• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Interviu su prokuroru

Visiems vienodos teisės

Kalbėjosi Aurelija ŽUTAUTIENĖ

Penkiasdešimtmečių kartai, kuriai jaunystėje tėvai pasakojo, kaip brolis brolį dėl žemės užmušė, kova dėl žėmės lopinio buvo sunkiai suvokiama. Tačiau stojus nepriklausomybei ir priėmus įstatymą atkurti nuosavybės teises, jie tai pajuto savo kailiu. Žemės rėželio tarpusavyje nepasidalindami persipyko giminės, broliai, kaimynai. Kita vertus, daugeliui grąžinama žemė buvo ten, kur kitados buvo jų tėvų ar senelių gimtinė, o būsimieji žemės savininkai jau seniai neturėjo ten savo šaknų. Tuomet buvo išleistas įstatymas, kad galima persikelti žemę ten, kur žmogus registruotas, ten, kur gyvena. Tada ir prasidėjo! Grąžintinų žemių savininkai ėmė ieškoti "naudingų" žmonių, kurie galėtų padėti žemę atkelti į žymiai patrauklesnę vietelę - prie ežerėlio ar į ūksmingą pagirę. Tokius perkėlimus lengviausiai buvo padaryti sėdint arčiau valdžios. Todėl dabar, žiūrėk, privažiavęs prie kokio ežero, kur prieš penketą metų maudeisi, gali aptikti kokio nors valdžios vyro pilaitę ar vasarnamį. O gražų gamtos draustinį ima ir "papuošia" kokio nors Seimo nario sodyba.

REKLAMA
REKLAMA

Apsukrių valdininkų apgauti tikrieji savininkai dažnai negali rasti teisybės, nežino, kur kreiptis, kad atgautų jiems priklausančią žemę, pastatus, taip pat intelektualinę nuosavybę ir kita. Tad pastaruoju metu vis dažniau išgirstame apie viešojo intereso gynimą. Ir tai daro prokurorai.

REKLAMA

Panevėžio apygardos prokuratūroje jau 2 metus valstybės, visuomenės ir asmens teises bei interesus gina Valdymo kontrolės ir analizės skyriaus prokuroras Remigijus Senkus.

- Kas gi tas viešasis interesas?

- Tokio apibrėžimo įstatymuose nėra, bet viešasis interesas suprantamas kaip vienodas, teisingas teisės normų taikymas ir aiškinimas. Visur ir visada. Gal net būtų galima pasakyti, kad įstatymai yra vienodi visiems - ar tu paprastas žmogus, ar tu Seimo narys, ar koks valdininkas. Ir prokurorai žiūri, kad tie įstatymai iš tikrųjų būtų vienodi visiems ir niekas jų neapeitų.

REKLAMA
REKLAMA

Ginant viešąjį interesą, tenka gilintis į daugybę teisės aktų: Žemės grąžinimo, Saugomų teritorijų, Miškų įstatymus, nuodugniai išnagrinėti įvairiausius Vyriausybės nutarimus.

Štai kad ir neseniai pasibaigusi byla. Prašėme teismo panaikinti prieš 5 metus priimtus sprendimus, leidusius buvusiam Rokiškio rajono tarybos nariui Bernardui Trimoniui įsigyti žemės sklypą Sartų hidrologiniame draustinyje ir ten pradėti statybas. Neteisėtus leidimus formuoti sklypus ir vykdyti statybas buvo išdavusi Panevėžio apskrities administracija ir Rokiškio savivaldybė. Šių institucijų valdininkai pažeidė Saugomų teritorijų ir kitus Vyriausybės priimtus teisės nutarimus, kuriuose numatyti apribojimai tose teritorijose. Buvo suniokotas kraštovaizdis, pažeista ekologinė sistema, iškirstas miškas. B. Trimoniui buvo neteisėtai leista suformuoti 2 sklypus. O privačių miškų valdos neskaidomos į dalis, jei valda yra mažesnė nei 5 hektarai. B. Trimonio valda nesudarė nė 2 hektarų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- O kas kreipiasi dėl tokių nelegalių statybų?

- Šiuo atveju kreipėsi Aplinkos ministerija, jau anksčiau nustačiusi, kad draustinyje pradėtos statybos yra nelegalios.

- Ar būna atvejų, kai naudodamasis Žemės grąžinimo įstatymu, vienas ar kitas asmuo įgyja žemę, kai toji jam visai nepriklauso?

REKLAMA

- Būna. Turiu dvi bylas dėl neteisėto žemės įsigijimo Keravos kaime Panevėžio rajone. Tiesa, jos kol kas sustabdytos, kol baigsis baudžiamųjų bylų nagrinėjimas. Buvusiam Panevėžio rajono policijos Prevencinio poskyrio viršininkui Vidmantui Norkevičiui neteisėtai buvo atkurtos nuosavybės teisės į 0,07 hektaro žemės. Buvęs pareigūnas pasielgė nesąžiningai, nes žinojo, kad asmeninio ūkio žemė jam nepriklauso. Kitas neteisėtai įsigijęs tokio paties didumo sklypą - taip pat buvęs Panevėžio rajono komisariato viešosios policijos Viešosios tvarkos skyriaus viršininkas Deimantas Simanavičius. Jis irgi elgėsi nesąžiningai, prašydamas parduoti jam sklypą, nors žinojo, kad asmeninio ūkio žemė Vyriausybės įgaliotinio Velžio apylinkėje nebuvo paskirta. Kreipėmės į miesto apylinkės ir į administracinį teismus, kad būtų panaikinti neteisėti sprendimai ir sandoriai.

REKLAMA

- Ar visos bylos pasiekia teismą?

- Ne. Štai Anykščių regiono parke viena ponia (Ona Š. - redakcijai pavardė žinoma) buvo pasistačiusi vagonėlį, pagalbinį pastatą, kitus statinius. Tačiau teismo nereikėjo - savininkė po perspėjimo pati savo jėgomis išmontavo statinius. Biržų urėdija vienam savininkui grąžintiną mišką buvo atrėžusi valstybės saugomame miške, bet laiku apsižiūrėjo - dabar tam žmogui bus atmatuotas miškas kitur. O į teismą pernai buvo atiduota 10 bylų, iš viso užvesta 41 viena byla dėl viešojo intereso pažeidimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Be nuosavybės grąžinimo neleistinose vietose bei statinių statymo joje, kokios dar bylos dažnos?

- Turto iššvaistymo bylos. Kaip tik dabar vyksta teismai. Ši byla eina kartu su baudžiamaja byla. Buvęs automobilių techninio sporto klubo "Greičio ruožas" prezidentas S. Mirošničenko nežinia kur padėjo per 6 milijonus litų. Svarbiausia, kad šito pono aiškinimai, kur dingo šitokia suma pinigų - juokingi. Girdi, jis išleido automobiliui pirkti! Šiaip, jeigu blogai vedama buhalterinė apskaita, domisi Mokesčių inspekcija, bet darbo pakanka ir mums.

REKLAMA

Kitas pavyzdys. Miesto savivaldybė neapsižiūrėjo ir visus metus, jau mirus žmogui, mokėjo dukrai slaugos pašalpą. Moteris tą neteisėtai gautą sumą turėjo grąžinti.

- Prokuroras turi teisę imtis priemonių vaikų teisėms užtikrinti, jei tėvai ar globėjai pažeidinėja pastarųjų teises. Tokių bylų daug?

REKLAMA

- Taip, tokia teisė numatyta Civiliniame kodekse. Apribojame tėvų valdžią, jei jie nesirūpina savo vaikais. Arba apribojame globėjų teises, kai jie pažeidinėja savo globotinių teises. Būna ir atvirkštinių procesų - jei motina pasitaiso, teises grąžiname. Jei yra reikalas, ruošiame dokumentus ir dėl neveiksnių asmenų teisės pažeidimų - keičiame globėją ir panašiai. Aišku, visos šitos bylos - sunkios, priimant vieną ar kitą sprendimą reikia atidžiai pasverti. Ir dirbame kartu su kitomis institucijomis - socialinės paramos, vaiko teisių apsaugos skyriais.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

- Įstatyme numatyta ir tai, kad prokuroras turi teisę pripažinti santuoką negaliojančia... Tokių atvejų pasitaiko?

- Na, mano praktikoje fiktyvių santuokų nepasitaikė. Čia ne Amerika, kur "svajonių šalyje" dažnas nori pasilikti... Gal kada nors ir pas mus, Lietuvoje, panašiai bus, bet kol kas tokių dalykų negirdėti.

Ačiū už pokalbį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų