"Sūnui - 15 metų. Jo oda, ypač veido, tiesiog nusėta pūlingais spuogais, - rašo skaitytoja Loreta N. iš Panevėžio. - Gydytojai prirašo visokių tepaliukų, bet jie mažai padeda. Gal žinote kokių nors liaudiškų receptų?"
Niekas tiksliai negali pasakyti, nuo ko atsiranda jaunatviniai spuogai. Jų atsiradimą spartina hormoniniai pokyčiai paauglio organizme, vegetaciniai sutrikimai, skrandžio ir žarnyno veiklos sutrikimai, netinkama mityba, paveldimas polinkis, stresas, piktnaudžiavimas vaistais bei kontaktas su kai kuriomis medžiagomis: dervomis, tepalais, bromu, jodu bei chloru. Jaunatviniai spuogai dažniausiai atsiranda bręstant. Šis amžiaus tarpsnis jaunuoliams kelia naujų - tikrų ar tariamų - reikalavimų. Patiems tenka spręsti daugybę problemų, o stresas visuomet blogina odos būklę.
Riebią odą reikia keletą minučių stropiai plauti bešarmiu muilu, po to švelniai, bet kruopščiai nuskalauti. Jaunatviniais spuogais išbertų plotelių negalima trinti ar masažuoti, nes tai tik paspartins infekcijos plitimą. Prieš spaudant pūlinukus reikia rūpestingai nusiplauti rankas, o išbertą odos plotą prieš šią procedūrą ir po jos nuvalyti spiritu.
Būtina atkreipti dėmesį į mitybą. Reikia pačiam pamėginti nustatyti, kurie maisto produktai skatina bėrimą.
Rekomenduojama gydymas vaisiais ir daržovėmis. Vitaminas A stabdo riebalų išskyrimą bei hiperkeratozę (per didelį odos bei plaukų maišelių suragėjimą). Tad kasdien reikėtų vartoti maistą, kuriame gausu karotino: morkų, moliūgų, žaliųjų kopūstų, papajų, brokolių, avokadų, gūžinių salotų, abrikosų, persikų, šparagų, šparaginių pupelių, melionų, žirnių. Išbertųjų, ypač vyrų organizme per mažai fermento gliutationperoksidazės, nuo kurio priklauso imunitetas. Išbėrimų sumažėja, kai valgoma maistas, kuriame gausu seleno. Tai grybai, šparagai, česnakai. Vaisiai ir daržovės, kuriuose gausu balastinių medžiagų, neutralizuoja žarnyne esančias nuodingąsias medžiagas, kurios lemia spuoguotumą. Taigi reikia valgyti baklažanus, obuolius, avokadas, figas, svarainius, slyvas, agrastus, razinas, rabarbarus, įvairių rūšių kopūstus, morkas, salierus, šparagus ir ypač topinambus.
Paauglėms mergaitėms keletą dienų prieš mėnesines atsirandantys spuogai gali reikšti, kad trūksta vitamino B6. Šiuo atveju gali pagelbėti sojos pupelės, avokados ir bananai.
Kas gi tie taip garsinami topinambai? Tai saulėgrąžų "giminaičiai", išauginantys į bulves panašius gumbus. Jie dar vadinami žieminėmis bulvėmis. Topinambai mažai kaloringi, tačiau turi angliavandenio inulino (dėl to ši daržovė labai tinka dietiniams patiekalams, ypač diabetikų). Jei nepatinka juos valgyti su žievele, išvirtus galima nulupti ir dar kartą trumpai pakaitinti.
Štai topinambų su žolelėmis pagardintu olandišku padažu receptas. Pamažu ištirpinti sviestą. Nuluptus topinambus išvirti pasūdytame vandenyje (virimo trukmė priklauso nuo gumbų dydžio). Prieskonines daržoves smulkiai supjaustyti (dalį supjaustytų žolelių galima palikti užbarstyti ant viršaus). Indelį jogurto įstatyti į indą su vandeniu ir pašildyti. Į karštą vandenį įplakti kiaušinį, druską, kajeno pipirų, garstyčias bei citrinų sultis. Pamažu pilti lydytą sviestą ir plakti, kol masė sutirštės. Saugoti, kad neužvirtų! Į padažą atsargiai įmaišyti vasarošiltį jogurtą ir supjaustytas prieskonines daržoves. Topinambus sudėti į lėkštę ir užpilti žolelėmis pagardintu olandišku padažu. Kartu galima patiekti ir nevirtų daržovių salotų. Labai skanu!
4 asmenims patiekalui su topinambais pagaminti reikia 1 kg topinambų, 150 g grietininio jogurto, 125 g sviesto, builio, petražolių, svogūnų laiškų, 1 kiaušinio, kajeno pipirų, šaukštelio citrinų sulčių, 1 arbatinio šaukštelio garstyčių, trupučio druskos.