Ramutė PEČELIŪNIENĖ
Kasmet Europoje kosmetikos gaminių parduodama daugiau kaip už 5 bilijonus eurų. Šiuos produktus sunaudoja apie 380 milijonų vartotojų. Kiekvieną dieną žmogui prireikia maždaug 6-8 kosmetikos priemonių, o mėgstantieji dekoratyviąją kosmetiką šį sąrašą papildo dar keletu produktų... Kosmetikos gaminių skalė labai plati - nuo skirtų kūdikiams iki senyvo amžiaus vartotojams. Visa kosmetika skirstoma pagal paskirtį - į higieninę, dekoratyviąją, intymiąją, skirtą vaikams, paaugliams ir vyrams. Į atskirą grupę išskiriama profesionalioji kosmetika ir specialiosios medicininės paskirties kūno priežiūros priemonės. Kaip teigia Kosmetikos mokslo komiteto prie Sveikatos apsaugos ministerijos sekretorė, Valstybinio aplinkos sveikatos centro Sveikatos saugos ekspertizės skyriaus gydytoja higienistė Regina Burbienė, yra vienas bendras reikalavimas visiems į rinką tiekiamiems kosmetikos gaminiams - kad naudojant pagal paskirtį ir laikantis gaminio naudojimo bei laikymo instrukcijų, jie nekeltų pavojaus žmogaus sveikatai.
Kaip pasirinkti reikalingą kosmetiką? Tai gana sudėtingas klausimas, į kurį atsakyti trumpai nebūtų įmanoma... Vieni vartotojai patys išsirenka, kas jiems reikalinga, kiti - ką pasiūlo draugai, kolegos arba artimieji. Tretieji paklūsta visoms reklamos vilionėms. Beje, dermatologai primena, jog visada reklamuojamas norimas efektas, tačiau rezultatai nebūtinai būna tokie, kokių trokštama... Yra žmonių, kurie vartoja labai mažai kosmetikos - apsiriboja tiktai higienine kosmetika. Na, o protingiausiai elgiasi tie, kurie pasitiki specialistų patarimais. Gydytoja higienistė R. Burbienė tikina, jog visuomet reikia atkreipti dėmesį į kiekvienos kosmetikos priemonės paskirtį (jei priemonė skirta kojoms, tai nereiškia, jog ji gali tikti ir veidui ir t. t.) bei ingredientų sąrašą. Tai labai aktualu asmenims, kurie yra alergiški kokiai nors cheminei ar augalinei medžiagai, naudojamai kosmetikoje. Tokiais atvejais būtina žinoti tos medžiagos INCI - tarptautinėje kosmetikos ingredientų nomenklatūroje vartojamą pavadinimą, kad pasirenkant kosmetikos gaminį iš karto būtų atpažįstamas alergenas, esantis to gaminio sudėtyje. Naudojant kosmetikos priemones būtina atkreipti dėmesį į etiketes, kuriose nurodyti ypatingi atsargumo reikalavimai - jų reikėtų griežtai laikytis. Jeigu nurodyta, jog produktas skirtas vaikams iki trejų metų arba užsitepus priemonės negalima būti saulėje, labai svarbu šių ir kitų reikalavimų laikytis...
Vartotojams reikėtų atkreipti dėmesį į kosmetikos priemonių tinkamumo naudoti terminus. Minimalus tinkamumo naudoti terminas nurodomas tiems kosmetikos gaminiams, kurių tinkamumo naudoti terminas yra trumpesnis kaip 30 mėnesių. Kosmetikos gaminiams, kurių tinkamumo naudoti terminas yra ilgesnis kaip 30 mėnesių, nurodoma gaminio tinkamumo naudoti trukmė, skaičiuojama mėnesiais arba metais nuo pakuotės atidarymo pirmą kartą panaudojant gaminį. Tai vadinamoji laikotarpio po pakuotės atidarymo trukmė. Ženklinant kosmetikos gaminį, laikotarpio nuo pakuotės atidarymo trukmė užrašoma šalia atidarytą indelį vaizduojančio simbolio ar pačiame simbolyje. Laikotarpio nuo pakuotės atsidarymo trukmė mėnesiais gali būti nurodoma užrašant trukmę arabiškais skaitmenimis ir šalia raidę M. Jei santrumpa nevartojama, užrašomas visas žodis "mėnesiai", "metai", o prieš juos - atitinkami skaičiai, reiškiantys, kiek mėnesių arba metų galima naudoti kosmetikos gaminį.
Informacija apie gaminio sudėtį (ingredientų sąrašas), atsargumo reikalavimus, kurių reikia laikytis naudojant kosmetikos gaminį, gali būti pateikiama pridedamoje prie gaminio kortelėje, lapelyje, juostelėje ir pan. Higienistė R. Burbienė atkreipia dėmesį į tai, jog kiekvienas vartotojas turi teisę į informaciją apie kiekvieną kosmetikos gaminį. Todėl kosmetikos gaminių gamintojas, jo įgaliotas atstovas ar asmuo, atsakingas už kosmetikos gaminio patiekimą į rinką, privalo vartotojui suteikti informaciją apie kosmetikos gaminio sudėtyje esančius ingredientus ir nurodyti kiekius tų ingredientų, kurie klasifikuojami kaip pavojingos cheminės medžiagos, taip pat turimus duomenis apie kosmetikos gaminio nepageidaujamą poveikį. Šiais metais patvirtintos Informacijos apie kosmetikos gaminio sudėtį ir turimų duomenų apie gaminio nepageidaujamą poveikį pateikimo visuomenei taisyklės. Suabejojęs pasirinkta kosmetikos priemone, vartotojas gali kreiptis į gamintoją jam priimtinu būdu - telefonu, elektroniniu laišku ar tinklalapio adresu (jie gali būti nurodyti ant kosmetikos gaminio pakuotės ar internetinėje Europos viešosios prieigos rodyklėje) ir savo gimtąja kalba pateikti rūpimus klausimus. Per 21 kalendorinę dieną nuo klausimo pateikimo privalo gauti atsakymą.
Kas tai yra nepageidaujamas poveikis? Tai toks poveikis, kuomet sveikas žmogus, naudodamas kosmetikos gaminį normaliomis sąlygomis, ima jausti odos dirginimą, perštėjimą, niežulį ir panašiai. Tačiau prie nepageidaujamo poveikio nepriskiriami tie reiškiniai, kurie atsiranda dėl netinkamo kosmetikos priemonės naudojimo. Vis dėlto nereikėtų pamiršti, jog kosmetikos gaminių pagrindą sudaro cheminės prigimties produktai, todėl būtina juos naudoti atsakingai ir saikingai... Dermatovenerologijos centro Konsultacijų skyriaus vedėjos daktarės Genovaitės Stanislavos Lapinskaitės teigimu, pavojingi produktai (kosmetikos gaminių ingredientų sąrašas gana įspūdingas - apie 8 000 sudedamųjų dalių) nepraleidžiami. Kol gaminys pasiekia vartotoją, jis turi "išlaikyti" visus bandymus, todėl nereikėtų dėl to baimintis. Tačiau medikė pripažįsta, jog ją stebina pernelyg didelis dekoratyviosios kosmetikos naudojimas. Nereti atvejai, kuomet žmogus (aišku, ši pastaba taikoma dailiosios lyties atstovėms) turi gražią sveiką odą, tačiau tiek ant jos visko pritepa, jog praranda savitumą. Ir blogiausia, jog labai dažnai pamirštama, kad yra toks dalykas kaip vanduo... Iš tiesų, kol nebuvo tiek kosmetikos, nebuvo ir tokio didžiulio poreikio ja naudotis...
Dar kartą norisi priminti dažniausiai daromą klaidą - dėl atsiradusios problemos kaltinama kosmetika... Tačiau problemos kyla ne dėl priemonės blogos kokybės ar sudedamųjų dalių, kurios alergizuoja ar kitaip veikia odą, o dėl netinkamo jos naudojimo, dėl specifinio odos jautrumo.