Naujasis biodetektorius remiasi organizmo imuninės sistemos ląstelių savybe reaguoti į mirtinus juodligės, maro ar kitus mikrobus.
Specialiu jutikliu galima bus greitai ir tiesiogiai nustatyti biologinio išpuolio faktą, teigia šio metodo išradėjas Todas Raideris (Todd Rider) iš Masačūsetso technologijų instituto.
Savo išradimui jis pasinaudojo imuninės sistemos B ląstelių savybe gaminti antikūnus, o pagal juos galima nustatyti kūną atakuojančius mikrobus. "Užuot sukęs galvą ir kūręs kažką ypatinga, nutariau idėją pasiskolinti iš pačios gamtos", - pasakojo T. Raideris (Todd Rider). Anot jo, gamta ir sukūrė tas ląsteles, vadinamuosius B limfocitus, kad aptiktų į organizmą įsiveržusias bakterijas ir virusus.
Kiti mokslininkai tokiam tikslui mėgina panaudoti polimerazės reakcijas, amino rūgštis ir dirbtinai imituoti gamtos procesus, ieško patogeno (užkrato) pagamintų produktų, o T. Raideris (Todd Rider) palieka šį darbą atlikti B ląstelėms.
Žurnale "Science" jis aprašė savo bandymus su genetiškai modifikuotų pelių B limfocitais. Pirmiausia pelėms buvo įsodintas medūzos genas, kuris kontroliuoja švytinčio baltymo gamybą. Toks metodas paprastai taikomas bandymuose su augalais ir gyvūnais, kai tokie baltymai, apšviesti ultravioletinių spindulių, švyti žalsva fluorescuojančia šviesa. T. Raideris (Todd Rider) paėmė kitą medūzos geną, kurio įtakoje pasigamina melsvai švytintis baltymas ekvorinas.
Be to, B ląstelės buvo "apmokytos" atpažinti patogenus - kenksmingus mikrobus.Šios ląstelių savybės jau leidžia aptikti raupų, juodligės, maro, encefalito sukėlėjus. Aptinkami ir snukio bei nagų ligos virusai - vadinasi, metodas tiks ir veterinarijos tikslams.
Sukurtąjį jutiklį išradėjai pavadino "Canary" ("kanarėle"). Gal prisiminę, kaip kanarėlės padėdavo angliakasiams giliai po žeme aptikti kenksmingas dujas.Bandant jutiklio veikimą, pavyzdžiui, bakterijos E.coli daržovėse, mėsoje, vaisiuose buvo aptiktos nepraėjus nė penkioms minutėms.
Mokslininkai dabar bando sukurti įtaisą, kuris kenksmingus mikrobus aptiktų ir ore.
Reuters-ELTA