Atsisakęs patenkinti Amerikos indėnų reikalavimą JAV teismas trečiadienį (02.04) paskelbė sprendimą, kad mokslininkams leidžiama tęsti 9 tūkstančių metų senumo griaučių tyrimą.
Teisinė kova dėl vadinamojo Kennewicko (Keneviko) žmogaus siekia 1996 metus - tada du jaunuoliai Kolumbijos upės pakrantėje aptiko griaučius, kurių amžius, kaip vėliau nustatė mokslininkai, buvo nuo 8340 iki 9200 metų.
Mokslui tai labai įdomus radinys, nes griaučių bruožai skiriasi nuo kitų Amerikos indėnų. Kennewick o žmogų tiriant tikimasi atskleisti žmonių migracijos į Šiaurės Ameriką ypatybes.
Indėnai reikalauja, kad griaučiai būtų palaidoti, nes Kennewick o žmogus esąs jų tolimas protėvis. Tačiau apeliacinis teismas atmetė šį reikalavimą ir paliko galioti žemesnio teismo sprendimą - tegu mokslininkai jį tyrinėja.
"Mokslo požiūriu, šis skeletas yra neįkainojamas informacijos šaltinis apie pirmąsias Naujojo pasaulio žmonių populiacijas; visa tai pateisina kruopštų mokslinį tyrimą, kad būtų pažinta žiloji senovė", - sakė teisėjas Ronaldas Gouldas (Ronaldas Gauldas).
"Indėnų požiūriu, griaučiai yra jų protėvio, vadinasi, pagal genčių religines ir socialines tradicijas turi būti palaidoti be papildomų tyrimų", - išdėstė jis ir kitos pusės nuomonę.
Daugelį žmonių jaudina viena Kennewicko žmogaus gyvenimo aplinkybė. Mirdamas jis buvo maždaug 45-50 metų, bet 15-20 metų laikotarpiu Kennewicko jaunuolis buvo sunkiai sužeistas. Apie tai sprendžiama pagal akmeninį ieties smaigalį, kuris liko įsmigęs į jo klubikaulį. Ietis kliudė jį iš užpakalio; smūgis buvęs toks stiprus, kad akmeninis smaigalys įsmigo į kaulą. Manoma, jog nuo tokios žaizdos jis turėjo žūti, bet liko gyvas - matyt, išgelbėtas. Vėliau kaulas augo toliau ir apsupo įsmigusį akmenį.
Mokslui šis radinys tikrai svarbus. Lig šiol dauguma specialistų manė, kad į Šiaurės Ameriką žmonės atkeliavo baigiantis ledynmečiui, prieš 12 tūkstančių metų, čia iš Sibiro per tuometinę Beringo sąsmauką atklydę mamutų medžiotojai, azijiečiai.
Tačiau Kennewicko žmogus nepanašus į azijietiškos kilmės indėnus. Jis panašesnis į vadinamuosius kaukazoidus. Matyt, todėl ir teismas leido mokslininkams tirti griaučius, kadangi tvirtų įrodymų, jog jis buvęs indėnas, nėra.
Kaukazoidų anuomet gyventa Azijos, Ramiojo vandenyno salose. Taigi Kennewicko žmogus patvirtina kai kurių antropologų nuomonę, kad dar anksčiau už sibiriečius į Ameriką valtimis atkeliavo žmonės iš Pietų Azijos regiono. Jų gyvenvietės aptiktos dabartinės Čilės regione.
“Reuters”-ELTA