• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Iki pirmo kraujo arba iki mirties

Teko girdėti apie gaidžių kautynes. Kur jos vyksta? Lietuvoje juk irgi auginami gaidžiai, bet jų paskirtis - ne muštynės, o prižiūrėti vištas. Negirdėjau, kad Lietuvoje būtų organizuotos gaidžių kovos.

REKLAMA
REKLAMA

Jonas K. iš Pasvalio rajono

Mums irgi neteko girdėti, kad kur nors Lietuvoje būtų organizuotos gaidžių peštynės, nors šiaip gaidžių kovos žinomos nuo seniausių laikų. Ir senovės graikai, ir romėnai augino specialias kovinių gaidžių rūšis, treniravo juos, ruošė kovoms. Aišku, jos nebuvo tokios populiarios kaip gladiatorių kovos, bet ir į gaidžių kautynes žiūrovų susirinkdavo tūkstančiais. Pasakojama, kad graikų karo vadas Femistoklas, ruošdamasis karui su persais, karius reguliariai vesdavo žiūrėti gaidžių kautynių, kad kariai iš gaidžių pasimokytų ištvermės ir drąsos.

REKLAMA

Po truputį gaidžių kovos paplito ir Vakarų, ir Rytų Europoje. Rusijoje, ypač valdant Jekaterinai II, gaidžių kovos vykdavo ir miestuose, ir kaimuose. Kai kuriems ponams tai buvo vienintelis užsiėmimas. Gaidžių kovos šioje valstybėje (tuo metu ir mes buvome jos okupuoti) buvo uždraustos tik 1960 metais - kaip azartinis žaidimas.

REKLAMA
REKLAMA

Visame pasaulyje ginčijamasi, ar tai humaniškas reginys. Daug kam atrodo, kad gaidžių kovos yra labai žiauru, ir jos daugelyje šalių dabar uždraustos įstatymu. Tačiau Karibų šalyse, Tailande gaidžių kautynės - mėgstamiausias reginys.

Tailande taisyklės kiek humaniškesnės nei kitur. Indonezijoje, Haityje, kai kuriose kitose šalyse kova vyksta iki tol, kol vienas iš jos dalyvių krenta negyvas. Tada iš jo verdama sriuba ir gaidys suvalgomas. Tailandiečiams net į galvą neateina mintis, kad kovinį gaidį, kuris kainuoja apie pusę tūkstančio dolerių, būtų galima suvalgyti. Tailande per gaidžių kautynes oficialiai uždraustos lažybos, todėl pagrindinį pelną čia neša prekyba koviniais gaidžiais. Kitur pelnas gaunamas iš totalizatorių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tailande gaidžių kova pabaigiama tada, kai kuris nors vienas varžovas pabėga iš arenos neišlaikęs įtampos arba kai sulūžus kaulams, iškirtus akį, smarkiai bėgant kraujui negali tęsti kovos. Vidutinis kovinio gaidžio svoris - nuo 3 iki 4 kilogramų. Kova trunka 5 kėlinius po 15 minučių. Bet taškus teisėjas ima skaičiuoti tik per paskutinius du kėlinius.

Filipinuose kovos gerokai žiauresnės. Čia gaidžiams prie kojų pritaisomi aštrūs peiliukai ir kova vyksta tol, kol vienas iš "gladiatorių" krenta negyvas. Jis atitenka nugalėtojo savininkui. Šioje šalyje gaidžių kautynes stebi vien vyrai. Tai jų užsiėmimas, o ne vienam - ir pragyvenimo būdas. Gaidžių kovos čia yra verslas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų