Kinologo pasididžiavimas, kontrabandininkų siaubas
Irena ZUBRICKIENĖ
Muitinės departamento turima statistika skelbia, kad pernai iš dešimties atvejų, kai Lietuvos muitinėje buvo aptikta narkotinių medžiagų, penkis kartus tai padaryti padėjo keturkojai "muitininkai" - kinologų globojami ir auklėjami šunys. Lietuvos muitinėje iš viso yra 16 narkotikų paieškai parengtų šunų, su jais dirba 13 kinologų.
Čempionės akys - kaip dainininkės!
Viena tokia keturkojė "muitininkė" - kalytė Remi - gyvena Liudvinavo miestelyje (Marijampolės sav.) ir yra savo šeimininko Jono Žilinsko, Muitinės kriminalinės tarnybos Marijampolės skyriaus vyresniojo inspektoriaus, numylėtinė. Neseniai šis kinologas ir Remi dalyvavo Lietuvos muitinės tarnybinių šunų, ieškančių narkotinių medžiagų, varžybose. Toks renginys buvo organizuojamas pirmą kartą. Iš aštuonių keturkojų dalyvių Remi pastangos ir sugebėjimai buvo įvertinti geriausiai - maloniai Rimute šeimininko vadinama kalė pripažinta absoliučia varžybų čempione.
Trimetė kurtsharų paukštšunio veislės kalaitė Rimutė - tarsi Jono Žilinsko šeimos narys. Kinologas kalba apie ją kaip apie vaiką, kuris kiekviename savo amžiaus tarpsnyje reikalauja skirtingo dėmesio ir auklėjimo. Anot kinologo, jeigu šuo auga tarp negerų žmonių ir šunų, jis išsiugdo irgi blogas savybes.
- Mano Rimutė yra grakšti, nedidelio ūgio, gražios figūros, o jos akutės "įpjautos" kaip žinomos dainininkės Onutės, - švelniai šmaikštavo dešimties metų darbo patirtį Lietuvos muitinėje turintis J. Žilinskas. - Kalės charakteris labai skiriasi nuo šunų. Ji meili, nori glaustytis, žaisti, o supykusi labai greitai įsižeidžia. Ant mano Rimutės negalima rėkti - ji susigūžia ir užsispiria.
Sėkmė - komandinis darbas
Prisiminęs Vilniuje vykusias šalies keturkojų "muitininkų" varžybas, kinologas sakė, kad Rimutės pergalės nelabai tikėjosi, nors ji ir anksčiau yra gerai pasirodžiusi ir tapusi prizininke kituose panašiuose renginiuose. Mat kalaitė yra dar labai jauna, tad ne visada linkusi iškart paklusti - jai įdomiau pažaisti. Štai anksčiau kinologo turėtas keturkojis "pareigūnas" vilkšunis Keša buvęs labiau patikimas...
Anot Jono, varžybose svarbiausia - komandinis darbas. Daug priklauso nuo kinologo, kaip jis sugeba valdyti savo auklėtinį ir nukreipti - juk žmogui reikia nujausti, kur paslėptas paketas, kartais šunį pakylėti ar panėšėti. Kinologui dirbant negalima pasiduoti emocijoms, supykti, nes šuo, gebėdamas jausti tokias nuotaikas, iškart jas perima - pradeda nerimauti, blaškytis ir "pameta" sėkmę. Ne tik kinologas, bet ir jo kolegos bei susirinkę žiūrovai džiaugėsi, kai Remi greitai surado visas autobusuose, mokykloje, specialiai parengtame bagaže slėptas narkotines medžiagas - heroiną, kokainą, hašišą. Anot J. Žilinsko, kalaitei buvo sunkiausia ieškoti narkotikų įvairiuose paketuose, nes į juos buvo pridėta specifinį kvapą skleidžiančių ir labai klaidinančių daiktų - muilo, kvepalų, kavos, vaistų...
Narkotikų ieškotojai - ne narkomanai
Jonas Žilinskas sakė, kad išmokytais keturkojais varžybose domėjęsi žiūrovai linksmino ir juokingais klausimais. Kai kas teigė, kad šunys uostydami suranda narkotikus tik todėl, kad jie patys yra "narkomanai" - nuolat šeriami ... narkotikais! Tokią nuomonę specialistams teko paneigti suprantamu pavyzdžiu: esą tada šunys, mokomi atpažinti sprogmenis, šeriami ... granatomis...
Anot kinologo Juozo, išmokyti šunį ieškoti narkotikų nėra lengva. Juk šuns instinktus nulemia kiti dirgikliai - skanus maistas, prabėgęs katinas ar "kolega". Muitinėje reikalingas rezultatas pasiekiamas atkaklaus darbo dėka: šunys dresuojami, mokomi klausyti šeimininko komandų ir užuosti tai, kas nurodoma (naudojamos panašiai kvepiančios medžiagos). Kai keturkojus "muitininkus" lydi sėkmė, jie pamaloninami gardesniu kąsneliu - ypač jiems patinka žaisti ir dūkti be jokių komandų.
Specialistai teigia, kad šunų uoslė yra 800 tūkstančių (!) kartų jautresnė už žmogaus. Kai išmokytas šuo aptinka narkotikų, jis sustoja ir tą vietą krapšto priekinėmis kojomis. Lietuvoje yra specialiai parengtų keturkojų, galinčių aptikti narkotines medžiagas ne tik kroviniuose ar patalpose, bet ir paslėptas žmonių darbužiuose ar prie kūno. Jonas Žilinskas priminė, kad tai daro taikių, meilių veislių šunys, kad apieškomų žmonių negąsdintų. Tokiais atvejais užuodę kontrabandinių medžiagų kvapą keturkojai prieina arčiau ir pritupia.
Praverčia veterinarijos studijos
Kalaitė Remi (Rimutė), dirbdama muitinėje su savo kinologu, kuris prireikus gali būti prikeltas ir iš nakties patalo, ieško tik narkotinių medžiagų. Kontrabandinių tabako gaminių išmokytas kitas šio kinologo keturkojis - tarnybinis šuo Bonis. Anot J. Žilinsko, tokios paskirties šunų Lietuvoje yra tik du, tad Suvalkijoje gyvenančiam ir dirbančiam kinologui su Boniu dažnai tenka skubėti į bet kurį kitą šalies kraštą. Mat cigarečių kontrabanda užsiimančių asmenų - tūkstančiai.
- Darbas nelengvas, varginantis, nenuspėjamas, - rikiavo savo tarnybos ypatumus kinologas Jonas, kadaise baigęs tuometinę Veterinarijos akademiją. - Bet tokia veikla visada buvo mano svajonė. Beje, vien sugebėjimo bendrauti su šunimi kinologui nepakanka - reikia ir žinių, kurių įgijau studijuodamas.
Neretai kinologo ir jo augintinių "muitininkų" pagalbos prašo ir policijos pareigūnai, atliekantys įvairias tarnybines operacijas, kai turi operatyvinių žinių. Skaičiuojama, kad tarnybiniai šunys padėjo aptikti ir išaiškinti milijonų vertės narkotikų siuntas, taip ir nepasiekusias savo juodojo tikslo. Populiariausios muitinės tarnybai naudojamų šunų veislės - vokiečių bei belgų aviganiai, labradorai, rusų spanieliai.
Beje, liudvinaviškis J. Žilinskas muitinėje garsėja ne tik kaip geras kinologas. Jis dalyvauja pasaulio muitininkų bėgimo pirmenybėse. Neseniai Olandijoje organizuotame tokiame renginyje J. Žilinskas tapo greitojo ėjimo maratono rungties prizininku. Sveikos gyvensenos besilaikantis muitinės kinologas pavasarį yra tapęs ir savo srities veteranų turnyro, vykusio JAV, nugalėtoju.
Romo ČĖPLOS nuotr.:
- Kinologas J. Žilinskas myli čempionę kalaitę Remi kaip savo vaiką
2005 10 25