• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Kraujo ligos

(Į klausimus atsako KMUK filialo onkologijos ligoninės gydytoja hemotologė Kunigunda Laučkienė.)

REKLAMA
REKLAMA

Dažnai jaučiuosi pavargusi, mieguista. Atlikus kraujo tyrimus pasirodė, jog žemas hemoglobinas - 80 g/l. Keletą mėnesių vartojau geležies preparatus. Hemoglobinas padidėjo, tačiau po kurio laiko ir vėl smuko žemyn. Ką daryti?

REKLAMA

Pirmiausia reikia kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti išsamius kraujo tyrimus. Be to, reikia apžiūrėti ultragarsu vidaus organus, ypatingai atkreipti dėmesį į virškinamąjį traktą. 80 procentų pacientų sergančių mažakraujyste, yra moterys, todėl pirmiausia joms reikėtų pasitikrinti ir pas ginekologą. Jeigu jokių rimtų pakitimų nepastebėta diagnozavus geležies deficitinę anemiją, gydytojas skiria geležies junginių turinčių preparatų, kuriuos ligonis turi vartoti pakankamai ilgai. Kad pasisavinimas būtų maksimalus, geležies preparatai vartojami arba vieną valandą prieš valgį arba tarp valgių. Reikia valgyti geros kokybės gyvulinės kilmės produktų, nes iš jų geriausiai pasisavinama geležis.

REKLAMA
REKLAMA

Mama sirgo mielomine liga. Kaip nustatyti tos ligos pradžią, kokie pirmieji simptomai?

Visų pirma skaitytoja turėtų nesibaiminti, nes mielominė liga nėra paveldima. Dažniausias simptomas, priverčiantis ligonį kreiptis į gydytojus, - kaulų skausmas, ypač skauda stuburo kaulus, šonkaulius, sunku judėti. Bendras kraujo tyrimas parodo didelį eritrocitų nusėdimo greitį. Liga progresuoja labai iš lėto. Dažniausiai serga vyresnio amžiaus žmonės (nuo 63-64 m.). Jeigu skaitytojai neramu, patariame kreiptis į šeimos gydytoją ir atlikti išsamius kraujo bei rentgenologinius tyrimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kartais ant kaklo padidėja limfmazgiai. Šeimos gydytoja nieko bloga neįtaria. Ar tai negali būti kraujo ligos pradžia?

Jeigu šeimos gydytoja nieko bloga neįtaria, tuo reikėtų ir tikėti. Noriu priminti, kad kaklo limfmazgių padidėjimas dažnai būna apgaulingas. Tai ne tik infekcija, bet ir piktybiniai susirgimai, todėl pirmiausia reikėtų atlikti vidaus organų echoskopiją. Kaklo limfmazgiai padidėja sergant ryklės uždengimu, tonzilitu, dantų infekcija. Į kaklo limfmazgius metastazuoja liežuvio, dantenų, nosiaryklės navikai. Jeigu skaitytoja nepasitiki šeimos gydytoja, tegul kreipiasi į hemotologą. Šeimos gydytoja turėtų duoti siuntimą. Jo neturint už konsultaciją reikės sumokėti 36 Lt. mokestį visų didžiųjų miestų konsultacinėse poliklinikose.

REKLAMA

Nesijaučiu blogai, tačiau kraujo formulėje randamas didelis kiekis limfocitų. Su amžiumi jų vis daugėja, paskutiniu metu jų buvo rasta 56 procentai. Ką tai galėtų reikšti? Jeigu kraujo tyrimas daromas po persirgtos infekcinės ligos, tai ir limfocitų randama daugiau negu norma. Minėtu atveju skaitytoja turėtų kreiptis į hemotologą. Reikia atlikti vidaus organų ultragarsinius bei rentgenologinius tyrimus. Gali prireikti ir kaulų čiulpų biopsijos. Visa tai atliekama tam, kad būtų išaiškinta, ar nesergate lėtine leukemija. Šios ligos eiga lėta, ne tokia piktybiška. Taigi dar kartą primenu ligoniui, kad kreiptųsi į šeimos gydytoją ir prašytų siuntimo pas hemotologą. Limfocitų norma kraujo formulėje yra iki 30 procentų. Sergant lėtine limfoleukemija limfocitų gali būti 70-90 procentų.

REKLAMA

Anksčiau gydytojai kreipdavo dėmesį į kraujo nusėdimo greitį. Paskutiniame tyrime jis buvo 60, tačiau daktaras pasakė, kad nieko blogo nėra.

Kraujo nusėdimo greitis - kai raudonosios kraujo ląstelės mėgintuvėlyje nusėda ant dugno per tam tikrą laiką. Vyrų jis yra 2-10 mm/val., o moterų 2-15 mm/val. Kraujo nusėdimo greitis didėja sergant infekcinėmis ligomis, esant uždegimui, navikams. Didėjimas parodo, kad ligonis serga sąnarių ligomis. Be to, vyresnio amžiaus žmonėms nusėdimas būna didesnis, ypatingai padidėja moterims virš 40 m. Bet kuriuo atveju šeimos gydytojas turi visapusiškai ištirti ligonį, o nekreipti į tai dėmesio - negalima.

Paruošė Birutė KARBAUSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų