Priešistorinius laikus menančiame Kanados durpyne rasta įvairiausių žinduolių kaulų: bebrų, barsukų, lokių, ernių, tripirščių arklių, kurių palikuonys tebegyvena šių laikų Azijoje. Prieš daugelį tūkstantmečių šie padarai gyveno didžiuliuose šiaurės pusrutulio plotuose - nuo Europos per Aziją iki Amerikos.
Žurnale "Nature" JAV gamtos istorijos muziejaus Niujorke ir Kanados gamtos muziejaus Otavoje mokslininkai papasakojo apie kasinėjimų Byver Pond ("Bebrų kūdros") durpyne radinius. Šis užpelkėjęs vandens telkinys yra Kanados Arktyje Elsmyro Žemėje netoli Nunavato. Nuo jo iki dabartinės miško juostos yra apie 2 tūkstančius kilometrų pietų link.
Bet ežero, vėliau pelkės, nuosėdose palaidotos liekanos rodo, kad kadaise čia augo miškai, oro temperatūra žiemą buvo 15 laipsnių, vasarą - 10 laipsnių aukštesnė negu dabar. Tokį klimatą pavyko atkurti pagal gyvūnų ir augalų rūšis, nustatytas iš rastų liekanų.
"Nuosėdos atskleidė ankstyvojo plioceno arktinės faunos sudėtį, kai tarp Azijos ir Šiaurės Amerikos būta aktyvių mainų", - rašo autoriai apie laikotarpį prieš 4-5 milijonus metų.
"Byver Pondo vietovėje žinduolių fauna buvo įvairesnė už dabartinę, sutinkamą prie miško ribos dabartinėje Arktyje, anoje vyravo Eurazijos rūšys", - teigiama straipsnyje. Taip pat aiškinama, kad pastebima tuometinių rūšių, atkeliavusių į Ameriką sausumos tiltu, buvusiu dabartinio Beringo sąsiaurio vietoje, adaptacija prie šaltesnio klimato.
Tokias išvadas leidžia daryti durpėse rastos ne tik augalų žiedadulkės, bet ir gerai išsilaikiusios liekanos - medžių kamienai ir šakos su bebrų dantų žymėmis. Vadinasi, bebrai prieš 4-5 milijonus metų puikiausiai gyveno per pusę pasaulio nutįsusiame regione.
Mokslininkams buvo įdomu, kad žinduolių iškasenos Byver Ponde gerai atitiko radinius ankstyvojo plioceno nuosėdose Jušė baseine Šiaurės rytų Kinijoje.
“Reuters”-ELTA