Konsultacinė bendrovė "Jones Lang LaSalle" pareiškė, kad užsitęsęs karas Irake gali pakenkti investicijoms į Europos komercinį nekilnojamąjį turtą, padidindamas neužimtų patalpų skaičių ir sumažindamas nuomos kainas.
"Jei intervencija užtruktų ilgesnį laiką, galime tikėtis, kad ji pakenks bendrovių pelnui, vartotojų ir verslo pasitikėjimui bei turės reikšmingą neigiamą poveikį pasaulinei paklausai ir ekonominiam augimui, - teigiama "LaSalle" tyrimų padalinio vadovo ir direktoriaus Europai Nigelo Robertso (Naidželo Robertso) pranešime. - Toks scenarijus dar labiau paveiks nuomos rinkas, nes bendrovės atidės sprendimus dėl savo nekilnojamojo turto strategijos".
Tačiau Irako konfliktui užtrukus palyginti trumpą laiką, Europos komercinio nekilnojamojo turto rinka turėtų pasipelnyti iš bet kokio "bendro palengvėjimo atodūsio" tarp Senojo žemyno bendrovių bei paspartėjusios ekonominės plėtros.
"Pajamų duodančio komercinio nekilnojamojo turto santykinį patrauklumą ekonominis netikrumas gali dar labiau sustiprinti, ypač tarp privačių investuotojų ir skolų skatinamų pirkėjų, - teigė "LaSalle" Europos kapitalo rinkų padalinio vadovas Tony Horrellis (Tonis Horelis). - Tikimės, kad populiariausiu, į ateitį žvelgiančiu sektoriumi taps mažmeninė rinka, ir laukiame didesnių, palyginti su ankstesniais metais, prekybos apimčių, ypač žemyninėje Europoje. Nesitikime reikšmingo trukdymo investicijų į nekilnojamąjį turtą dinamikai, jei karas bus palyginti trumpas".
Anot T. Horrellio, "LaSalle" nemano, kad trumpo konflikto atveju iš Europos nekilnojamojo turto rinkos pasitrauktų JAV kapitalas, kadangi pastarojoje šalyje pelningumas yra žemesnis. Ekspertas pridūrė, kad didesnį dėmesį Europos, o ne Jungtinių Valstijų nekilnojamojo turto rinkai skirs ir Artimųjų Rytų investuotojai.
"Tikėtina, kad stebėsime didesnį statytojų atsargumą, uždelsiant programas dėl neaiškaus ekonominio ir politinio klimato, bei atsargesnį bankų požiūrį į skolinimą, - prognozavo T. Horrellis. - Tai gali būti sveikintinas reiškinys rinkoje, kurioje vis didėja atotrūkis tarp pasiūlos ir paklausos".
“Reuters”-ELTA