• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš švenčių grįžtame kaip iš karo...

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Kaune, Šilainių mikrorajone, gyvenančiam Mantui lapkričio pabaigoje sukaks šešiolika metų, tačiau būsimajam dešimtokui ši vasara nėra linksma - porą savaičių pragulėjęs ligoninėje, lydimas mamos jis dažnai varsto gydytojų kabinetų duris ir privalo griežtai laikytis medikų nurodymų. Smulkaus sudėjimo vaikinuko sveikatos būklė nėra stabili - Mantas iki šiol jaučia galvos skausmus, jį kamuoja nuovargis ir silpnumas. Pavasarį per miesto šventę nuo savo bendraamžių nukentėjusio paauglio motina itin susirūpinusi. Ją baugina nelabai džiuginančios medikų prognozės, jog patirta galvos trauma gali atnešti rimtų pasekmių sūnaus sveikatai. 45 metų moteriai, kuri viena augina tris nepilnamečius vaikus, nelengva prisiminti tą lemtingąją šeštadienio naktį, kuomet visą vakarą kamuojama nerimo, jau po vidurnakčio išgirdo durų skambutį. Atidariusi duris pamatė šalia suklupusį kruviną sūnų. Jo galva buvo sužalota. Puolusios prie telefono, Manto sesutės skubiai iškvietė greitąją pagalbą. Medikai konstatavo galvos sužalojimą, stiprų smegenų sukrėtimą... Nors motina bandė iškvosti, kas atsitiko, sūnus tikino nieko neprisimenąs. Šiandien aišku tik tiek, jog paauglį sumušė nepažįstami jaunuoliai... Jo motina tikino daugiau neleisianti sūnaus į jokį renginį. Deja, tai - ne išeitis...

REKLAMA
REKLAMA

Vieni eina linksmintis, kiti - muštis

Tai tik vienas skaudus pavyzdys, kuomet išėjęs pasilinksminti jaunas žmogus namo grįžo sužalotas. Beje, būna ir baisesnių nutikimų... Užpuolimo, sumušimo, apiplėšimo atvejų ypač padaugėjo pastaruoju metu. Dabar beveik nė vienas kultūrinis renginys, koncertas, sporto varžybos ar šventė neapsieina be incidentų ir kraujo praliejimo. Nejaugi atėjo laikas, kai žmonės priversti tupėti namuose ir savo laisvalaikį leisti prie televizoriaus?.. Vis dėlto situacijos pernelyg dramatizuoti nereikia. Bent taip mano Kauno VPK Viešosios policijos Viešosios tvarkos tarnybos organizavimo skyriaus viršininkas komisaras inspektorius Remigijus Balandis. Tačiau ir jis pripažįsta, jog dabar jaunimas itin žiaurus. Į koncertus, įvairius masinius renginius jaunuoliai renkasi grupėmis - po 5-8. Jų interesai skirtingi - vieni nori pasižiūrėti, paklausyti, kiti iš anksto ateina pasiruošę kelti konfliktus, muštynes, veltis į incidentus. Tai labai būdinga sporto varžyboms. Kaip pavyzdį komisaras inspektorius paminėjo ne taip seniai Kauno sporto halėje vykusias krepšinio rungtynes su CASK komanda, kai į varžybas sirgaliai atėjo iš anksto nusiteikę sukelti muštynes. Pareigūnams teko raminti ir skirti mūsų ir svečių sirgalius... Su nerimu Klaipėdos policija laukė futbolo rungtynių tarp Maskvos "Spartako" ir "Atlanto". "Spatako" komandos sirgaliai garsėja įžūlumu ir beveik visada - tiek žaidžiant namuose, tiek išvykose - sukelia muštynes. Ne išimtis buvo ir Klaipėda. Jau rungtynių išvakarėse rusų "fanai" nusiaubė Palangą, o rungtynių dieną siautė Klaipėdoje. Dalis sirgalių tik ir atvažiavo išgerti ir pasiausti. Agresyviai elgėsi ir lietuviai. Policija atskyrė rusų ir lietuvių "fanus", tad visą įniršį teko atlaikyti pareigūnams. Į juos lėkė buteliai, plytos, dūmų užtaisai. Mobiliosios kuopos kovotojai išvaikė chuliganus, tačiau per incidentą nukentėjęs 22 metų klaipėdietis vėliau mirė. Sirgaliai įsitikinę, kad dėl to kalti policininkai.

REKLAMA

Saugumas - organizatorių rankose

Kiekviename mieste vykstančiam renginiui organizatoriai turi gauti savivaldybės Renginių organizavimo viešosiose vietose komisijos leidimą. Komisija kreipia dėmesį ne tik į renginio programą, bet ir į tai, ar bus garantuotas žmonių saugumas. Paprastai jeigu šventė orientuojama į vyresniojo amžiaus žmonių grupes, apsaugos darbuotojų pagalbos nereikalaujama, tačiau jaunimui skirtuose koncertuose, o ypač sporto varžybose, organizatoriai privalo užtikrinti apsaugą. Tiek kultūriniuose, tiek sportiniuose renginiuose dalyvauja policijos pareigūnai. Komisaro inspektoriaus R. Balandžio teigimu, gavusi renginio programą, viešosios tvarkos palaikymo tarnyba sudaro savo veiksmų planą ir ruošiasi atskirai. Pavyzdžiui, jei numatytos futbolo varžybos, aišku, kad jose turės dalyvauti apie 100-150 policininkų. Beje, renginys renginiui nelygu. Visiems suprantama, jog daugiau jėgos struktūrų paramos reikia tiems renginiams, kurie vyksta keletą dienų, ne vienoje vietoje, nuo ryto iki vakaro. Pavyzdžiui, "Kauno dienų" šventė, iš viso trukusi tris paras... Tokiais atvejais kauniečiai pareigūnai į pagalbą priversti pasitelkti ir Vidaus tarnybos Pirmojo pulko vyrus.

REKLAMA
REKLAMA

Baikeriai netoleruoja "bambaliais" ginkluoto jaunimo

Kauniečiai ypač pamėgo jau ne vienerius metus Laikinojoje sostinėje organizuojamas kelias dienas trunkančias baikerių šventes. Žmonėms patinka ekstremalūs vaizdai, įspūdingi baikerių motociklai ir apranga, drąsūs, kartais net šiurpą keliantys pasirodymai, atlikėjų gausa pasižymintys koncertai. Deja, ir čia neišvengiama incidentų, konfliktų. "Bike show millenium" švenčių organizatorius Julius Urbaitis teigia, jog mūsų visuomenei reikalinga natūrali atranka. Esą reikėtų diegti "face" (veido) kontrolę, kuomet į kiekvieną mokamą renginį įleisdami žmones, apsaugos darbuotojai jau iš anksto žinotų, ko iš kurio galima tikėtis. Girtiems bei agresyviai nusiteikusiems asmenims, keliantiems aplinkiniams tam tikrą pavojų, turėtų būti užtvertas kelias į bet kokį renginį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Žmogus gali žegnotis, įrodinėti, tačiau išgirdęs, jog čia nepageidaujamas, privalėtų paklusti apsaugos reikalavimams ir pasišalinti, - mano J. Urbaitis.

Jis patvirtino gerai žinomą tiesą, jog dabar jaunimas į renginius ateina nešinas buteliais "kaukolinio", "bambaliais" alaus - tokia "amunicija" turėtų būti konfiskuojama prie įėjimo (pastarieji arba paklūsta, arba eina šalin).

REKLAMA

- Esu miesto patriotas ir man jau nusibodo tos kaziukų mugės, miesto dienų šventės, kuomet gatvėmis sklaidosi girtų "pacukų" gaujos, užkabinėdamos praeivius, konfliktuodamos su bendraamžiais, įsiveldamos į muštynes, - tikina J. Urbaitis. - Pastebėjau, kad tam įtakos turi normalaus užimtumo nebuvimas. Blogai, kai publika neranda sau vietos, žmonės vaikšto kaip avelės iš vieno taško į kitą nežinodami, ką pasirinkti... Šventės organizatorius turėtų tiksliai numatyti programą, ją iš anksto viešai paskelbti ir žinoma, tos programos laikytis. Pavyzdžiui, mūsų renginiai vyksta dešimties minučių tikslumu. Jei organizuoju diskotekas - scenas skaidau į disko ir roko, kad jaunuoliai galėtų pasirinkti tai, kas labiausiai atitinka jų pomėgius.

REKLAMA

Tvarka - ne vien organizatorių reikalas

J. Urbaitis patikino, jog jo organizuojamose baikerių šventėse dirba net iki 250 apsaugos darbuotojų (beje, tai gana brangu ir ne kiekvienas organizatorius gali sau tai leisti, ypač jei renginys - nekomercinis). Tačiau net ir jų nepakaktų, jeigu netalkintų policijos pareigūnai, su kuriais visada pavyksta rasti bendrą kalbą. Vis dėlto renginio pradžioje tvarka privalo rūpintis organizatorius bei visa jo komanda, o toliau - patys šventės dalyviai. Deja, dažnai į šventes suvažiavę svečiai iš kitų rajonų galvoja, jog čia jie gali daryti ką nori, nes jų niekas nepažįsta, - be saiko maukti alų ar kitus alkoholinius gėrimus, keiktis, tuštintis "bromose", triukšmauti, o paskui į viską spjauti ir išvažiuoti. Gaila, bet toks požiūris dar egzistuoja...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Beje, baikerių "vadas" patikino, jog dėl to nereikėtų kaltinti vien jaunimo - kalti ir tėvai, ir pedagogai, ir bendradarbiai, ir kaimynai, galiausiai ir patys draugai, kurie mato, kad kolega atėjo pamosuoti kumščiais, prisigerti, o ne kultūringai pasilinksminti, tačiau jo nesustabdo, nesudraudžia ar kokiu kitu būdu nebando užkirsti kelio panašiems išpuoliams.

REKLAMA

Nuo nelaimių niekas neapsaugotas

Masiniuose renginiuose neretai nutinka įvairių nelaimių, ypač jeigu atliekamos sudėtingesnės programos, įvairūs triukai. Neseniai per šventę Šiauliuose vienas baikeris greičiausiai pervertino savo sugebėjimus, neišsilaikė ir nuo motociklo krito ant asfaltuoto tako. Nuo rimtesnių sužalojimų bei nubrozdinimų jį apsaugojo odinis kostiumas, tačiau nevaldomas galingas motociklas tuo metu rėžėsi į žiūrovų minią ir sužalojo kelis asmenis. J. Urbaitis sakė, jog panašių incidentų neišvengiama. Esą nors kaskadininkai nuolat mokomi saugaus eismo reikalavimų (patyrę jų kolegos iš Sankt Peterburgo ta tema jiems skaito paskaitas), tačiau išvengti nelaimių nepavyksta. Esą ne paslaptis, kad pasirodydami miniai ir sulaukę didžiulio dėmesio, vyrai gali susirgti euforija, galbūt tokiais atvejais pasireiškia šioks toks narcisizmas ir jeigu paprastai baikerių pasirodymai bei įvairūs triukai vertinami kaip turintys gana didelį - 70 procentų - rizikos laipsnį, tai per renginius toji rizika išauga iki 90 procentų... Plojimai, ovacijos atlikėjus tarsi padrąsina ir šie, pervertinę savo jėgas, ima rodyti sunkiai įmanomus triukus... Štai tada iki nelaimės - tik vienas žingsnis. Deja, nuo jos niekas neapsaugotas...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų