Policijos duomenimis, pernai Kauno apskrityje užregistruota 14 proc. mažiau nusikalstamų veikų nei užpernai, tačiau daugėja naujų gaujų. Pernai apskrityje užregistruota 16 230 nusikaltimų, 44,2 proc. jų ištirta. Daugiausiai nusikaltimų tenka Kauno miestui, Jonavos ir Kauno rajonams, mažiausiai - Birštonui ir Raseinių rajonui.
Geriausiai pernai nusikaltimus tyrė Raseinių, Kėdainių ir Birštono policija, o Prienų ir Jonavos policijos komisariatuose šie rodikliai mažesni už apskrities vidurkį.
Pastebimos sunkių ir labai sunkių nusikaltimų, vagysčių, plėšimų ir viešosios tvarkos pažeidimų mažėjimo tendencijos visuose Kauno apskrities rajonuose.
Komisarams gyventi saugu
Praėjusiais metais Kauno mieste 16,2 proc. sumažėjo sunkių ir labai sunkių nusikaltimų. Iš užregistruotų 488 ištirti 302, arba 61,9 proc. šių nusikaltimų. Šis rodiklis yra geresnis nei praėjusiais metais ir kelerius metus išlieka stabilus.
Apie tai, beje, buvo kalbama Kauno miesto savivaldybėje vykusiame praėjusių metų veiklos aptarime. Jame dalyvavę tiek Kauno komisarai, tiek svečiai iš Vilniaus - vidaus reikalų ministras Raimondas Šukys bei policijos generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius - tvirtino, kad Kaune gyventi tampa vis saugiau. Įdomiausia tai, kad ir pernai per panašų pasitarimą visi džiaugėsi gerėjančia situacija. Gal komisarams ir ministrams vis dėlto reikėtų pakelti galvas nuo suvestinių ir išeiti į gatves? Ypač sutemus ir be uniformos, be palydos. Didelė tikimybė, kad komisarai grįš namo be piniginių, mobiliųjų telefonų ir dar kraujuojančiom nosim. Na, aišku, komisarai gali ir apsiginti, bet eiliniai žmonės sutemus dar vis bijo išeiti iš namų. Vėlgi statistika sako, kad pagerėjo nužudymų ir sunkių sveikatos sutrikdymų tyrimo rezultatai - iš 33 įvykdytų nužudymų ištirti 23 arba 69,7 proc.
Policija teigia, kad praėjusiais metais pavyko sėkmingai susidoroti su kai kuriomis Kaune veikusiomis gaujomis. Buvo sulaikyti grupuotė, vogusi vilkikus ir jų krovinius. Išardyta čigonų grupuotė, ilgą laiką Kaune platinusi narkotines medžiagas.
Varėnos rajone demaskuota psichotropinių medžiagų gamybos laboratorija. Sulaikyti asmenys, priklausantys Kauno "agurkinių" nusikalstamai grupuotei, Žaliakalnio mikrorajone organizavę nepilnamečių asmenų prostitucijos tinklą. Bendradarbiaujant su Belgijos pareigūnais, buvo sulaikyti "Daktarų" nusikalstamai grupuotei priklausantys asmenys, organizavę automobilių vagystes tarptautiniu mastu.
Atliktos operacijos metu buvo paimti 8 kilogramai metamfetamino. Ekspertų teigimu, tokios laboratorijos apyvarta per savaitę galėjo siekti iki 50 kilogramų metamfetamino. Šioje laboratorijoje buvo taikomos naujesnės technologijos. 2000-2003 metais aptiktos laboratorijos užėmė sąlyginai dideles erdves - angarus, sodybų pastatus, o ši laboratorinė įranga beveik sutilpo į lengvąjį automobilį. Tyrimas parodė, kad Kauno nusikaltėliai gamybą stengiasi perkelti į kitas apskritis, dėl to vis labiau plečiasi ir tarnybos veiklos geografija.
Žinoti per maža
Generalinis komisaras Vytautas Grigaravičius sakė, kad Kaunas pastaruoju metu išsiskiria iš kitų miestų tuo, kad iš jo sparčiai išvalomos organizuotos nusikalstamos grupuotės. Lengvas uždarbis ir noras kuo greičiau praturtėti masina jaunuolius tapti nusikalstamo pasaulio nariais, tačiau akivaizdi patirties stoka sukelia jų tarpusavio konfliktus, kurie kaip matome, baigiasi ginklų panaudojimu. Policijai dabar svarbiausia neužleisti pozicijų ir tinkamai reaguoti į kiekvieną tokį incidentą, ieškoti būdų jiems pašalinti.
Į šiuos generalinio komisaro žodžius Kauno pareigūnams reikėtų įsiklausyti. Komisaras dar gerai atsimena, kad frazė "nusikalstama grupuotė" paralyžiuodavo Kauno teisėtvarkos pareigūnų veiksnumą. Nužudytųjų buvo daugybė, o "tamsios" bylos gulė į lentynas su užrašu: "Nenustatytas trauktinas baudžiamojon atsakomybėn asmuo". Oficialiai buvo deklaruojama, kad pareigūnai stengiasi išnarplioti nusikaltimus, bet teismo nepasiekė nė viena didesnio atgarsio sulaukusi nužudymo byla. Statistika irgi buvo visai nebloga, tačiau išaiškinamos buvo tik tos bylos, kurių siužetai buvo panašūs kaip du vandens lašai - kompanija gėrė, susikivirčijo, susibadė peiliais ar susikapojo kirviais ir užmigo šalia lavono.
Bet tai ne vien Kauno bėda. Ir dabar pareigūnai tvirtina, kad jie žino beveik viską, kas darosi nusikaltėlių gaujose, kas su kuo bendrauja, kas kam skolingas ir kas už ką šaudo. Tačiau gaujų nariai vaikšto laisvėje, nes jų tik už priklausymą gaujai nepasodinsi. Taip yra ne tik Lietuvoje, bet ir Italijoje, JAV. Mafijos šeimų vadus žino visi, bet teisme reikia faktų. O jų nėra, nes ir nukentėjusieji, ir liudininkai tyli lyg prisisėmę į burnas vandens.
Jaunimas nevaldomas
Policijos ataskaitoje teigiama, kad Kaune silpnėja senųjų nusikaltėlių grupuočių įtaka kriminaliniam pasauliui, todėl tai lemia naujų grupių atsiradimą.
Viena iš šio pokyčio priežasčių ta, kad senieji nusikalstamo pasaulio lyderiai praranda autoritetą ir nebeturi įtakos, todėl į jų vietą stojo jaunų nusikaltėlių karta, kuri pasižymi įžūlumu bei brutalumu.
Kauno kriminalinį pasaulį valdę Remigijus Daškevičius, Ramūnas Kuzminas, Kęstutis Jurša, Rimantas Ganusauskas buvo nužudyti per kovas dėl įtakos. Henrikas Daktaras, Jonas Bielskis, Arikas Pastuškovas atsidūrė už grotų, kiti pasitraukė į pogrindį. Tad didesnį autoritetą turintys jauni grupuočių nariai siekia įtvirtinti savo padėtį ne tik organizuoto nusikalstamumo struktūroje, bet ir nusikalstamo verslo rinkose, bando suburti patikimų asmenų ratą, pritraukti asmenis iš anksčiau išskaidytų nusikalstamų grupuočių.
Be to, sumažėjo nusikalstamų grupuočių nuslėptų nusikaltimų. Toks slaptumas buvo būdingas anksčiau veikusioms grupuotėms, kurios vidinius nesutarimus spręsdavo lyderių susitikimuose. Ankstesniais laikais kiekviena "šeima" turėjo savo lyderį, kuris visus reikalus spręsdavo gaujų tarybos susirinkimuose. Dabar šie konfliktai persikėlė viešumon, nes nebeliko ryškių asmenybių, nebevyksta ir miesto grupuočių vadų susirinkimai. Jų pasekmė - metų pabaigoje Kaune vykę susišaudymai.
Spalio 18-ąją prie Kauno technologijos universiteto Chemijos fakulteto buvo nušautas Tomas Blažys (24 m.), siejamas su "agurkiniais". Jį gindamas draugą nušovė Tomas Genevičius (35 m.).
Lygiai po savaitės Šilainių rajone Darius Čekalinas irgi besigindamas 11 šūvių nušovė 3 kartus teistą Artūrą Pakašių (27 m.).
Kūčių naktį buvo išviliotas iš namų ir laiptinėje nušautas Vokietijoje už automobilių vagystes teistas Marius Zakarauskas (25 m.). Įtariama, kad jis buvo susijęs su Vilijampolės gaujomis.
Jau šiemet priešais įėjimą į Kauno technikos kolegiją buvo nušautas irgi su vilijampoliečiais siejamas Deivis Archipovas (22 m.). Įspūdis toks, kad "agurkiniai" kažkuo nepasidalija su "daktarais". Tačiau pareigūnai gaujų karą neigia.
Narkotikai ir prostitucija - greta
Pagrindinės nusikalstamų grupuočių veiklos sritys beveik nepakito, tai - narkotikų verslas, automobilių vagystės, netikrų pinigų platinimas, tarptautinė prekyba žmonėmis, turto prievartavimas iš nelegalų verslą turinčių ir dirbančių žmonių. Tačiau pelningiausia nusikalstama veikla tebėra narkotinių ir psichotropinių medžiagų gamyba, kontrabanda.
Organizuotos nusikaltėlių grupės dažniausiai kontroliuoja tik didmeninę narkotinių ir psichotropinių medžiagų prekybą, todėl narkotikų platinimas smulkiųjų gatvės prekeivių lygiu ne visada priklauso nuo jų. Vis dėlto policija didelį dėmesį skyrė ir vietinėms pastovios narkotikų prekybos vietoms atskleisti.
Pasak policijos, su neteisėta narkotikų apyvarta yra susijęs prostitucijos bei prekybos žmonėmis verslas. 2006 metais pareigūnai demaskavo 6 asmenų nusikalstamą grupuotę, organizavusią nepilnamečių merginų prostitucijos tinklą. Tyrimo metu nustatyta, kad ši grupuotė į prostituciją įtraukdavo nepilnametes, kurios buvo verčiamos vartoti narkotines ir psichotropines medžiagas. Didžioji dalis šio verslo pajamų atitekdavo organizuotai nusikalstamai grupuotei už tariamą apsaugą.
BNS ir "Akistatos" informacija