Teisingumo ministro Gintauto Bužinsko inicijuoti antstolių veiklos patikrinimai pasiteisino - jų metu nustatytų pažeidimų mažėja.
Šių metų vasarį pagal patvirtintą planą buvo patikrinta septynių Kauno miesto ir rajono apylinkių teismų teritorijose veikiančių antstolių veikla. Net šešiais atvejais buvo nustatyta, kad buvo pažeista ministro patvirtinta Sprendimų vykdymo instrukcija. Patikrinimus atlikę ministerijos specialistai nustatė, kad išieškotojams buvo pavėluotai pervedami pinigai - antstolių depozitinėse sąskaitose šios lėšos buvo laikomos neleistinai ilgai. Instrukcija numato, kad iš skolininko išieškojus skolą, pinigai išieškotojui turi būti pervesti ne vėliau kaip per 20 dienų.
Po tokių rezultatų ministras G. Bužinskas paragino Lietuvos antstolių rūmus nedelsiant imtis priemonių, kurios padėtų užkirsti kelią antstolių veiklos pažeidimams. "Pirmųjų patikrinimų rezultatai mane nemaloniai nustebino, tačiau šiuo metu situacija jau keičiasi - principingas antstolių pažeidimų vertinimas verčia antstolius pasitempti, - kalbėjo teisingumo ministras. - Kreipiausi į antstolių savivaldą ir atsakingus ministerijos specialistus, kad būtų pateikti pasiūlymai dėl nustatytų trūkumų pašalinimo ir dabar tikrinami antstoliai jau stengiasi nedaryti kolegų klaidų".
Patikrinti visi Kauno antstoliai
Apibendrinus pirmųjų septynių antstolių kontorų patikrinimo rezultatus, kovo mėnesį buvo patikrinti likusieji 11 Kauno miesto ir rajono teismų veiklos teritorijoje veikiantys antstoliai. Nors ir buvo nustatyta, kad šiose kontorose taip pat kartais pinigai ieškovams pervedami praėjus 20 dienų, tačiau, anot antstolių, patys ieškovai gan dažnai nereaguoja į antstolių prašymus (laiškus) pranešti savo sąskaitą banke, į kurią galima pervesti pinigus. Kai kuriais atvejais minėtą terminą praleidžia buhalteriai, t. y. antstolis lėšas paskirsto, tačiau buhalteris pinigus perveda vėliau. Visgi šį procesą turi kontroliuoti patys antstoliai, nes už pinigų pervedimą nustatytu laiku atsakingas būtent antstolis. Buvo nustatyti 5 antstolių tokie pažeidimai.
Teisingumo ministerijos specialistai rekomenduoja antstoliams kiekvienoje vykdomojoje byloje išlaidas skaičiuoti ir žymėti kuo detaliau. Taip bet kuriuo momentu į antstolį kreipiantis skolininkui, būtų galima jį supažindinti su informacija, kiek ir kokių vykdymo išlaidų buvo jo byloje.
Beje, griežčiausiai ministras G. Bužinskas šiemet įvertino trijų neeilinių patikrinimų Vilniuje rezultatus. Buvo iškeltos dvi drausmės bylos. Planuojama pradėti tikrinti ir kitų Lietuvos regionų antstolių veiklą.
Dėl antstolių veiklos į teismą galima kreiptis nemokamai
Primename, kad procesinius antstolio veiksmus be jokio žyminio mokesčio galima skųsti tam apylinkės teismui, kurio teritorijoje veika antstolis. Teisingumo ministerija pagal Antstolių įstatymą turi teisę ministro nustatyta tvarka tikrinti antstolių darbo organizavimą. Antstolių įstatymas numato, kad įstatymų nustatyta tvarka antstolių veiklą gali tikrinti ir kitos institucijos.
Lietuvos antstolių rūmai privalo koordinuoti antstolių veiklą, rengti teisės aktų projektus antstolių veiklos klausimais ir teikti juos Teisingumo ministerijai. Taip pat privalo Antstolių įstatymo ir kitų teisės aktų nustatyta tvarka kontroliuoti antstolių veiklą. Antstolių garbės teismą sudaro penki nariai, iš kurių du renkami antstolių susirinkime, du skiria teisingumo ministras, vieną - Lietuvos Aukščiausiojo Teismo pirmininkas.