• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iš pragaro ištrūko ne visi...

Ramutė PEČELIŪNIENĖ

Praėjusį penktadienį, praėjus dviem paroms po galingo sprogimo "Ukmergės gelžbetonio" gamykloje, per kurį buvo visiškai sugriautas polistireninio putplasčio gaminių cechas, du žmonės žuvo (vienas - nelaimės vietoje, kitas vėliau mirė ligoninėje) ir dar dešimt sužalota, pradėjo darbą LR vyriausiojo valstybinio darbo inspektoriaus Mindaugo Plukto sudaryta komisija, vadovaujama Valstybinės darbo inspekcijos Sprogių, degių gamybų ir technologijų skyriaus viršininko Petro Jakučio. Komisijos pirmininko teigimu, per tyrimą turėtų paaiškėti šios nelaimės aplinkybės bei priežastys.

REKLAMA
REKLAMA

Sprogimo priežastis - susikaupusios pentano dujos?

Nors komisijos laukia ilgas ir gana sudėtingas darbas, jau penktadienį Petras Jakutis "Akistatai" galėjo pasakyti kai kurias preliminarias išvadas. Komisijos pirmininko teigimu, nors tiriamos kelios šio kraupaus įvykio versijos, vis dėlto realiausia, kad sprogimas įvyko pentano dujoms susijungus su oro mišiniu, mat minėtame ceche, vykstant putų polistirolio plokščių gamybos procesui, išsiskiria nedidelis pentano dujų kiekis. Šios dujos pustrečio karto sunkesnės už orą, todėl kaupiasi žemesnėse vietose tada mažiausia kibirkštis gali sukelti sprogimą. P. Jakutis patvirtino, jog 1 kilogramas pentano dujų, susijungusių su oru, prilygsta 5 kilogramų trotilo sprogmeniui. Manoma, jog minėtu atveju sprogimo jėga galėjo būti lygi 35-50 kilogramų trotilo sprogimui. Per akimirką sugriuvo ir užsiliepsnojo 60 metrų ilgio, 24 metrų pločio ir maždaug 9 metrų aukščio pastatas. Komisijos nariai tvirtino, jog jau preliminariai nustatyta, kad cecho rūsiai, kuriuose galėjo kauptis pentano dujos, nebuvo ventiliuojami. Taip pat nebuvo dujų analizatorių, kurie turėjo perspėti apie besikaupiančią pavojingą dujų koncentraciją.

REKLAMA

Darbdavys savo kaltės neįžvelgia

Išgirdęs tokias išvadas į pokalbį įsitraukė ir pats "Ukmergės gelžbetonio" generalinis direktorius Vaclovas Pakulis. Jo teigimu gamybos procesas nebuvo priskirtas prie pavojingų, t. y. galinčių sukelti sprogimą. Dėl to nebuvo keliama atitinkamų darbų saugos reikalavimų. Visą laiką gamykla buvo priskiriama tik prie pavojingų gaisro atžvilgiu.

REKLAMA
REKLAMA

- Tiek metų dirbome... Per tą laiką nesikeitė nei žaliavos sudėtis, nei gamybos technologija, tiktai buvo įsigyta modernesnių, labiau automatizuotų įrengimų. Labai keista, kad taip atsitiko, - stebėjosi V. Pakulis. - Visos mus kontroliavusios institucijos nekėlė jokių papildomų reikalavimų, išskyrus tai, jog reikia gerinti priešgaisrinę būklę. Todėl mes ir dirbome tuo režimu, koks buvo nustatytas... Visaip galvoju, tačiau vis tiek neaišku, dėl ko įvyko šis sprogimas. Kad sprogo pentano dujos - tai tik prielaida. Beje, Lietuvoje pagal tą pačią technologiją dirbo ne viena įmonė, tačiau jose panaši nelaimė neįvyko...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Parama nukentėjusiesiems

Per sprogimą nukentėjo 11 žmonių. Trys darbininkai - iš kitų įmonių (šalia minėto cecho jie statė sandėlį). V. Pakulis patikino, jog jau priimtas sprendimas visiškai padengti žuvusiųjų laidotuvių išlaidas. Šią savaitę bus svarstomas klausimas dėl galimybės skirti finansinę paramą kitiems nukentėjėliams, o taip pat valdyba spręs ir tolesnį cecho likimą. Koks bus galutinis sprendimas, direktorius neprognozavo.

REKLAMA

Išsaugojo ne tik ranką, bet ir gyvybę

Šiuo metu dalis nukentėjėlių gydomi Ukmergės, o sunkesnieji - Kauno ligoninėse. 42 metų Alvydas Bistrajus, Ukmergės ligoninės Ortopedijos-traumatologijos skyriuje besigydantis vyriškis, prisimindamas pačias baisiausias savo gyvenimo akimirkas pasakojo, jog buvo beveik susitaikęs su mintimi, kad teks atsisveikinti su gyvenimu. Tuomet jam laikas tarsi sustojo. Prie staklių dirbusį operatorių sprogimo banga nubloškė ant žemės ir užvertė griuvėsiais. Vos per kelis milimetrus nuo galvos nukrito viena konstrukcija, kitos plokštės prispaudė kūną, rankas. Vyriškis serga bronchine astma, todėl vos neužduso. Kuo toliau, tuo sunkiau darėsi kvėpuoti ir mintyse Alvydas svarstė, kiek teks kentėti, kol lėtai numirs...

REKLAMA

Be A. Bistrajaus, minėtoje ligoninėje gydomi dar keturi nukentėjėliai. Devyniolikmetis Mantas Danielius - Vilniaus pedagoginio universiteto studentas. Baigęs pirmąjį kursą vaikinas nusprendė užsidirbti pinigų (juk už mokslą tenka mokėti nemažus pinigus), todėl vasarą įsidarbino šioje įmonėje pagalbiniu darbininku. Per sprogimą jis apdegė veidą ir rankas...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ligoninėje rankų ir kojų sužalojimus gydosi 24 metų "Ukmergės statybos" dažytojas Mindaugas Sikorskis. Nelaimės dieną jis dirbo prie statomo priestato. Metais jaunesnį AB "Ukmergės statyba" suvirintoją Nikolajų Prichodką ant žemės nusviedė sprogimo banga ir užgriuvo metalinė konstrukcija. Nors vaikinas pats sugebėjo išsilaisvinti iš metalinių gniaužtų nelaisvės, jam taip pat prireikė rimtos medikų pagalbos. Nikolajui sužalotas veidas, ranka bei stuburas. Ligoninėje nuo Nikolajaus nesitraukia jo sužadėtinė Rugilė. Šie jauni žmonės šiemet planavo vestuves. Dabar šiuos planus gali tekti pakoreguoti. Tačiau reikia manyti, jog iki vestuvių Nikolajus išgis...

REKLAMA

Antrasis gimtadienis

Geriausiai iš nukentėjusiųjų buvo nusiteikusi įmonės Kokybės kontrolės tarnybos vadovė Lina Zaveckienė (43 m.). Šiai moteriai taip pat teko išgyventi labai šiurpias akimirkas, kol ji atgavo sąmonę ir padedama kroviko Mindaugo Auglio išsiropštė iš po ją užvirtusios plokštės. Moteris nieko nekaltino ir tvirtino nuo šiol galėsianti švęsti du gimtadienius. Ponia Lina mano, jog gimė po laiminga žvaigžde. Sveikstančia mama džiaugėsi dvi dukros - šešiolikmetė Inesa ir ketveriais metais jaunesnė Asta. Nukentėjėlės vyras šioje gamykloje dirba vienu iš direktorių. Jis per sprogimą nenukentėjo.

REKLAMA

Likimas nebuvo palankus

Žymiai liūdnesnis likimas ištiko dar keturis darbininkus. Gelbėtojai iš po griuvėsių ištraukė 49 metų suvirintojo Rimanto Kanio kūną. Jam jokia pagalba buvo nebereikalinga. Į Kauno medicinos universiteto klinikas buvo išvežti stipriai apdegę Kazimieras Dūdėnas (65 m.), Vygantas Bukauskas (40 m.), Stanislovas Balžekas (31 m.) bei "Ukmergės statybos" darbininkas Petras Varžgalys (39 m.). Jų būklė nepaprastai sunki. Po kelių dienų P. Varžgalys mirė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų