Apie negyvąjį vandenį
Skaitytojas N. iš Šakių rajono teiraujasi, kaip namų sąlygomis pasigaminti negyvojo vandens. Dar klausia, kokios yra negyvojo vandens gydomosios savybės, ar tokiu vandeniu kur nors prekiaujama.
Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos prie Sveikatos apsaugos ministerijos atstovai paaiškino, jog į Lietuvoje platinamų vaistinių preparatų registrą, taip pat ir į nemedicininės paskirties produktų sąrašą negyvasis vanduo nėra įtrauktas, taigi juo vaistinėse neprekiaujama. Drauge buvo atkreiptas dėmesys į tai, jog tradicinėje medicinoje tokia sąvoka ("negyvasis vanduo") yra apskritai nevartojama. Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos darbuotojai laiško autoriui pasiūlė kreiptis į privačius tokio produkto platintojus (jei tokių yra) ir šio skysčio užsisakyti arba įsigyti prietaisą, kuris tokį vandenį gamina.
Sužinojome, jog didžiuosiuose šalies miestuose (kai kuriose prekybos vietose Vilniuje, Kaune bei Klaipėdoje) yra prekiaujama specialiais aparatais (vandens elektrolizeriais), kurių pagalba, kaip teigiama informaciniame lapelyje, negyvąjį vandenį galima pasigaminti namuose.
Į aparatą pilamas paprastas (geriamasis) vanduo, kuris, tame prietaise vykstant elektrolizei, tampa aktyvuotu vandeniu: į vieną prietaiso indą subėga gyvasis (šarminis) vanduo, o į kitą - negyvasis vanduo, dar vadinamas rūgštiniu vandeniu, arba anolitu.
Negyvasis vanduo yra bespalvis, skaidrus skystis, skleidžiantis rūgštoką kvapą. Reklaminėje skiltyje teigiama, jog tai puiki baktericidinė, dezinfekuojanti priemonė. Esą reguliariai vartojant negyvąjį vandenį lėtėja organizme vykstantys bioprocesai, sumažėja kraujospūdis. Teigiama, jog šis vanduo veikia raminančiai, todėl gerina miegą, bendrą savijautą. Informuojama ir apie tai, kad negyvasis vanduo mąžina sąnarių skausmus, tirpdo ataugas, gydo venų išsiplėtimą, radikulitą, osteochondrozę, parodontozę bei kai kurias kitas ligas, tirpdo dantų akmenis, dezinfekuoja burnos ertmę. Tai esą nepakeičiama priemonė susirgus sloga, suskaudus gerklę, užsikrėtus gripo virusu ir t. t. Pranešama, jog negyvasis vanduo gerai dezinfekuoja daržoves, vaisius, tarą, avalynę, gruntą (todėl juo patariama laistyti vazonėliuose auginamas kambarines gėles).
Vandens elektrolizerių gamintojas nurodo, jog, laikant sandariai uždarytame inde, negyvasis vanduo gydomąsias savybes išlaiko kelias savaites.
Atkreipiame gerbiamo skaitytojo dėmesį - tai yra reklaminė informacija, ir primename, jog tradicinėje medicinoje negyvasis vanduo nėra naudojamas, taigi ir nėra laikomas panacėja nuo visų ligų. Vadinasi, reikėtų gerai pasvarstyti, ar verta leisti pinigus tokį vandenį gaminančiam prietaisui įsigyti.
Nėštumas ir alkoholis
"Dar nežinodama, kad esu nėščia, švenčiau gimtadienį, per vakarą išgėriau nemažai svaigalų, - rašo Lina B. iš Šiaulių. - Noriu paklausti, ar išgertas alkoholis neturės įtakos vaisiaus sveikatai? Dar domina ir tai, ar vaisiui gali atsiliepti tai, jog prieš keletą mėnesių daug rūkiau (pastaruoju metu neberūkau). Ir paskutinis klausimėlis - jei niekur nedirbu ir nesimokau, ar privalėsiu mokėti už ginekologo konsultacijas? "
Iš tiesų, pasitaiko, kai moteris, nežinodama, kad jau yra nėščia, gyvena įprastu ritmu - dalyvauja vakarėliuose, šventėse, vartoja alkoholio, rūko ir panašiai. Jei nėštumo metu vaisius vystysis normaliai, bus galima teigti, kad anuomet pavartoti svaigalai vaisiui neturėjo jokios įtakos. Tačiau jokiu būdu negalima alkoholio vartoti arba rūkyti jau sužinojus apie nėštumą.
Jei moteris prieš pastodama nustojo rūkyti, vaisiui tabakas jokios įtakos neturės. Tiesa, būtų gerai, jei prieš planuodama pastoti moteris bent kelis mėnesius pavartotų vitaminų, skirtų nėščiosioms ar maitinančioms motinoms.
Jei jūs niekur nedirbate ir nesimokote, neauginate mažo vaikelio ir nesate įsiregistravusi Darbo biržoje, už gydytojo ginekologo konsultacijas reikės mokėti, iki sueis 28 nėštumo savaitės.
Po skydliaukės operacijos
"Man neseniai pašalino visą skydliaukę, - rašo M. K. iš Kauno. - Noriu sužinoti, ar ilgai reikės vartoti skirtus hormonus, ar vasaros metu nepakenks kaitinimasis saulėje (labai mėgstu tai daryti), ar galima dirbti kompiuteriu?"
Žmogaus organizmui yra būtinas tam tikras skydliaukės gaminamų hormonų kiekis, todėl po visos - ne dalinės - skydliaukės pašalinimo operacijos jūs turėsite nuolat vartoti skydliaukės hormonų pakaitalus (tiroksino atmainą). Skydliaukės hormonai turi didelę įtaką daugeliui organizmo sistemų ir funkcijų (medžiagų apykaitos precesams, nervų sistemai, protiniam vystymuisi), todėl minėtus hormonų pakaitalus vartoti būtina. Jei pakeičiamoji hormonų terapija bus gerai subalansuota, jūsų gyvenimo kokybė ir darbas neturėtų nukentėti.
Nesaikingas kaitinimasis saulėje kenkia organizmui, tačiau jei saulės vonias priiminėsite saikingai ir, žinoma, ne per patį saulės aktyvumą, pakenkti neturėtų. Darbas kompiuteriu taip pat nekenkia, tik reikėtų nepamiršti poilsio pertraukėlių.
Krūtinės angina ir miokardo infarktas
"Noriu sužinoti, kuo skiriasi krūtinės angina nuo miokardo infarkto?" - teiraujasi Zofija L. iš Kėdainių rajono.
Miokardo infarktas - tai širdies raumens plotelio žūtis, o krūtinės angina - tai tik didesnis ar mažesnis deguonies trūkumas širdies raumenyje. Krūtinės anginą galima pagydyti, o miokardo infarktas yra negrįžtamas procesas (jam įvykus, žmogui gresia mirtis, o jei medikams ligonio gyvybę pavyksta išgelbėti, dalis jo širdies raumens nustoja funkcionuoti, susiformuoja randas). Laiku nediagnozuota ir nepradėta gydyti (ar netinkamai gydoma) krūtinės angina gali iššaukti miokardo infarktą.
Apie menopauzę
"Man - 51 metai, - rašo Monika, nenurodžiusi gyvenamosios vietos. - Jau apie pusę metų menstruacijos nėra reguliarios. Ar yra tikimybė, jog dar galiu pastoti, tai yra ar būtina saugotis nėštumo? Dar prašau atsakyti, kiek metų trunka menopauzė."
Jei menstruacijos dar nėra visiškai išnykusios, vadinasi, kiaušidžių veikla dar funkcionuoja, ovuliacija dar įvyksta. Taigi, tikimybė (bent jau teorinė) pastoti išlieka. Kaip tokiu metu apsisaugoti nuo nėštumo jums reikėtų pasitarti su savo gydytoja ginekologe, kuri yra susipažinusi su bendra jūsų organizmo būkle, taigi pasiūlytų geriausią variantą. Na, o menopauzė (visiška menstruacijų pabaiga dėl išnykusios kiaušidžių funkcijos) trunka apie 2 - 3 metus. Menopauzės amžiaus vidurkis yra 51 metai (tačiau pasitaiko, kai dėl tam tikrų pokyčių organizme, taip pat persirgtų ligų, turėtų operacijų ir panašiai menopauzė gali prasidėti anksčiau ir trukti trumpiau). Taip pat yra moterų, kurioms menopauzė prasideda sulaukus 55 ar dar daugiau metų.
Apie lengvatas, auginant vaiką invalidą
"Kartu su sutuoktiniu auginame vaiką su lengva negalia, - rašo Virginija G. iš Marijampolės. - Norime sužinoti, ar tokiais atvejais tėvams yra numatytos kokios nors lengvatos, pavyzdžiui, pailginta kasmetinių atostogų trukmė, sutrumpinta darbo savaitės trukmė, ir panašiai."
LR Darbo kodekse yra nurodyta, jog pailgintos (35 dienų trukmės) atostogos suteikiamos darbuotojams, vieniems auginantiems vaiką iki 14 metų arba vaiką invalidą iki 16 metų. Kadangi jūs nesate su vyru išsituokusi, tai yra vaiką invalidą auginate ne viena, pailgintos atostogos nepriklauso. Tačiau tėvams, kartu auginantiems vaiką invalidą iki 16 metų, darbdavys privalo suteikti vieną papildomą poilsio dieną per mėnesį arba sutrumpinti darbo laiką 2 valandomis per savaitę, paliekant vidutinį darbo užmokestį.
Apie gimdymo pašalpą ir socialinį draudimą
"Noriu sužinoti, kokio dydžio piniginė išmoka priklauso už gimdymą, jeigu nėščioji niekur nedirba, - teiraujasi Violeta Daunoravičienė, nenurodžiusi gyvenamosios vietos. - Dar noriu pasitikslinti, ar tiesa, kad tėvai, turintys nepilnamečių vaikų, yra laikomi socialiai apdraustais."
Nėščiai nedirbančiai moteriai, iki gimdymo likus 70 dienų (suėjus 28 nėštumo savaitėms) skiriama 2 MGL (250 litų) dydžio vienkartinė išmoka. Gimus kūdikiui dar išmokama 8 MGL (1 000 litų) dydžio vienkartinė piniginė išmoka.
LR Sveikatos draudimo įstatymo 6 straipsnio 4 dalies 5 punktas nustato, jog vienas iš tėvų (jei šėimoje auga vienas vaikas iki aštuonerių metų), taip pat vienas iš tėvų (jei šeimoje auga du ar daugiau vaikų iki jų pilnametystės) privalomuoju sveikatos draudimu yra draudžiamas valstybės lėšomis.