Beria rankas
"Kažkodėl išbėrė delnus ir juos niežti - rašo Ieva M. iš Vilniaus. - Gydytoja davė kažkokio tepaliuko, bet nelabai jis padeda. Kas tai galėtų būti? Gal tai koks virusas? Beje, nors sesuo gyvena atskirai (susitinkam tik savaitgaliais), jai irgi ėmė panašiai darytis"...
Plaštakų bėrimai būdingi alerginiam kontaktiniam dermatitui. Tai odos uždegimas, kilęs alergeno (dirgiklio) kontakto vietoje dėl organizmo įsijautrinimo (lėtos alerginės reakcijos), t.y. po pakartotinio cheminių, fizinių, biologinių ir kitokių dirgiklių poveikio odai. Labai sunku nustatyti alergeną, neatlikus vadinamojo lopo testo: ant nugaros būna klijuojama paletė su 27 alergenais ir vertinama reakcija po 1,2 ir 3 parų. Tuomet galima tiksliau atsakyti, kam žmogus alergiškas. O alergiją gali sukelti įvairios kosmetinės medžiagos, įvairūs metalai (dažniausiai nikelis, pvz. pasitaiko, kad žmogus būna alergiškas durų rankenoms), medikamentai, augalai ir kitos priežastys. Dar viena liga, dėl kurios vertėtų pasitikrinti - tai sifilis. Jo metu delnuose, paduose, burnoje, genitalijose gali atsirasti įvairių bėrimų. Sifilį galima nustatyti, paėmus kraują iš venos. Taip pat delnų bėrimai būdingi ir delnų ir padų žvynelinei: atsiranda sausų, sustorėjusių, pleiskanojančių židinių, kurie dažnai sutrūkinėja. Taip pat gali atsirasti sterilaus skysčio pilnos smeigtuko galvutės dydžio pūslelės. Didžiausia tikimybė, kad jums galėtų būti alerginis kontaktinis dermatitas. Jūsų seseriai taip pat gali būti ši liga, nes šiai ligai būdinga šeimyninė anamnezė (paprasčiau tariant, jei serga artimi giminaičiai - didelė tikimybė susirgti). Galbūt tai tik sutapimas, kad pasireiškė tuo pačiu metu. O kad išvengtumėte šios ligos ar ją palengvintumėte, pirmiausia, nustačius alergiją sukeliančią medžiagą - reikia jos vengti.
Jeigu oda pažeidimo vietoje šlapiuoja, tinka antiseptiniai tirpalai - pavilgai su rezorcinu, ąžuolo žievės, ramunėlių nuovirai. Pažeistas vietas rekomenduojama tepti gliukokortikoidų tepalais ir kremais.
Kadangi dermatito atveju pažeidžiama oda, sutrinka jos apsauginės ir gynybinės funkcijos, yra svarbu atkurti barjerinę epidermio funkciją. Tuo tikslu naudojami emolientai, drėkinamieji hidrogeliai, įvairios konsistencijos kremai, tepalai. Jie saugo odą nuo išdžiūvimo ir nepageidautinų išorės poveikių. Be šio apsauginio sluoksnio oda šerpetoja, įtrūksta, todėl didėja infekcijos pavojus. Tuomet pasidaro būtina gydyti ir antibiotikais. Tačiau tiksliausiai nustatyti priežastį, sukėlusią delnų bėrimą, jums galėtų nustatyti gydytojas dermatovenerologas - ir, žinoma, paskirtų reikalingą gydymą.
Paruošė Sandra Putrūnaitė