Irena ZUBRICKIENĖ
- Penktadienį pavakare su dukra kalbėjausi telefonu, nieko blogo nenujausdama, o kitą rytą paskambinęs žentas pranešė, kad Diana mirė... - kaip neįmanomą suvokti dalyką teigė Netičkampio kaime (Marijampolės sav.) gyvenanti Vida Mikšienė, neseniai palaidojusi jau antrąją savo dukterį. - Visą laiką Diana buvo gydoma tik nuo bronchinės astmos, o mirties priežastis - ... širdies raumens uždegimas... Tai kaip jo medikai nepastebėjo?...
Atsibudo prie mirusios motinos
Tą rytą žento žinios priblokštą Vidą Mikšienę ištiko šokas, apniko daugybė klausimų. Nuskubėjusi į netolimame Liucinavo kaime esančius dukters šeimos namus, moteris rado Dianą dar gulinčią lovoje - tikrai jau negyvą. Jau buvo atvykę medikų ir policijos automobiliai. Puolusi aiškintis, kas ir kaip atsitiko, moteris pamažu susidėliojo tragiškojo ryto Dianos namuose detales.
Žentas Nerijus Mirijauskas tąkart buvo išėjęs darbo reikalais. Žmona, jį išlydėdama, pašildė valgyti ir, kaip visada, palinkėjo sėkmės. Vyrui nebuvo jokios nuojautos, kad grįžęs Dianos jau neberas.
Į namus atsėlinusios nelaimės nuotaikas pirmoji išgyveno Dianos ir Nerijaus dukrelė Agnutė (7 m.), lemtingąjį momentą miegojusi kartu su mama. Atsibudusi mergaitė pastebėjo, kad mamytė ne tik nekvėpuoja, bet ir nejuda. Kartu namuose buvo tik Agnės sesutė Evelina (8 m.). Mergaitės, neprikėlusios mamos, puolė skambinti tėčiui. Šis atskubėjęs tegalėjo pakviesti medikus, kurie, deja, tekonstatavo Dianos mirtį.
Gydė vieną ligą, o mirė nuo kitos
- Dukters netikėta ir staigi mirtis buvo didžiulis šokas, tačiau tai, ką išgirdome iš skrodimą atlikusio eksperto, dar labiau pribloškė, - pasakojo Vida Mikšienė.
Dianos Mirijauskienės mirties liudijime parašyta, jog moteris mirė nuo širdies raumens uždegimo. Ekspertas velionės artimiesiems akcentavo: bronchinė astma, priešingai nei manė šie, nebuvusi mirtina liga. Specialistas išdėstė dar daugiau: skrodimas parodė, jog moters širdies plėvė buvo priaugusi prie plaučių, taigi tereikėję savo laiku chirurginiu būdu šią anomaliją pašalinti - tai būtų buvusi net nepavojinga operacija...
Anot dukters gedinčios V. Mikšienės, skrodimas jai atskleidė tiesą, kurios ji nežinojo ir net neįtarė 33 metus - tiek, kiek gyveno Diana... Iki šiol Vida žinojo: jos duktė Diana sirgo lėtine liga - bronchine astma. Nuolat vartojo specialius inhaliatorius, buvo pripažinta esanti antrosios grupės invalidė. Tačiau Diana nebuvo panaši į mirtiną ligonę ir tokia nesijautė - dargi iki pat paskutinės akimirkos dirbo Liucinave įsikūrusioje medicininių dėlių veisykloje pagalbine darbininke. Tiesa, paskutiniosiomis dienomis, mena Vida, duktė vis skundėsi, jog ją dusina, skauda pečius ir krūtinę - "rodos, širdis išlėktų" (tai ir buvo vienintelis signalas apie širdies problemas, bet tuokart likęs nepastebėtas). Artimųjų teigimu, prieš kelias dienas Diana lankėsi pas šeimos gydytoją Liudvinave, tačiau medikė nieko neįprasto esą nepastebėjo, tik paskyrė įprastų vaistų.
Dianos artimieji negali suvokti, kad nuolat pas medikus besilankydavusios jaunos moters liga buvo tiesiog "pražiūrėta"...
Dukrelėms - tėčio jau patirta dalia
Nerijus Mirijauskas po žmonos laidotuvių su dukrelėmis išsikėlė iš Liucinavo į Netičkampį pas savo motiną. Vyro akyse ir prisiminimuose - paskutiniųjų dienų su Diana akimirkos. Mat tuo metu visi jau laukė artėjančių Velykų, tad ir Diana kruopščiai tvarkė namus, skalbė, ruošėsi, tarsi būtų nujautusi savo gyvenimo pabaigą ir skubėjusi atlikti kuo daugiau darbų.
Dabar Nerijus, jaunas našlys, stengiasi dar negalvoti apie savo ateitį, tačiau tvirtai žino, kad savo mergaitėms privalės atstoti ir motiną. Vyras linkęs pasvarstyti, kodėl jam gyvenimas toks dėsningas: jį nuo septynerių metų užaugino viena mama, nes anksti mirė tėtis, o štai dabar tokia pat dalia ištiko Nerijaus dukteris, labai jau anksti likusias be mamos.
Mažosioms našlaitėms Agnei ir Evelinai dabar dar sunku suvokti šiurpią gyvenimo tiesą. Anot mergaičių močiutės Vidos Mikšienės, joms truputį lengviau, kai įsikalba, esą mamytė yra kažkur danguje. Vakare Agnutė vis kelia akutes į žvaigždėtą dangų ir laukia - gal mamytė ranka pamos...
Staigių mirčių "nelaisvėje"
Vida Mikšienė, prislėgta netekties, dabar priversta kankintis, ieškodama atsakymo, kodėl ir jai likimas taip skaudžiai kerta. Staigios, netikėtos mirtys jau tapusios šiurpia jos gyvenimo realybe. Kadaise sutuoktiniai Mikšiai buvo susilaukę trijų vaikų - dviejų dukterų ir sūnaus. Dabar motinos paguodai liko tik sūnus.
Prieš beveik 14 metų jos dukra Jūratė, tuomet buvusi labai linksma ir judri šešiolikmetė, savo gyvenimą užbaigė mįslinga savižudybe. Dar iki šiol Vidos Mikšienės ausyse tebeskamba tragedijos išvakarėse pro šalį prabėgusio vaiko žodžiai: "Oho, kokia pilnatis! Bus pakaruoklių naktis..." Ryte sodelyje, prie namų, artimieji aptiko kilpoje tabaruojantį Jūratės kūną. Pati mama puolė prie savo dukters, mėgino gaivinti, bet - veltui. Savižudės šeimos nariams tuokart beliko spėlioti, kodėl paauglė pasirinko nebūtį...
Prieš ketverius metus V. Mikšienė palaidojo ir savo vyrą, mirusį taip pat netikėtai. Iš vakaro žmogus susižeidė akį, o jau ryte artimieji rado tik sustingusį kūną...
- Mano gyvenimas - tik skausmas ir ašaros, - palaidojusi ir antrąją savo dukterį, dūsavo V.Mikšienė. - Kad būtume nujautę, jog Diana - širdies ligonis, tai gal ir šiandien mano mergaitė būtų gyva ir pati galėtų rūpintis savo dukrelėmis...
Miokarditas - klastinga liga
Daugiau nei 40 metų darbo patirtį turintis Marijampolės konsultacinės poliklinikos gydytojas kardiologas Kazimieras Švedarauskas, atkreipdamas dėmesį į netikėtus atvejus, kai širdies problemų lyg ir nejautęs žmogus staiga miršta dėl širdies, teigia, jog širdies raumens miokardo uždegimas (miokarditas) - labai "slidi" diagnozė, kuri, deja, gana dažnai lieka laiku nepastebėta.
Miokarditas, pasak gydytojo, gali būti židininis (pažeistas mažas širdies raumens plotelis) ir difuzinis (pažeistas visas širdies raumuo). Svaigsta galva, daigo širdį, tirpsta rankos, žmogus nuolat jaučia nuovargį, silpnumą, dūsta... Tokios būsenos pranašautų miokarditą, tačiau šitie simptomai tinka ir, pavyzdžiui, esant nervų ligoms.
Židininis miokarditas (pacientas jo dažnai net nejaučia, o gydytojas nepastebi) neretai susijęs su rimtais liekamaisiais reiškiniais, pavyzdžiui, širdies ritmo sutrikimu. Negydomas židininis miokarditas po kurio laiko gali išsivystyti į difuzinį, kuris gali tapti staigios mirties priežastimi. Pasak K.Švedarausko, židininio miokardito klasta yra ta, kad, kaip minėta, problemiška jį diagnozuoti: nei rentgenas, nei kardiograma šios patologijos neparodo. Kita vertus, ši klastinga liga, sukelianti net mirtį, dažnai būna kitų ligų fone. Pavyzdžiui, plaučių uždegimas, bronchinė astma, hipertonija, alkoholizmas, gripas, netgi nutukimas būna fonas, kuriame išsivystęs miokarditas ne tik palieka sunkias pasekmes, bet netgi sąlygoja staigią mirtį. Tad net ir patyrusiam kardiologui nenuostabu, kad tokia liga, tapusi mirties priežastimi, neretai diagnozuojama tik skrodimo metu...
Pagal etiologiją (ligos atsiradimo priežastis) miokarditas gali būti kelių rūšių. Tai infekcinis miokarditas - virusinis, bakterinis, helmintinis, pirmuoninis, grybelinis; alerginis - sukeltas vaistų, fizinio poveikio, kitų sisteminių ligų; idiopatinis; transplantacinis.
Reikia labiau rūpintis savimi
Kaip ši liga reiškiasi? Kardiologo teigimu, būna pagrindinės ligos ir paties miokardito požymių, kurie priklauso nuo proceso išplitimo, eigos ir sunkumo laipsnio. Jeigu pagrindinė liga esti virusinė, ligoniui būdingas raumenų skausmas, karščiavimas, jeigu bakterinė - tai karščiavimas ir požymiai, būdingi konkrečiai infekcinei ligai. Jeigu miokarditas alerginis, gali būti ekstrakardinių alergijos požymių.
Miokardito kardialiniai požymiai yra širdies išsiplėtimas, širdies nepakankamumas, aritmijos, širdies skausmas, embolija (kraujagyslės užsikimšimas). Idiopatinis miokarditas prasideda staiga - ligonis pradeda karščiuoti, padidėja širdis, greitai progresuoja širdies nepakankamumas, prasideda tromboembolija, aritmija.
Liga diagnozuojama remiantis surinktomis žiniomis apie ligonio sveikatos problemas, klinika, kartais miokardo biopsija (mikroskopiniu tyrimu).
Ligoniui nustačius miokarditą, jis yra gydomas medikamentais, tam tikru režimu, gydomosiomis mankštomis. Rekomenduojamas kalio ir magnio turintis maistas - pupelės, špinatai, riešutai, lapinės salotos, slyvos, žiediniai kopūstai, morkos. Jeigu yra širdies nepakankamumas, reikia mažiau vartoti skysčių ir valgomosios druskos.
Kai miokarditu sergama itin sunkiai, rekomenduojama širdies transplantacija.
Kaip saugotis nuo šios klastingos ligos? Gydytojas K.Švedarauskas pirmiausiai pataria savimi labiau rūpintis: vengti stresų, taikyti maistą, mokėti ne tik dirbti, bet ir ilsėtis. Kad nekiltų miokarditas, reikia laiku gydyti infekcines ligas, anginą, katarus, šalinti lėtinės infekcijos židinius, vengti organizmą alerginančių medžiagų.
Laimos GRIGAITYTĖS nuotr.:
- V. Mikšienei apmaudu, kad dukters širdies liga buvo nepastebėta
- Gydytojas kardiologas K. Švedarauskas sako, jog miokarditas - labai klastinga liga
2006 04 27