros - saviveiklinis gydymas, kaip rodo ilgametė priklausomybės ligų psichiatro praktika, neduoda jokių teigiamų rezultatų.

REKLAMA

Yra nustatyta, kad alkoholizmu kur kas greičiau gali susirgti patyrusieji sunkias galvos traumas, sirgę galvos smegenų uždegimu ar kepenų ligomis. Daug greičiau alkoholio vergėmis tampa moterys, mat jų kepenys turi net 30 procentų mažiau skaldančių alkoholį fermentų. Kita vertus, moterys yra emocingesnės, jautresnės psichikos. Moterys kur kas greičiau prie alkoholio pripranta ir žymiai sunkiau serga.

REKLAMA

Kad alkoholikas apsispręstų pradėti gydytis, visų pirma turi pats suvokti, jog jau esąs alkoholikas, ir gydytis, taigi padėti sau, pirmiausia turi norėti pats. Kol ligonis to nesuvoks, nepagelbės nei gydytojai, nei anoniminių alkoholikų klubai, nei dvasininkai.

Kauno regione neseniai pradėjo veikti net kelios nemokamos gydytojų konsultacijos turintiesiems problemų dėl piktnaudžiavimo alkoholiu. Tokie kabinetai įsteigti Karmėlavos seniūnijos patalpose, Kauno miesto Prano Eimučio (Širvintų g.) bei Karsavino (Pramonės pr.) vidurinėse mokyklose. Todėl jei manote, jog laikas pasirodyti priklausomybės ligų gydytojui, nedelskite!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų