Irakas planuoja tirti įtarimus, kad dešimtys pareigūnų ir verslininkų visame pasaulyje iš buvusio Irako diktatoriaus Sadamo Huseino (Saddam Hussein) gavo kyšių nafta.
Toks Irako pareigūnų pareiškimas buvo paskelbtas po to, kai nepriklausomas Bagdado laikraštis "Al-Mada", remdamasis naftos ministerijos dokumentais, išspausdino sąrašą 46 asmenų, kompanijų bei organizacijų, kurios, kaip įtariama, gavo dovanas nafta.
Į šį sąrašą yra įtraukti arabų šalių valdančiųjų šeimų nariai, religinės organizacijos, politikai bei politinės partijos.
"Aš manau, kad sąrašas yra teisingas. Aš reikalausiu pradėti tyrimą. Šie žmonės turi būti nubausti", - sakė Irako valdančiosios tarybos narys Nasyras Chaderdžis (Naseer Chaderji).
Naftos ministerijos atstovas Asemas Džihadas (Assem Jihad) sakė, jog tūkstančiai dokumentų, kuriuos po JAV atakos plėšikautojai išgrobstė iš valstybinės prekybos nafta organizacijos, gali įrodyti, kad S. Huseinas už paramą mokėdavo nafta. "Kiekvienas, dalyvavęs vagiant Irako turtą, bus nuteistas", - sakė A. Džihadas.
Naftos ministerijos pareigūnai teigia sustabdę naftos pardavimą kompanijoms, kuriomis dangstėsi nuverstojo diktatoriaus rėmėjai.
Nors Jungtinės Tautos (JT) pritaikė sankcijas, pagal susitarimą 1996-2003 metais Irakui buvo leista pardavinėti ribotą kiekį naftos, o už gautas lėšas įsigyti vaistų, maisto produktų bei kitų būtiniausių prekių.
Tačiau bankininkai teigia, kad kai kurios tarptautinės kompanijos, pardavinėjusios prekes Irakui, mainais į naftą galėjo Irako pareigūnams mokėti komisinius, kurie buvo pervedami į bankus arabų šalyse.
Prekiautojai nafta teigia, kad Irakas naftą kontrabandos būdu išveždavo per šalies pietinius uostus, kurių nestebėjo JT, bei per naftotiekį į Siriją. Tačiau Damaskas tvirtina, kad šis naftotiekis dar tik išbandomas.
"S. Huseinas naftą galėjo dovanoti, kam tik norėjo", - sakė vienas prekiautojas nafta, bendradarbiavęs su buvusia Irako valdžia.
Reuters-ELTA