Vilnietis Tomas Skomskis būtų galėjęs ir toliau "Dviračio šou" sėkmingai parodijuoti policijos generalinį komisarą, jeigu neprofesionalaus aktoriaus nužudymu įtariamas vyriškis, kaip tai numatyta įstatyme, būtų grąžintas į pataisos įstaigą, iš kurios pernai liepą buvo paleistas lygtinai, praneša Kalėjimų departamentas.
Tokia mintis kyla susipažinus su Kalėjimų departamente atlikto tarnybinio patikrinimo medžiaga.
Sostinės policijos pareigūnai, atliekantys ikiteisminį tyrimą dėl vilniečio T. Skomskio nužudymo, šiuo nusikaltimu įtaria 32 metų Darių Arlauską. Nusikaltimo padarymo metu jis buvo Vilniaus miesto ir rajono pataisos inspekcijos įskaitoje. Tarnybinis patikrinimas buvo atliktas siekiant išsiaiškinti, ar minėtos įstaigos pareigūnai tinkamai atliko savo pareigas.
Nustatyta, kad vykdydami lygtinai iš pataisos įstaigos paleisto D. Arlausko priežiūrą, Vilniaus miesto ir rajono pataisos inspekcijos pareigūnai užtikrino nuteistojo pareigų vykdymo ir draudimų laikymosi kontrolę. Paaiškėjo, jog dar praėjusių metų spalį pataisos inspekcija kreipėsi į Vilniaus miesto 2-ąjį apylinkės teismą, prašydama D. Arlauskui panaikinti lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos ir pasiųsti jį atlikti likusią (daugiau kaip pusantrų metų) bausmės dalį. Tačiau teismas šį teikimą atmetė.
Panevėžio apygardos teismas 2003 m. vasario 5 d. nuosprendžiu Darių Arlauską buvo pripažinęs kaltu dėl plėšimo (BK 180 str. 2 d.) ir skyręs jam penkerių metų laisvės atėmimo bausmę. 2006 m. liepos 26 d. Vilniaus miesto 3-iasis apylinkės teismas nutarė D. Arlauską lygtinai paleisti iš pataisos įstaigos. Liepos 31-ąją, iki bausmės pabaigos likus pusantrų metų ir 29 dienoms, D. Arlauskas buvo lygtinai paleistas iš Vilniaus 1-ųjų pataisos namų.
Teismas įpareigojo jį triskart per mėnesį registruotis pataisos inspekcijoje, jam buvo uždrausta nuo 23 iki 6 valandos išeiti iš namų, jeigu tai nesusiję su darbu.
Iš Pasvalio rajono kilęs ir ten gyvenęs D. Arlauskas iš pradžių išvyko namo, bet netrukus atsidūrė sostinėje, kur apsigyveno pas vieną moteriškę. Vilniaus miesto ir rajono pataisos inspekcijoje jis pasirodė pernai rugpjūčio 21-ąją. Nuteistasis pasirašytinai buvo supažindintas su bausmės atlikimo tvarka ir sąlygomis, savo teisėmis ir pareigomis, buvo įspėtas dėl galimų teisinių pasekmių už vengimą atlikti bausmę ir teismo skirtų įpareigojimų ar pareigų nevykdymą, draudimų nesilaikymą, teisės pažeidimus. Pataisos inspekcijos viršininko nutarimu D. Arlauskas buvo įpareigotas tris kartus per mėnesį, konkrečiomis dienomis, registruotis pataisos inspekcijoje.
Už tai, kad pažeidė lygtinio paleidimo sąlygas - per penkiolika dienų nuo paleidimo neįsidarbino ir neužsiregistravo darbo biržoje - jam buvo paskirta nuobauda (įspėjimas). Rugpjūčio 24-ąją D. Arlauskas užsiregistravo darbo biržoje ir po kelių dienų pataisos inspekcijai pristatė atitinkamą pažymą.
Individualaus darbo plane ir pokalbio pažymose patvirtinta, kad nuteistasis priklausomybės ligomis neserga. Rugsėjo 5-ąją įvertinus nuteistojo asmenybę jis buvo priskirtas vidutinei rizikos grupei.
Nuteistasis dalyvavo Lygtinai paleistų iš pataisos įstaigų bei lygtinai atleistų nuo laisvės atėmimo bausmės prieš terminą asmenų socialinės integracijos programoje. Nuo praėjusių metų rugsėjo 5-osios iki šių metų vasario 13-osios jis lankė užsiėmimus ir išklausė visą programos kursą.
Pernai rugsėjo 11-ąją buvo patikrinta, kaip D. Arlauskas vykdo teismo paskirtą įpareigojimą būti namuose nuo 23 iki 6 valandos. Tačiau 23 val. 15 min. namuose jo nebuvo. Rugsėjo 12-ąją nuteistajam atvykus į pataisos inspekciją pasiaiškinti, nuobaudos skyrimo klausimas buvo atidėtas iki rugsėjo 14-osios, kadangi D. Arlauskas teigė, jog patikrinimo metu dirbo ir žadėjo pristatyti tai patvirtinančius dokumentus. Jų negavus, rugsėjo 15-ąją jam buvo paskirta nuobauda - papeikimas.
Spalio 23-iąją pataisos inspekcija gavo sostinės Patrulių rinktinės tarnybinį pranešimą, kuriame rašoma, kad spalio 11-osios naktį, apie pirmą valandą, apsilankius D. Arlausko gyvenamojoje vietoje, jo nerasta.
Spalio 26-ąją pataisos inspekcija Vilniaus miesto 2-ajam apylinkės teismui perdavė teikimą, prašydama D. Arlauskui panaikinti lygtinį paleidimą iš pataisos įstaigos ir pasiųsti jį atlikti likusią bausmės dalį - vienerius metus ir beveik septynis mėnesius. Tačiau teismas lapkričio 21 dienos nutartimi šį teikimą atmetė, nes ,,nuteistojo pažeidimai yra formalūs ir nebuvo daromi nuolat bei piktybiškai". Gruodžio 11-osios naktį pataisos inspekcijos pareigūnai D. Arlausko ir vėl nerado namuose. Vėliau paaiškėjo, kad tuo metu jis buvo sostinės 7-ajame policijos komisariate. Vyriškis buvo sulaikytas po to, kai būdamas neblaivus grasino susidoroti su buto šeimininke. Dėl šio įvykio D. Arlauskas nei administracinėn, nei baudžiamojon atsakomybėn patrauktas nebuvo. Tiesa, šių metų kovo 2-ąją pataisos inspekcija gavo 7-ojo policijos komisariato Lazdynų nuovados raštą. Jame pranešama, kad gavus pareiškimą dėl D. Arlausko netinkamo elgesio (grasinimo nužudyti), pradėti ikiteisminį tyrimą atsisakoma "nesant nusikalstamos veikos, numatytos BK 145 str. 1 d., požymių". Tačiau tą pačią dieną D. Arlauskas atsidūrė Lukiškių tardymo izoliatoriuje-kalėjime - įtariama, kad būtent jis nužudė T. Skomskį.