Jeigu stingsta sąnariai
"Pajutau, kad jau keli mėnesiai mano sąnariai - tarsi sustingę, traškantys, - rašo laikraščio skaitytoja Ilona B. iš Trakų. - Gal organizmui trūksta vitaminų ar mineralinių medžiagų? Ką galėtumėte rekomenduoti? Beje, man - 22 metai".
Jums kol kas nereikia jokių stipresnių medikamentų - kiekvieną dieną išgerkite ne mažiau kaip po du litrus skysčių. Po poros savaičių tikrai pasijusite geriau.
Gydo ir vaistažolės
"Norėčiau sužinoti, kokie vaisiai, daržovės ar vaistažolių arbatos gydo mažakraujystę, gastritą (kai sumažėjęs skrandžio sulčių rūgštingumas) ir kolitą, - teiraujasi Jadvyga Onaitienė iš Plungės rajono. - Ir dar vienas klausimėlis: kaip natūraliomis priemonėmis - sultimis, augalų arbatomis ir panašiai - galima sužadinti apetitą?"
Mažakraujystę gydo agrastų uogos, sedulos vaisiai, žemuogės, vyšnios. Taip pat tinka valgyti žalius dilgėlės lapus arba gerti šių lapų nuovirą, melisos ar erškėtrožių arbatą. Gastritą, esant sumažėjusiam skrandžio sulčių rūgštingumui, gydo baziliko žolės užpilas, bruknių uogos, erškėtrožių arbata, šermukšnių uogų sultys, taip pat puplaiškio lapų arbata bei juodųjų serbentų uogos ir sultys. Kolitui gydyti vartojamas baziliko žolės nuoviras (jis mažina uždegimą), putino uogų antpilas, ramunėlių arbata, paprastosios rasakilos lapų arbata ar užpilas, sidabražolės šaknų nuoviras, svarainių sėklų ir vaisių arbata (nestipri), žemuogės šaknų nuoviras ar žemuogės lapų arbata. Na, o apetitą sužadina kmynų sėklų, mairūno, melisos arbatos, taip pat petražolės, puplaiškio, raugerškio lapų ir uogų užpilai, rugiagėlės žiedų arbata, raudonųjų serbentų uogos ir sultys, vyšnios, žemuogės bei slyvų sultys.
Po narkozės - maisto papildai
"Noriu paklausti, ar narkozė žmogui labai pavojinga? - savo laiške teiraujasi Jurgis Briedys iš Kauno rajono. - Gal po narkozės reikėtų vartoti kokius nors medikamentus, kad organizmas greičiau atsistatytų?"
Trumpalaikė, vienkartinė narkozė - nepavojinga. Po jos reikėtų kurį laiką vartoti smegenų veiklą normalizuojančių vitaminų ir maisto papildų (pavyzdžiui, labai tiktų neurozano tabletės - geriama po 1 tabletę vieną kartą per dieną).
Kai sumažėjęs kraujo spaudimas
"Jau senokai mano kraujo spaudimas yra mažesnis už įprastinį, - rašo V. Z. iš Anykščių. - Prastai jaučiuosi, ypač rytais, vaikštau kaip apsnūdusi. Gal patartumėte, kokiomis liaudiškomis priemonėmis tokį sutrikimą gydytis?"
Jei dėl sumažėjusio kraujo spaudimo rytais vargina bloga savijauta, pabandykite ryte, ką tik išlipusi iš lovos, mažais gurkšneliais išgerti stiklinę karštos arbatos su citrina ir šaukšteliu medaus. Dar galima 50 g maltų kavos pupelių sumaišyti su 0,5 kg medaus ir 1 citrinos sultimis. Mišinį laikyti ant apatinės šaldytuvo lentynos ir vartoti po 1 arbatinį šaukštelį kartą per dieną, geriausia - ryte (po valgio praėjus ne mažiau kaip valandai).
Žvynelinė gali paūmėti
"Kas gali išprovokuoti žvynelinės paūmėjimą ir kokios gresia komplikacijos, jei ši liga gydoma netinkamai?" - klausia Juozas B. iš Rokiškio.
Psoriazės, arba žvynelinės, paūmėjimą gali išprovokuoti daugybė faktorių. Tai ir mechaninis odos dirginimas (spaudimas, trynimas, traumos), odos išsausėjimas, perdžiūvimas (kai dažnai prausiamasi karštu vandeniu), taip pat cheminės medžiagos, ultravioletiniai spinduliai (pavyzdžiui, kai persikaitinama saulėje). Ligos paūmėjimui turi reikšmės ir alerginiai ar nuodingų medžiagų sukelti odos uždegimai, grybelinės bei pūlingos odos ligos, tonzilitas (angina).
Psoriazės pasikartojimus gali išprovokuoti ir kai kurie medikamentai (pavyzdžiui, atenololas, kaptoprilas, antimaliariniai preparatai, nesteroidiniai priešuždegiminiai preparatai, indometacinas, diklofenakas, ibuprofenas ir kt. Pažymėtina tai, jog ultravioletiniai spinduliai psoriazę gydo, tačiau kai jais mėgaujamasi per daug, gali sukelti priešingą efektą.
Atkreiptinas dėmesys į tai, jog psoriazės paūmėjimams turi įtakos ir neurogeniniai dirgikliai, stresinės situacijos, gyvenimo stiliaus pokyčiai, blogėjanti sveikata, nesutarimai šeimoje. Dėl alkoholio vartojimo sunkiau gydyti ligos židinius, kontroliuoti ligos eigą.
Sergant psoriaze ir nesilaikant gydytojo rekomendacijų gresia įvairios komplikacijos. Tai ir psoriatinis artritas (pažeidžiami sąnariai, kartais diagnozuojami daugybiniai sąnarių pažeidimai), ir psoriatinis odos uždegimas (kai nepakankamai gydomasi pirmosiose ligos stadijose; esant tokiam uždegimui oda pasidengia sėleninėmis pleiskanomis, susilieja stambūs pakenktos odos židiniai, o vėliau visa kūno oda įgauna ryškiai raudoną atspalvį, paburksta, padidėja limfmazgiai, iškrenta plaukai). Dar viena pavojinga komplikacija - psoriatinė liga. Ji diagnozuojama, kai randami pakenkti ne tik oda ar sąnariai, bet ir vidaus organai (širdies kraujagyslių sistema, kraujospūdžio kitimas, priešinfarktinė būsena, virškinamojo trakto pakitimai, inkstų nepakankamumas ir kt).
Kai tirpsta rankos
"Mano 82 metų motina naktį prabunda dėl rankų tirpimo, jų skausmo, - rašo Lina V. iš Prienų. - Kai ryte atsikelia, prasivaikščioja ir skausmas bei tirpimas praeina. Kuo jai padėti?"
Ligonės plaštakas reikėtų ištrinti šildančiu priešuždegiminiu tepalu, kurio galima įsigyti vaistinėje. Tokiais atvejais tinka ir plečiamieji vaistai, tačiau jų geriau nevartoti nepasitarus su gydytoju.
Ar plaukų dažai nepakenks vaisiui?
"Šiuo metu esu nėščia, - rašo L. A. iš Ukmergės. - Noriu nusidažyti plaukus, tačiau bijau, kad cheminiai plaukų dažai nepakenktų vaisiui. Ką patartumėte?"
Dabartiniu metu plaukų dažymui vartojamos priemonės yra kokybiškos, sveikatai nekenksmingos, taigi baimintis nereikėtų. Tiesa, dėl pasikeitusio hormonų balanso organizme plaukai gali įgauti šiek tiek kitokį, nei nurodytas ant pakuotės, atspalvį, be to, spalva laikysis blogiau.
Alzheimerio liga
"Noriu sužinoti, iš kokių požymių galima spręsti, kad žmogus serga Alzheimerio liga? - teiraujasi laikraščio skaitytoja, nenurodžiusi nei pavardės, nei gyvenamosios vietos.
Yra specialus psichologinis testas, leidžiantis pakankamai tiksliai įvertinti ligonio būklę. Ligoniui reikia užduoti 10 klausimų. Jei teisingi bus 6 atsakymai arba mažiau, tokį ligonį reikėtų neatidėliojant nuvežti pas gydytoją specialistą konsultacijai.
Klausimai:
1. Kiek tau metų?
2. Kiek minučių likę iki artimiausios valandos?
3. Koks tavo gyvenamosios vietos adresas?
4. Kokia šiandien metų diena?
5. Kokie šiemet metai?
6. Pasakyk dviejų tau pažįstamų arba esančių šalia žmonių vardus.
7. Pasakyk savo gimimo datą.
8. Pasakyk, kelintais metais prasidėjo Pirmasis pasaulinis karas?
9. Kokia yra dabartinio Lietuvos prezidento pavardė?
10. Suskaičiuok atbuline tvarka nuo 20 iki 1.
Apie bakterinę vaginozę
"Prašau plačiau parašyti apie bakterinę vaginozę, - prašo laikraščio skaitytoja L. L. iš Kėdainių. - Ar būtina šią ligą nedelsiant gydyti, ar ji praeina savaime? Ar ši liga gali pakenkti vaisiui?"
Bakterinė vaginozė - tai nelytiniu keliu plintanti lyties organų infekcija. Ji dažniausiai pasireiškia pavasarį ir ankstyvą vasarą, kai organizmas nusilpęs, jaučia vitaminų stoką, taigi imuninė sistema - susilpnėjusi. Infekcijos požymis - pilkšvai gelsvos, aštraus kvapo išskyros. Skundžiamasi niežuliu, perštėjimu, dažnesniu šlapinimusi. Negydant šios infekcijos gali prasidėti gimdos kaklelio ar gimdos gleivinės uždegimas, mažojo dubens ligos, šlapimo takų infekcija. Šia liga susirgus nėštumo metu, gali išsivystyti vaisiaus vandenų uždegimas, sulėtėti vaisiaus augimas ar net kilti persileidimo grėsmė. Taigi jei jaučiate panašius požymius, nedelsdama kreipkitės į gydytoją.