Pirmadienį Teisinių paslaugų įmonių asociacija kreipėsi į aukščiausius šalies vadovus, užsienio ir teisingumo ministerijas, prašydama paaiškinti, kokiu pagrindu buvo suvaržytos Lietuvos teisininkų teisės. "Prašome paaiškinti dėl kokių priežasčių Lietuvos stojimo į ES sutarties priede apie laisvą asmenų judėjimą buvo įrašyti tik advokatai, kaip teisininkai Lietuvos pripažįstami galinčiais teikti teisines paslaugas? Kodėl ES nebuvo informuota ir atitinkamai nebuvo įrašytos į stojimo sutartį teisinių paslaugų įmonės bei teisininkai, turintys Teisingumo ministerijos išduotas teisinės veiklos licencijas ir patentiniai patikėtiniai? Tampa svarbu išsiaiškinti - kodėl valdžios institucijos turi dvi skirtingas pozicijas vienu klausimu - vieną įtvirtintą Lietuvos teisės aktais ir kitą deklaruojamą Europos Sąjungai?"- rašoma Kreipimesi.
- Jeigu Lietuva prašo pripažinti tik vieną advokato profesiją, vadinasi advokatais nesantys teisininkai užsiimti jokia teisine veikla kitose ES valstybėse negalės. Lietuva atveria kelią užsienio teisininkams, ne vien tik advokatams, tuo tarpu savus teisininkus ji žada palikti be darbo,- kalbėjo spaudos konferencijoje asociacijos prezidentas teisininkas Arūnas Marcinkevičius. - Lietuvoje nėra įstatymo, kuriame būtų pasakyta, kad visas teisines paslaugas mūsų valstybėje teikia tik advokatai. Šalyje dabar legaliai veikia daugiau kaip 1000 teisinių paslaugų įmonių. Kieno interesus atstovauja oficialioji Lietuvos valdžia - visų žmonių, ar tik pasirinktinai atskirų grupių?
Prieš porą metų Lietuvoje įsigaliojo naujas Civilinio proceso kodeksas, kuriame buvo nustatyta, kad atstovauti teismuose civilinėse bylose gali tik advokatai. Naujai pateikto Advokatūros įstatymo projekte nurodyta, kad "teisinės paslaugos - tai teisės konsultacijos, teisinę reikšmę turinčių dokumentų rengimas, atstovavimas teisės klausimais, gynyba bei atstovavimas bylų procese, jeigu šie veiksmai atliekami už atlyginimą" ir kad šias teisines paslaugas gali teikti tik advokatai. - Bet juk stipriai veikiančių vaistų neįsigysi be teisinę reikšmę turinčio dokumento. Asmuo, norintis statytis namą, turi pateikti visą projektinę dokumentaciją. Tai irgi teisinę reikšmę turintys dokumentai. Ar tai - taip pat advokatų duona? - klausė jis. -Visoms teisinių paslaugų įmonėms teks bankrutuoti? Kaip atleisti darbuotojus, kaip išmokėti išeitines pašalpas? Tai - milžiniškos lėšos. Pagaliau ką daryti tiems teisės mokslų absolventams, kurie šiemet baigs mokslus? Ar jie visi pateks į advokatūrą, į valstybės tarnybą? Niekas į tuos klausimus atsakyti negali.
Konferencijoje kartu dalyvavo ir jam pritarė Lietuvos patentinių patikėtinių asociacijos bei Tarptautinės intelektinės nuosavybės apsaugos asociacijos Lietuvos grupės vadovai.