Kaip apsisaugoti nuo streso?
"Nemažai rašoma apie tai, kad daugelį ligų žmonėms sukelia dažnai patiriami stresai, - rašo Laima K. iš Šiaulių rajono. - Gal galėtumėte apie šią būseną parašyti plačiau - kas tai per sutrikimas, ar įmanoma jo išvengti ir panašiai".
Iš tiesų, medicininė statistika skelbia, jog mažiausiai trečdalis visų šalies gyventojų kenčia nuo stresų. Stresas - tai žmogaus psichinės ir fiziologinės įtampos būsena, sukelta išorinių ir vidinių dirgiklių. Tai natūrali organizmo reakcija į bet kokį dirginimą. Viena vertus, stresas skatina veiklumą, kūrybiškumą, išradingumą, tačiau jei stresinės situacijos užtrunka ilgėliau, išsekina organizmo imuninę sistemą bei psichiką, ilgainiui gali tapti įvairių ligų išsivystymo priežastimi.
Stresą gali sukelti įvairūs veiksniai. Tai ir triukšmas, ir blogas oras, ir nesutarimai darbe ar šeimoje, nesaugumo pojūtis ar socialinės problemos.
Jautrumas oro permainoms atsiranda dėl oro slėgio svyravimų. Kai krinta oro slėgis, krinta slėgis ir žmogaus cirkuliacinėje sistemoje (ima varginti galvos skausmas, greitai pavargstama, svyruoja nuotaika, kartais net gali pradėti pykinti).
Streso požymiai yra fiziniai (padidėjęs kraujospūdis, padažnėjęs pulsas bei širdies plakimas, skrandžio spazmai, prakaitavimas, nuovargis ir kt.), psichiniai (nerimas, įtampa, pakitusi nuotaika, suprastėjusi atmintis) bei elgesio pokyčiai (miego ir apetito sutrikimai, irzlumas, verksmingumas, agresyvumas ir kt.).
Bene dažniausiai stresas sukelia hipertoninę ligą, skrandžio ar dvylikapirštės žarnos opaligę, kai kurias alergines ligas, migreną, miokardo infarktą.
Visiškai streso išvengti neįmanoma, nes niekas iš mūsų nėra apsaugotas nuo nemalonių pojūčių, nesėkmių, pavojų. Tiesa, reikia stengtis didinti organizmo atsparumą stresui - keisti įpročius, atsisakyti žalingų pomėgių, laikytis sveikos gyvensenos principų.
Ypač didelę reikšmę organizmo atsparumui turi sportas - tai bene pats natūraliausias būdas "sudeginti" streso "dėka" organizme susikaupusias kenksmingas medžiagas, sustiprinti imuninę sistemą, pagerinti nuotaiką. Be to, reikia išmokti džiaugtis viskuo, kas teikia malonumą, ir mažiau galvoti apie slegiančius rūpesčius, nemalonius praeities įvykius. Labai svarbu ir gerai maitintis - valgyti kuo daugiau vaisių ir daržovių bei produktų, turinčių daug magnio, vengti alkoholio, tabako ir kofeino. Reikia išmokti atsipalaiduoti - kasdien bent kelias minutes skirti taisyklingo kvėpavimo bei raumenų atpalaidavimo pratimams, taip pat jogai. Stresą atitolina geras poilsis - reikia darbe nepamiršti daryti poilsio pertraukėlių, daugiau būti gryname ore, pakankamai išsimiegoti ir įsidėmėti, jog sveikiausias miegas - prieš vidurnaktį. Ir dar vienas labai svarbus patarimas - nekeikite likimo, nesigraužkite dėl savo trūkumų (pavyzdžiui, išvaizdos), būkite atlaidesni kitiems, gerbkite ir mylėkite aplinkinius.
Jei sudaužėte gyvsidabrio termometrą
"Mano sūnelis netyčia iš rankų išmetė ir sudaužė gyvsidabrio termometrą, - rašo Viktorija V. iš Anykščių. - Atrodo, visus "burbuliukus" surinkome, tačiau baiminuosi, ar dėl užsilikusių gyvsidabrio lašiukų ilgainiui nekils vaikui kokių nors sveikatos problemų. Gal galite apie tai parašyti plačiau - kaip teisingai surinkti gyvsidabrį, kaip nuo jo garų apsaugoti save ir aplinkinius".
Gyvsidabris yra laikomas pačiu nuodingiausiu sunkiuoju metalu. Visi jo junginiai yra nuodingi. Gyvsidabrio garai sukelia įvairias ligas, gali kauptis smegenyse, todėl ypač pavojingi vaikams - gali sutrikdyti jų psichiką bei vystymąsi.
Buitiniame termometre yra apie 25 gramai gyvsidabrio, taigi jo surinkimo darbus galima atlikti patiems. Nereikia išsiliejusio gyvsidabrio valyti pašluoste - tik dar labiau jį įtrinsite ir padidinsite garavimo paviršių. Geriausia paimti šepetėlį ir juo surinkti matomus gyvsidabrio lašiukus, renkant nuo užteršto krašto į vidurį. Smulkesnius lašiukus reikia rinkti gumine kriauše, o smulkiausius - priklijuojant ant pleistro. Surinktą gyvsidabrį reikia atsargiai suberti į stiklinį indą, kuriame įpilta šiek tiek vandens, ir sandariai uždaryti. Tokį "paketą" reikėtų perduoti specialiųjų tarnybų atstovams.
Grindis, kur buvo pasklidę gyvsidabrio lašiukai, reikia išplauti maždaug iki 80 laipsnių pakaitintu muilo ir sodos tirpalu, po to - vandeniu. Patalpą gerai išvėdinti.
Atlikus darbus reikia nusiprausti rankas, veidą, išsiskalauti burną, persirengti, o vilkėtus rūbus nedelsiant išplauti.
Apie kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarkos pasikeitimus
"Girdėjau, kad nuo liepos mėnesio gydytojai kitaip išrašinėja receptus kompensuojamiesiems vaistams įsigyti, - savo laiške rašo Monika Lisauskienė iš Vilniaus rajono. - Norėčiau apie šiuos pokyčius sužinoti išsamiau".
Iš tiesų, nuo liepos 1-osios pasikeitė kompensuojamųjų vaistų išrašymo tvarka. Nuo šiol gydytojas vaistus rašo bendriniu pavadinimu. Mat, kaip žinia, atitinkamos rūšies vaistų cheminė sudėtis yra tokia pati, tik skiriasi prekinis pavadinimas, kurį suteikia skirtingos farmacinės kompanijos. Nors vaistas ir tokios pačios cheminės sudėties, jo kaina (priklausomai nuo gamintojo) gali skirtis, kai kada - net kelis kartus! Kompensacija už vaistus skaičiuojama pagal pigiausią tos grupės vaisto kainą. Taigi dabar pacientas gali pasirinkti, kokį medikamentą iš gydytojo nurodytos vaistų grupės pasirinkti - pigesnį ar brangesnį. Neretai gydytojai rekomenduoja brangesnius vaistus, tad pacientas vaistinėje turėtų visų pirma pasiaiškinti, už kokį medikamentą ir kiek turės primokėti, o jau tada pasirinkti.
"Diflucan" tinka ne visoms ligonėms
"Mano pažįstama gydėsi priešgrybeliniu vaistu "Diflucan", o pasveikusi, gydytojos ginekologės patarta, šiuos vaistus vartojo dar ir profilaktiškai, - rašo Lina A. iš Kauno. - Norėčiau ir aš šių vaistų pavartoti profilaktiškai, tačiau baiminuosi galimo jų šalutinio poveikio, mat esu daug kam alergiška, dažnai skauda galvą. Kaip sužinoti, ar šie vaistai man nepakenks?"
Jokiu būdu jokių vaistų nepatartina vartoti nepasitarus su gydytoju! Tai pasakytina ir apie priešgrybelinį preparatą "Diflucan", kurio atitinkama dozė gali būti skiriama tik atlikus tam tikrus tyrimus ir nustačius ligą. Pažymėtina tai, jog minėtas preparatas gali sukelti įvairius šalutinius jutimus: gali pykinti, skaudėti galvą, pūsti vidurius, kartais suviduriuojama. Kita dažna šalutinė reakcija yra odos išbėrimas. Rečiau pasitaiko kepenų pažeidimai, pakinta kraujo bei šlapimo biocheminiių tyrimų rodikliai, dusina, spaudžia krūtinėje, sutinsta veidas, ima niežėti visą kūną. Taigi dar kartą primename, jog ligą diagnozuoja ir gydymą skiria tik gydytojas.
Ar kompensuojami vaistai darbingiems asmenims?
"Esu darbingo amžiaus, - rašo Povilas S. iš Alytaus. - Norėčiau sužinoti, kokia liga susirgus man būtų kompensuojama visa skirtų vaistų kaina".
Lietuvoje vaistai kompensuojami vadovaujantis Ligų ir kompensuojamųjų vaistų joms gydyti sąrašu (sąrašas A) bei Kompensuojamųjų vaistų sąrašu (sąrašas B). Pagal šiuos sąrašus vaikams iki 18 metų ir pirmosios grupės invalidams 100 procentų kompensuojama minėtuose sąrašuose nurodytų vaistų bazinė kaina.
Ligų, kurių ambulatorinis gydymas kompensuojamas 100 procentų, sąrašo sudarymo kriterijus nustatė Privalomojo sveikatos draudimo taryba 2001 metais. Remiantis šios tarybos priimtu sprendimu, 100 procentų kompensuojami vaistai lėtinių (nepagydomų) progresuojančių ligų ir būklių, kuomet reikalingas specialus gydymas organizmo gyvybinėms funkcijoms palaikyti ir kai tokio gydymo netaikant pacientas mirtų per labai trumpą laiką, gydymas. Tokia pati kompensacija taikoma ir narkotiniams analgetikams (skausmą mažinantiems vaistams), taip pat kitoms ligoms ir būklėms gydyti, kai negydomas pacientas kelia grėsmę sau ar aplinkiniams. Taigi ir darbingo amžiaus ligoniams 100 procentų kompensuojama tuberkuliozės, navikų, kraujo krešėjimo sutrikimų, cukrinio diabeto, šizofrenijos, astmos bei epilepsijos ligų gydymas.
Kai vaikas - alergiškas
"Mano vienerių metukų vaikas yra labai alergiškas, - rašo Auksė Š. iš Vievio. - Gydytoja išrašė siuntimą į Vilniuje esantį privatų medicinos centrą Grybo gatvėje atlikti tyrimą, kokiems konkrečiai alergenams vaikas yra jautrus. Sužinojau, kad už šį tyrimą reikės mokėti apie 180 litų. Norėčiau išsiaiškinti, ar yra galimybė kurioje nors kitoje gydymo įstaigoje šį tyrimą vaikui atlikti nemokamai".
Labai gaila, tačiau toks išsamus tyrimas (kai ištiriami net 36 alergenai) Lietuvoje kol kas neatliekamas nemokamai. Tiesa, galima kreiptis į Vilniaus universitetinės Antakalnio ligoninės Alergologijos centro specialistus, kur toks tyrimas kainuotų šiek tiek mažiau (apie 150 litų).
Ar galima vairuoti sergant kraujo liga?
"Man nustatytas kraujo krešėjimo sutrikimas hemofilija, - rašo septyniolikmetis Laimis A. iš Kauno rajono. - Noriu sužinoti, ar sulaukęs pilnametystės neturėsiu problemų įsigyjant vairuotojo pažymėjimą".
Leidimas vairuoti automobilį sergantiesiems kraujo ligomis suteikiamas (arba ne) remiantis Sveikatos apsaugos ministro 2000 metų gegužės 31 dienos įsakymu Nr. 301 (7 priedas). Pažymėtina tai, jog kiekvienu tokiu atveju klausimas sprendžiamas individualiai.