Apie balanopostitą
"Man - 72-eji metai, - rašo skaitytojas Jonas iš Šakių. - Noriu paklausti, ką daryti, jei išpurto varpos galvutė, ji surambėjo, nesismauko. Be to, sunku šlapintis, šlapinantis - peršti. Ar tai susiję su amžiumi, ar liga?"
Iš jūsų paminėtų negalavimų galima įtarti, jog sergate balanopostitu - varpos galvutės ir apyvarpės uždegimu. Šiai ligai būdingi požymiai yra apyvarpės ir varpos galvutės paraudimas, patinimas, išskyros, niežulys, apsunkintas šlapinimasis (gali perštėti ir skaudėti šlapinantis). Tokius negalavimus dažniausiai sukelia lytinių organų higienos stoka - retas ar netinkamas apsiplovimas. Mat tuomet lytiniuose organuose bemat susikaupia mikroorganizmų, kurie sukelia uždegiminius procesus.
Balanopostito negydant, susiaurėja apyvarpės anga, gali išsivystyti fimozė (būklė, kai apyvarpės negalima atsmaukti už varpos galvutės; tuomet sutrinka šlapinimasis). Uždegimams vis kartojantis, gali net išsivystyti varpos gangrena.
Jei uždegimas pradedamas gydyti laiku, efektyviai veikia antiseptiniai (antibakteriniai) tepaliukai, gydomosios vonelės. Svarbu nepamiršti higienos, nes liga gali kartotis. Namų sąlygomis patariama apsiplauti šiltu vandeniu, į jį įbėrus kelis grūdelius kalio permanganato. Ligos gydymą uždelsus, gali prireikti operacijos.
Vyras, sergantis balanopostitu, turi susilaikyti nuo lytinių santykių, kad neapkrėstų partnerės.
Jums patartume kuo greičiau kreiptis į gydytoją urologą, kuris nustatys tikslią diagnozę ir skirs reikiamą gydymą.
Depresija ir žolelės
"Noriu paklausti, ar depresines nuotaikas, kurių niekaip nepavyksta atsikratyti, galima išsigydyti nevartojant antidepresantų, o tik vaistažolių arbatėles? - teiraujasi S. A. iš Kauno rajono. - Esu girdėjusi, jog yra maisto produktų, kurie efektyviai gydo depresiją. Kokie jie?"
Yra žinoma, kad jonažolės arbatos didina serotonino kiekį smegenyse, taigi veikia panašiai kaip antidepresantai. Kai kuriuose maisto produktuose serotonino taip pat yra, tačiau jis smegenų paprastai nepasiekia. Tyrimais įrodyta, jog daugiau serotonino turi bananai, šokoladas, fermentinis sūris. Bet, kaip minėta, vien šie produktai depresijos tikrai neišgydys.
Kaip dažnai vartoti "Viagrą"?
"Man - 23-eji metai, - rašo vyriškis, nenurodęs savo pavardės ir gyvenamosios vietos. - Noriu sužinoti, kaip dažnai ir kokiais kiekiais galima vartoti "Viagrą"? Kiek laiko trunka šių vaistų poveikis?"
Pavartojus "Viagros", šių vaistų poveikis pasireiškia maždaug po 2 - 3 valandų ir trunka apytiksliai 2 - 5 valandas. Nepatartina šių vaistų vartoti dažniau nei 3 kartus per savaitę.
Kita vertus, nereikia manyti, jog vien šių vaistų pavartojimas sukelia erekciją. Kad erekcija įvyktų, reikalingas seksualinis susijaudinimas (nebus jo - nebus ir erekcijos). Na, o "Viagra" tik užtikrina kraujagyslinę reakciją.
Jei jums - 23-eji metai, vargu, ar tokie vaistai reikalingi. Tokiame amžiuje erekcijos sutrikimai dažniausiai būna psichologinio pobūdžio (baimė, ar pasiseks, nerimas, ar patiksite partnerei, įtampa dėl galimo per ankstyvo sėklos išsiliejimo ir t. t.). Kai, padedant seksopatologui, įveiksite visas šias "baimes", pamiršite ir "Viagrą".
Vaikas mėgsta alų
"Mano trejų metukų sūnelis tiesiog alpsta dėl alaus, - rašo Laima K. iš Prienų. - Dėl tokio keisto vaiko potraukio dažnai atsiduriu nemaloniose situacijose. Pavyzdžiui, svečiuose vaikas tiesiog su ašaromis reikalauja duoti išgerti šio gėrimo, o parduotuvėje lekia ne prie lentynų, kur sudėti žaislai, o prie alaus dėžių. Jei neperku alaus - puola į isteriją. Kai krikšto motina pasiteiravo, ką nupirkti gimtadienio proga, sūnus iškart atsakė: "Alaus". Patarkite, kaip padėti vaikui šio įpročio atsikratyti, kaip su sūneliu elgtis?"
Anot psichiatrų, potraukis alui ar kitiems maisto produktams bei gėrimams pasireiškia ne vienam mažam vaikui. Pasitaiko, kai vaikas noriai užkandžiauja net nevalgomais daiktais, pavyzdžiui, popieriumi, kreida, dažais, graužia medines kaladėles ir pan.). Tai dažniausiai nulemia tam tikrų medžiagų trūkumas organizme. Ilgainiui toks potraukis dažniausiai praeina nesiėmus jokių specialiųjų priemonių.
Jums reiktų kreiptis į vietos psichologą ar psichiatrą, kurie patars, kaip su išskirtinių pomėgių turinčiu vaiku elgtis.
Kai dažnai raugėjama
"Po valgio maždaug valandą labai dažnai raugėju, - rašo Linas B. Iš Marijampolės. - Įtariu, jog sergu skrandžio liga. Kaip gydytis?"
Gali būti, kad jūsų skrandis čia niekuo dėtas. Dažnas raugėjimas gali kamuoti dėl padidėjusio nervų sistemos jautrumo, dėl slegiančios įtapos, nerimo, kai per daug oro nuryjama valgio metu, kai valgoma skubant. Kartais dažną raugėjimą iššaukia opaligė, gastroezofaginis refliuksas, virškinamojo trakto diskinezija ir kitos ligos, tačiau tuomet ligonį kamuoja ne tik raugėjimas, bet ir kiti negalavimai. Jums reikėtų kreiptis į gydytoją gastroenterologą, kuris nustatys tikslią negalavimų priežastį ir skirs reikiamą gydymą.
Šlapime - daug leukocitų
"Mano šlapime rastas padidėjęs leukocitų kiekis, - rašo Odeta K. iš Ukmergės. - Kokių tai ligų požymis?"
Leukocitų kiekis šlapime gali padidėti dėl įvairių priežasčių: šlapimo pūslės, šlaplės, inkstų ar inkstų geldelių uždegimų, makšties ar makšties prieangio uždegiminių ligų, ar tiesiog dėl netinkamo šlapimo paėmimo tyrimui (prieš tai neapsiplovus lytinių organų). Be to, svarbu ir tai, ar leukocitų - labai daug, ar - tik nežymiai padidėjęs jų kiekis (jei randama daug leukocitų, galima įtarti inkstų geldelių uždegimą, kai leukocitų kiekis padidėjęs nežymiai - kitas anksčiau paminėtas uždegimines ligas). Kaip bebūtų, leukocitų kiekio padidėjimas šlapime - urogenitalinės sistemos uždegimo požymis, todėl būtina atlikti papildomus tyrimus, nustatyti ligą ir skirti gydymą.
Prostatos sukietėjimas
"Man nustatė prostatos sukietėjimą, - rašo Mykolas V., nenurodęs gyvenamosios vietos. - Kas tai per liga? Ar labai pavojinga? Ar išgydoma?"
Prostatos pakitimai (tarp jų - ir sukietėjimas) gali būti prostatito (prostatos uždegimo), prostatos hiperplazijos (adenomos), prostatos auglio ar kitų prostatos ligų simptomas. Vien jūsų paminėto požymio nepakanka įvardinti, kokia liga sergate - reikalingi papildomi tyrimai. Diagnozavus prostatitą, skiriami antimikrobiniai ir kitokie vaistai; jei diagnozuojama prostatos adenoma, skiriami specialūs medikamentai arba operuojama; diagnozavus prostatos auglį, reikalinga operacija ir gydymas specialiaisiais preparatais.
Naujagimių lytis
"Planuoju pastoti, - rašo V. B. iš Alytaus rajono. - Abu su vyru labai norime, kad gimtų berniukas. Gal medikai patartų, kada ir kaip reikia lytiškai santykiauti, kad mūsų svajonė išsipildytų".
Nėra jokios moksliškai patvirtintos metodikos, kuria remiantis būtų galima "užprogramuoti" pageidaujamą naujagimio lytį. Kaip žinia, vaiko lytį nulemia XX (moteriškųjų) ar XY (vyriškųjų) chromosomų deriniai. Moters kiaušialąstės turi tik X chromosomą, o antrąją chromosomą (X ar Y) gauna iš spermatozoidų (vieni spermatozoidai būna su vyriškąja, kiti - su moteriškąja chromosoma). Yra nustatyta, jog Y chromosomas turintys spermaozoidai yra greitesni, tačiau silpnesni už spermatozoidus, turinčiuosius X chromosomas. Taigi jei pageidaujate susilaukti berniuko, reikėtų, kad ejakuliacija (sėklos išsiveržimas) įvyktų kuo arčiau gimdos kaklelio. Tačiau dar kartą primename, jog toks būdas nėra patvirtintas mokslo.