Ona NARUŠEVIČIENĖ
Sienos jų namuose padengtos metalu, o gatvėje jie pasirodo tik su "priešbanginiais šalmais". Tai ne kokie originalai. Tai elektromagnetinėms bangoms alergiški žmonės. Atrodo, kad ši liga vis labiau gresia mums visiems.
Silvija Lindolm gyvena mediniame kaimo namelyje netoli Stokholmo. Savo namuką ji apšildo beržinėmis malkomis kūrenama krosnimi, pasišviečia žvakėmis, o miega lovoje su baldakimu, dengtu gražiu baltu šydu... Toks jos gyvenimas - ne iš nostalgijos praeičiai. Baldakimo audinys pagamintas iš metalo plaušelių, o langai užtempti plonyčiu apsauginiu tinkleliu (kaip nuo uodų). Sienos ir užuolaidos dengtos aliuminiu. Kurių galų visa tai?
Ogi todėl, kad Silvija, kaip ir tūkstančiai jos tėvynainių, kenčia nuo kompiuterių, mobiliųjų telefonų ir kitos moderniosios aparatūros skleidžiamų elektromagnetinių bangų. Manoma, kad aliuminiu dubliuotos sienos neleidžia prasiskverbti šioms bangoms... Kai Silvija eina iš namų, ant galvos užsideda į bitininko panašią kepurę, arba pačios pasisiūtą skrybėlaitę su metalo plaušelių pamušalu. Ji dirba koledže, tai ten atsiribojusi nuo visų neoninių lempų. Jos mokiniai privalo padėti į uždarą spintą savo išjungtus mobiliuosius telefonus.
Švedijoje vis daugiau žmonių pareiškia kenčiantys su elektromagnetinėmis bangomis susietus negalavimus. Jie vadinami "elektrojautriaisiais", prie Nacionalinės neįgaliųjų federacijos turi savo draugiją, kurią valdžia subsidijuoja. Tai ligoniai, sergantys migrena, kenčiantys pykinimą, jaučiantys smarkų širdies plakimą, tirpimus, odos pažeidimus.
Medicina kol kas nenustatė galutinio ryšio tarp "superjautriųjų" kančių ir skleidžiamų bangų, tačiau jų negalavimai tikri. Ana Raterbom pasakoja, kad jai kelia didelį nerimą veido deginimas, nebegali susikaupti, mintis nutrūksta kalbant, o kartais tiesiog praranda žadą... Prieš sėsdama už vairo ji užsideda "priešbanginį šalmą".
Nuo 1997-ųjų metų "elektrojautrieji" informatikos inžinieriaus Larso Rostlendo dėka aptūpinti specifiniais reikmenimis. Šis vyras - vienas pirmųjų radiacijos aukų. Jis daug metų dirbo radiobangų apsuptyje. 1994 metais turėjo atsisakyti mėgstamo darbo, nes susirgo medikams kol kas nežinoma liga. Larsas tapo nervingai jautrus, nebegalėdavo įeiti į kai kuriuos kambarius, labiausiai - virtuvę, nes ten buvo įrengta daugybė elektroninės buties technikos. Vyras turėjo vartoti begalę vitaminų didelėmis dozėmis. Jis tapo toks superjautrus, kad gyvenimas buvo nebepakenčiamas: saulės šviesa akino, nebegalėjo dirbti su kompiuteriu, nes ekranas mirgėdavo, pradėjo užuosti kvapus, kurių anksčiau visai nejausdavo ir t.t. Galiausiai Larsas Rostlendas įsteigė specializuotą įmonę priešbanginiams reikmenims gaminti. Jis išrado daugybę galimybių elektromagnetinėms bangoms užblokuoti: apsauginius dažus, specialius kompiuterių ekranus, elektromagnetinių bangų nesukeliančias lemputes. Larsas buvo pirmas žmogus, pradėjęs kovą, kad būtų pripažinta elektromagnetinių bangų sukeliama alergija.
Teigiama, kad labiausiai žmogų neigiamai veikia belaidis internetas ir mobilieji telefonai. Peršasi išvada, kad kas vakar mums buvo pažanga, šiandieną vis labiau atsisuka prieš mus.
Mobiliųjų telefonų žala
Esama nemažai duomenų, kad mobilieji telefonai labai pavojingi sveikatai. Jie spinduliuoja elektromagnetinę radiaciją, kuri kenksminga organizmui, ypač smegenims. Kai kurie gydytojai teigia, kad jie organizmui pavojingesni, nei rūkymas.
Mobilieji telefonai gali sukelti galvos skausmą, nuovargį, padidinti patirtą stresą, sukelti nemigą ir trikdyti patį miego procesą, sukelti raumenų skausmus ir smegenų bei kitų rūšių vėžį. Mobiliųjų telefonų spinduliuojama radiacija prasiskverbia iki smegenų. Tai pirmas kartas žmonijos istorijoje, kai žmogus savo noru vaikšto su elektrinę radiaciją skleidžiančiu prietaisu.
Mobilieji telefonai ypač pavojingi vaikams. Vaikų kaukolė plonesnė, todėl mobiliųjų telefonų skleidžiamos elektromagnetinės bangos lengviau prasiskverbia pro plonesnius kaukolės kaulus.
Įrodyta, kad augliai dažnesni dešinėje galvos pusėje, nes dauguma laiko telefoną prie dešinės ausies. Tai patvirtino skandinavų atlikti tyrimai. Elektromagnetiniai laukai labai pavojingi žmonėms, sergantiems širdies ir kraujagyslių ligomis, turintiems alergijų. Mobiliųjų telefonų perdavimo-priėmimo įrengimų neigiamas poveikis pasireiškia atminties susilpnėjimu, galvos skausmais ir svaigimu, regėjimo pablogėjimu, klausos sutrikimais, veido, kaklo, odos niežėjimu ir paraudimu, karščio pojūčiu kaklo ir veido srityse. Tie simptomai po kelių ar keliolikos valandų išnyksta, tačiau tyrimų rezultatai rodo, kad tai turi ryšį su įvairiomis vėžio formomis (leukoze, limfleukoze, krūties ir smegenų augliais), su Alchaimerio ir Parkinsono ligomis. Nuo mobilųjų telefonų įtakos padažnėja kraujo, kaulų čiulpų vėžiniai susirgimai. Beje, kalbėti telefonu vairuojant pavojingiau, nei vairuoti lengvai išgėrus alkoholio.
Kaip sumažinti mobiliųjų telefonų neigiamą poveikį žmogaus sveikatai
1. Kalbėti įsijungus mikrofoną ir laikyti kuo toliau nuo kūno. Taip laikant elektromagnetinė radiacija labai sumažėja.
2. Nešiojantis mobilųjį telefoną jo nelaikyti prie kūno. Jokiu būdu nekabinti ant kaklo, nes paveikia širdį. Be to, telefonas spinduliuoja elektromagnetines bangas ir turi elektromagnetinį lauką net ir kišenėje laikomas. Geriausia jį laikyti rankinėje toliau nuo kūno.
3. Kalbėti lauke, nes uždarose patalpose signalas ir skleidžiama radiacija tampa koncentruotesnė. Ypač kenkia kalbant liftuose, metro, rūsiuose ir t.t.
4. Nakčiai mobilųjį telefoną išjungti arba nelaikyti arti lovos, nes elektromagnetinės bangos veikia smegenis ir neleidžia tinkamai miegoti ir gerai pailsėti.
5. Nedėti telefono prie ausies, kol kitas žmogus neatsiliepia, nes jungiantis radiacija yra žymiai didesnė.
6. Vengti kalbėti einant.
7. Neleisti naudoti telefono vaikams iki 12 metų amžiaus.
8. Perkūnijos metu telefoną geriau išjungti. Mobiliojo telefono spinduliuojamos elektromagnetinės bangos pritraukia atmosferos elektros iškrovą.
Bevieliai stacionarūs telefonai dar pavojingesni nei mobilūs, nes jie sukuria elektromagnetinį lauką visame name ir taip jūs patiriate radiaciją visą laiką. Daug saugiau naudoti tik telefonus su laidu.
Bevielis internetas taip pat labai pavojingas sveikatai, ypač vaikams.
Ir dar būtina priminti, kad mobilių telefonų melodijos trukdo susikaupti darbe, išblaško, neigiamai veikia aplinkinius transporto priemonėse. Tai blogai veikia žmogaus psichiką.