Virginija GRIGALIŪNIENĖ
Balta dėmė ant rankos
"Maždaug prieš dešimt metų susižeidžiau ranką, ant rankos liko baltos žymės, - rašo L.J. iš Utenos. - Anksčiau šis odos defektas man netrukdė, tačiau neseniai nusprendžiau tas dėmes panaikinti. Vaistininkei patarus, šviesesnius odos lopinėlius kelis mėnesius tepiau gydomuoju tepaliuku "Contractubex", tačiau teigiamo poveikio nepajutau. Girdėjau, kad tokias dėmes efektyviai naikina odos pigmentaciją reguliuojantis kremas "Vitix", padedantis atkurti normalų melanino kiekį odoje. Ar toks kremas tiktų man? O gal padėtų lazerinės procedūros? Patarkite, kokios priemonės būtų efektyviausios?"
Informuojame, jog gelis "Contractubex", kurį naudojote vaistininkės patarimu, Jums visai netiko. Mat minėtas gelis yra skirtas ne panaikinti odoje atsiradusias baltas dėmes, o pašalinti nedidelius randelius.
Jūsų paminėtas kremas "Vitix" yra skirtas vitiligo gydymui. Vitiligo - tai progresuojanti melanocitopenija, pasireiškianti pieno baltumo dėmėmis odoje, dėl kurių atsiranda kosmetiniai defektai. Šios ligos išsivystymas siejamas su įvairiomis paveldėtomis ar įgytomis odos ligomis, taip pat su sisteminiais (ypač - autoimuniniais) sutrikimais. Nustatyta, jog ligos atsiradimui gali turėti įtakos ir nervinės sistemos sutrikimai.
Kaip rašote, balta dėmė ant rankos Jums liko po patirtos traumos, vadinasi, vargu, ar kremas "Vitix" Jums būtų veiksmingas. Beje, jis yra gana brangus ir skirtinas tik esant atitinkamoms indikacijoms.
Labiau tikėtina, jog Jums reikalingas vietinis gydymas. Lazerio procedūros, ko gero, padėtų, tačiau jos, kaip žinia, yra brangios (kaina priklauso nuo to, koks yra pažeistos odos plotas ir gylis, ir gali svyruoti nuo kelių šimtų iki kelių tūkstančių litų, be to, procedūras gali tekti kartoti).
Taigi Jums patartume ne eksperimentuoti su savimi, o kreiptis į odos ligų specialistą (dermatologą), kuris nustatys tikrąją dėmės ant rankos atsiradimo priežastį ir skirs reikiamą gydymą.
Apie maisto papildus ir medicininės paskirties maisto produktus
"Noriu sužinoti, kuo maisto papildai skiriasi nuo medicininės paskirties maisto papildų?" - teiraujasi Monika Z. iš Kauno rajono.
Maisto papildas - tai maisto produktas, skirtas papildyti įprastą maisto racioną, ir vienas arba derinyje su kitomis medžiagomis yra koncentruotas maistinių ar kitų medžiagų šaltinis, turintis mitybinį arba fiziologinį poveikį.
Maisto papildai į rinką yra tiekiami dozuotomis formomis - kapsulėmis, piliulėmis, tabletėmis, milteliais, ampulėmis, buteliukais su lašų dozatoriumi ir t. t.
Medicininės paskirties maisto papildų nėra - yra tik medicininės paskirties produktai. Tai farmacinę formą turintys medicininės paskirties maisto produktai, medicininės paskirties kūno priežiūros ir medicininės paskirties dantų priežiūros priemonės.
Medicininės paskirties maisto produktas - tai maisto produktas, kurio sudėtyje yra biologiškai aktyvių medžiagų, nulemiančių jo poveikį fiziologinėms žmogaus organizmo funkcijoms, nustatytą klinikiniais tyrimais ir/arba pagrįstą bibliografine medžiaga, ir kuris skirtas organizmui, jo sistemoms ar organams stiprinti, jų veiklai palaikyti. Medicininės paskirties maisto produktams nepriskiriami produktai, kurių sudėtyje yra tik viena ar kelios biologiškai aktyvios medžiagos - vitaminai (A, B1, B2, B6, B12, C, D, E, K, nikotino rūgštis, folio rūgštis, biotinas, pantoteno rūgštis), mineralai (kalcis, magnis, geležis, varis, jodas, cinkas, manganas, natris, kalis, selenas, chromas, molibdenas, fluoridas, chloridas, fosforas), bioflavonoidai, baltymai, aminorūgštys, riebalai, riebalų rūgštys, angliavandeniai, skaidulinės medžiagos, maistinių vaisių, uogų, daržovių koncentratai, taurinas, kreatinas, karnitinas, inozitolis.
Reklama nereikėtų aklai pasitikėti
"Internete skaičiau, kad pūslelinę (herpesą) labai efektyviai gydo vaistai "Choraphor", - rašo Lina V. iš Telšių. - Noriu sužinoti, ar tai tiesa? Telšių vaistinėse šių vaistų nėra - gal galėtumėte parašyti, kur jų ieškoti ir kaip vartoti?"
Australijos kompanijos žolinis preparatas "Choraphor" Lietuvoje nėra registruotas, todėl jo vaistinėse neįsigysite. Šis preparatas yra aktyviai reklamuojamas internete, nurodomi kontaktiniai duomenys, kur jo būtų galima įsigyti. Patartume nesižavėti puikia, tačiau labai įtartina šio neva "stebuklingai veikiančio" preparato reklama, o geriau pasitarti su specialistu. Mat savo nuožiūra nepakankamai ištirtais preparatais gydantis pūslelinę galima tik dar labiau sau pakenkti.
Kontraceptikai mažina lytinį potraukį?
"Ar tiesa, kad vartojant kontraceptines tabletes mažėja noras mylėtis?" - sunerimęs dėl draugės savijautos teiraujasi Sigitas iš Šiaulių.
Šia tema ne kartą buvo atliktos apklausos. Rezultatai buvo tokie: dalis kontraceptikus pradėjusių vartoti moterų patvirtino, jog lytinis potraukis (noras mylėtis) šiek tiek sumažėjo, dalis - kad padidėjo, o kitos atsakė nepastebėjusios jokių ženklesnių pokyčių. Jei kilo įtarimas, jog lytinį potraukį sumažino vartojami kontraceptikai, Jūsų draugei reikėtų kreiptis į gydytoją ginekologą ir paprašyti, kad parinktų kitos rūšies kontraceptikus arba kreiptis į seklius: gal jūsų draugė jau turi kitą?
Kai skauda sąnarius
"Mano senyvo amžiaus motina jau ne vienerius metus vargsta dėl osteoartrozės, - rašo Odeta V. iš Raseinių. - Ypač prasta mamos savijauta būna rudens, žiemos metu. Norėčiau sužinoti, ar be priešuždegiminių (nuskausminamųjų) vaistų yra kokių nors veiksmingų priemonių skausmams sumažinti?"
Šaltasis metų periodas - ruduo, žiema - dažnai nulemia daugelio lėtinių ligų, tarp jų ir sąnarių ligų, paūmėjimą. Kaip žinia, sergant osteoartroze susidėvi kremzlinis audinys, susiformuoja kaulinės išaugos (osteofitai). Sąnariai tampa skausmingi (skausmas labiau jaučiamas antrojoje dienos pusėje, taip pat ilgiau pavaikščiojus, pavargus). Sąnarių skausmas ypač stipriai juntamas ilgėliau pasėdėjus ir atsistojus eiti.
Sąnarių skausmą efektyviai malšina įvairūs geliai (jie greitai rezorbuojasi pro odą ir slopina uždegimą). Kai geliai nepadeda, skiriami geriamieji priešuždegiminiai vaistai.
Tačiau ir stipriausi vaistai nebus pakankamai efektyvūs, jei ligonis savęs tinkamai neprižiūrės, nesaugos. Reikia vengti peršalimo, kojas visada laikyti šiltai apautas, jei šąla rankos - net ir patalpoje mūvėti pirštines. Jei yra antsvoris, būtina juo kuo skubiau atsikratyti, nes antsvoris papildomai apkrauna stuburą ir sąnarius. Reikia vartoti kuo mažiau druskos ir produktų, kurių sudėtyje yra acto, o kuo daugiau valgyti vaisių, daržovių, produktų su imbieru. Sergant sąnarių ligomis patartina vartoti gliukozamino preparatus (gliukozaminas skatina sąnario atsinaujinimo procesą), tiesa, senyvo amžiaus žmonėms šis preparatas jau gali būti neveiksmingas.
Sąnario skausmas sumažės, jei skaudamą vietą apvyniosite vilnoniu audeklu arba ant jos uždėsite šildomąjį kompresą, apjuosite ir pakaitinsite elektrine pagalvėle. Patartina reguliariai mankštintis, išmokti atsipalaiduoti, vengti staigių judesių.
Kai ėda rėmuo
"Jau kuris laikas kankina rėmens ėdimas, - rašo L. K. iš Ukmergės. - Teko atsisakyti kai kurių maisto produktų, tačiau pagerėjimas buvo trumpalaikis. Vaistai "Raniberl" nepadeda. Ką daryti?"
Rėmuo, arba refliuksas, pasireiškia, kai rūgštus skrandžio turinys patenka į stemplę. Kaip žinia, apatinis stemplės raukas turi sutrukdyti skrandžio turinio patekimui į stemplę, tačiau pasitaiko, kai tasai raukas būna per daug atsipalaidavęs (tai gali būti įgimtas defektas).
Kartais rėmuo (refliuksas) atsiranda nėštumo metu, kai prisiauginama daug antsvorio, po skrandžio ar stemplės operacijų. Nemalonią savijautą taip pat gali išprovokuoti kai kurie fiziniai pratimai, stiprus stanginimasis, kai užkietėję viduriai, dažnas ir stiprus kosulys, ankšti rūbai, persivalgymas, rūkymas, kai kurie vaistai. Pasitaiko, kai rėmens "ėdimas" pajuntamas staiga susijaudinus, dėl nervinių sutrikimų.
Jums reikėtų visų pirma pabandyti pakeisti ar bent šiek tiek pakoreguoti gyvenimo būdą. Stenkitės valgyti ne rečiau kaip 5 kartus per dieną, nedidelėmis porcijomis. Venkite rupios ląstelienos turinčių produktų (ypač sėlenų, kopūstų). Daugiau vartokite duonos džiūvėsių, virtos žuvies ar vištienos, trintų virtų daržovių ar kruopų sriubų. Venkite keptų, rūkytų ir marinuotų gaminių, citrusinių vaisių, šokolado, dujų išsiskyrimą žarnyne skatinančių produktų (kopūstų, pupelių, kriaušių, gazuotų gėrimų), atsisakykite kavos.
Miegokite ant aukštesnės pagalvės (miegant galva turi būti mažiausiai 15 cm aukščiau nei kojos), negulkite bent tris valandas po vakarienės, nenešiokite veržiančių, ankštų rūbų, venkite stresinių situacijų.
Jei, kaip rašote, vartojate vaistus, tačiau jie nepadeda, kreipkitės į gydytoją gastroenterologą, kad atliktų reikiamus tyrimus ir gydymą koreguotų.
Kaip išlaikyti gražią rankų odą?
"Mano rankų oda nuolat yra išsausėjusi, šiurkšti, paraudusi, - rašo Rugilė P. iš Kauno. - Šiurkšti, gruoblėta ir rankų oda ties alkūnėmis. Naudojau įvairius kremus, tačiau jų poveikis - minimalus. Gal pasiūlytumėte liaudiškų gydymosi priemonių?"
Rankų odą minkština, švelnina ir ramina įvairiausios vaistažolių arbatos. Ypač efektyviai veikia ramunėlių, liepžiedžių, šalavijo antpilai (nuovirai). Tokiame nuovire rankas reikia palaikyti apie 15 minučių, po to patepti riebiu kremu (tinka ir alyvuogių aliejus). Na, o jei šaukštelį medaus sumaišysite su tokiu pat kiekiu alyvuogių aliejaus, turėsite puikią kaukę rankoms (ją palaikykite apie 15 minučių, po to rankas švariai nuplaukite ir nusausinkite; procedūrą kartokite kasdien, dešimt dienų iš eilės).
Rankų odos paraudimą mažina masažas bei druskos vonelės. Tinka ir kontrastinės vonelės (rankas pakaitomis įkišti tai į karštą, tai į šaltą vandenį).
Alkūnių odą reikia prižiūrėti taip, kaip ir rankas: tepti maitinamuoju kremu, vilgyti nuoviru. Efektyviai veikia masažas (alkūnių odą galima trinti vidutinio šiurkštumo šepetėliu), kontrastinės vonelės. Po pastarosios procedūros alkūnes būtina patepti maitinamuoju kremu.