Kiekvieną pavasarį Jungtinėse Valstijose vyksta įmonių demokratijos spektaklis - metiniai akcininkų susirinkimai. Kasmet akcininkai balsuoja dėl kandidatų į direktorių valdybas, kuriuos visus tradiciškai pasiūlo įmonės vadovybė. Balsai suskaičiuojami ir susirinkimo pabaigoje paskelbiami rezultatai.
Beveik visada kartojasi ta pati istorija - laimi vadovų pasiūlyti kandidatai, o po to pereinama prie valgių ir gėrimų bei atsisveikinama iki kitų metų.
Investuotojai, neturėję jokių realių galimybių mesti iššūkį bendrovių vadovams, dešimtmečiais taikstėsi su tokia padėtimi. Tačiau dabar nusistovėjusios tvarkos pokyčius gali paskatinti akcijų rinkų nuosmukis ir nuvilnijusi bendrovių skandalų banga.
JAV vertybinių popierių ir biržos komisija (SEC), kuri įmonių valdymo klausimus iš esmės permąsto pirmą kartą nuo 1977 metų, svarsto galimybę suteikti akcininkams teisę dalyvauti rengiant pranešimą ir sudarinėti savo kandidatų į direktorių valdybą sąrašą. Šiuo klausimu savo išvadas iki liepos 15 dienos turėtų pateikti SEC įmonių finansų padalinys. Vėliau, pasak informuotų šaltinių, Komisija iki metų pabaigos tikriausiai rengs naujas taisykles, kurios turėtų būti baigtos iki 2004-ųjų metinių susirinkimų sezono.
Įmonių vadovų rengiamame pranešime - lankstinuke, kuris siunčiamas akcininkams prieš metinį susitikimą, - išvardijami kandidatai į direktorių valdybą. Vadovai gali į sąrašą neįtraukti kitų kandidatų (pavyzdžiui tų, kuriuos siūlo akcininkai) ir paprastai šia teise pasinaudoja.
Tam tikrais atvejais akcininkai gali siūlyti savo kandidatus, tačiau kadangi pastarieji nėra pristatomi pranešime, akcininkams tenka skirti lėšų atskiriems informaciniams leidiniams. Tai taip brangu ir sudėtinga, kad tik ypatingais atvejais akcininkų grupės ryžtasi kelti savo kandidatus.
Manoma, kad galimybė rengti pranešimą leistų akcininkams turėti savo atstovų prastai veikiančių bendrovių, kurios nepasiduoda jokiam kitam spaudimui, direktorių valdybose.
Tačiau direktorius parinkti įpratę įmonių vadovai aršiai priešinasi siūlymams, kurie uždaras diskusijas valdybų salėse gali pakeisti demokratiškesniu sprendimų priėmimo modeliu. Vadovų lobistų grupė "Verslo apskritasis stalas" neseniai parašytame laiške įspėjo SEC apie "galimus nenumatytus padarinius", jei akcininkams bus leista dalyvauti rengiant pranešimus. Grupė paragino Komisiją pirma leisti nusistovėti naujajai tvarkai, kurią įteisino praėjusią vasarą JAV Kongreso priimtas Sarbanes-Oxley aktas.
Vis dėlto kovai už savo teises rengiasi kai kurie didžiausi Jungtinių Valstijų pensijų fondai ir investuotojų interesų gynėjai iš šalies profsąjungų, universitetų bei vartotojų organizacijų.
SEC tikriausiai svarstys galimybes apriboti akcininkų dalyvavimą rengiant pranešimą, pavyzdžiui, gali būti atsižvelgiama į valdomo paketo dydį. Tačiau teisininkų kontoros "Hogan & Hartson" partneris ir buvęs Komisijos įmonių finansų padalinio darbuotojas Piteris Roumijas (Peter Romeo) teigė: "Kokį sprendimą SEC bepriimtų, jis kažką nuliūdins".
“Reuters”-ELTA