• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Kodėl pakyla kūno temperatūra?

"Jau kuris laikas mano kūno temperatūra yra šiek tiek pakilusi - svyruoja tarp 37 ir 37,5 laipsnio, - rašo Laima K. iš Zarasų rajono. - Kreipiausi į šeimos gydytoją, jis paskyrė kraujo tyrimus. Kraujas geras. Pasitikrinau, ar nesergu tuberkulioze, bet ftiziatrė atsakė neigiamai. Kur dar kreiptis, kokius tyrimus atlikti, kad išsiaiškinčiau pakilusios temperatūros priežastis?"

REKLAMA
REKLAMA

Jums reikėtų išsitirti, ar nesate lėtinių infekcinių susirgimų - hepatito C, citomegaloviruso infekcijos ar kt. - nešiotoja. Šiek tiek aukštesnę kūno temperatūrą gali sukelti ir lėtinis uždegimas mažajame dubenyje. Tai gali būti susiję ir su dažnai patiriamais stresais, padidėjusiu jautrumu, nervingumu.

REKLAMA

Ar gydo "auksinis" vanduo?

"Teko girdėti, jog širdies veiklos sutrikimus sėkmingai gydo vadinamasis auksinis vanduo - kai į paprastą vandenį įdedamas auksinis daiktas ir šiek tiek pavirinama, o vandeniui atšalus geriama po valgomąjį šaukštą tris kartus per dieną, - rašo Nomeda A. iš Prienų. - Ar tai teisybė?"

REKLAMA
REKLAMA

Nuo seno žinomas gydymas mikroelementais, taip pat ir auksu. Tačiau oficialiojoje medicinoje tokio gydymo būdo nėra, nes nėra moksliškai pagrįstų išvadų ir patvirtinimo, kad toks vanduo gali padėti išsigydyti tam tikras ligas.

Problemos po tulžies pašalinimo

"Man prieš dvejus metus pašalino tulžį ir išvalė latakus, - rašo Elvyra iš Anykščių. - Norėčiau sužinoti, kaip maitintis, ko negalima valgyti, nes pavalgius riebiai sunkiai virškina, viduriai ima gurgti, viduriuoju. Ar gali vėl tekti valyti tulžies latakus?"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Būna, jog išoperavus tulžį kurį laiką, kol virškinamasis traktas prisitaiko dirbti be tulžies pūslės, žmogų vargina laisvesni viduriai, pilvo pūtimas ar gurgimas bei kitokie negalavimai. Ilgainiui tokie nemalonūs pojūčiai turėtų praeiti. Jei nepraeina, vadinasi, kažkas negerai ir jūs turėtumėte kreiptis į šeimos gydytoją arba, gavus siuntimą konsultacijai, į gastroenterologą. Konkrečiau patarti neįmanoma, nes nėra žinoma, kokie jūsų skundai buvo prieš operaciją ir po jos, kokius vaistus vartojote ar vartojate dabar, ar nesergate kokiomis kitomis ligomis. Apie kokį nors papildomą latakų valymą galima spręsti tik atlikus echoskopinį tyrimą.

REKLAMA

Besiruošiantiesiems į sanatoriją

"Ruošiuosi vykti gydytis į sanatoriją, - rašo Vytautas Čepauskas iš Kauno. - Šeimos gydytoja užsiminė, jog man labai padėtų gydymas balneoterapija ir peloterapija. Norėčiau, kad parašytumėte, kas tai per procedūros, ar jos neskausmingos?"

Šios gydomosios procedūros ir neskausmingos, ir labai efektyviai veikia. Balneoterapija - tai gydymas natūraliu ir dirbtiniu mineraliniu vandeniu. Peloterapija - tai gydymas parafinu, ozokeritu ir gydomuoju purvu. Parafinas atšaldomas stingsta, mažėja jo apimtis, jaučiamas spaudžiamasis poveikis, pastebimas šiluminis efektas. Tokia procedūra veikia nuskausminančiai, atpalaiduojančiai, mažina sąaugas, todėl skiriama judamojo aparato traumų pasekmėms likviduoti, sąnarių ligoms bei žaizdoms gydyti. Ozokeritas veikia panašiai kaip parafinas. Na, o gydomasis purvas nuskausmina, mažina uždegimą, gerina gijimo procesą, teigiamai veikia imuninę sistemą. Taikomas esant atramos bei judėjimo sistemos patologijai, sergant neurologinėmis, ginekologinėmis ligomis, turintiesiems virškinamojo trakto problemų.

REKLAMA

Gydytis užsienyje reikalingas nukreipimas

"Mano sūnus serga sunkia liga, - rašo vilnietis, nenurodęs savo pavardės. - Kadangi šeimos gydytoja dėl tam tikrų priežasčių nepasitikiu, norėčiau vaiką išvežti gydyti į užsienį. Parašykite, kokios yra galimybės vaiką gydyti užsienyje. Dar noriu sužinoti, ar būtų apmokėtos kelionės išlaidos?"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Sveikatos apsaugos ministro 1999 metų liepos 27 dienos įsakymu Nr. 349 yra patvirtinta ligonių siuntimo gydyti ir konsultuoti į užsienį išlaidų apmokėjimo tvarka. Pagal šį įsakymą gydymas ar konsultacijos užsienyje gali būti organizuojamos piliečiams, kuriems buvo taikyti visi Lietuvoje galimi tyrimo ir gydymo metodai, o užsienyje būtų galima suteikti papildomus ar naujus, kurių prognozuojami rezultatai būtų geresni.

REKLAMA

Apie ligonio gydymo užsienyje būtinumą sprendžia universitetinių klinikų specialistai, suderinę su atitinkamos srities SAM neetatiniu vyriausiuoju specialistu. Jie parengia išrašus iš ligos istorijos lietuvių ir užsienio kalbomis, parenka užsienio gydymo įstaigą, suderina gydymo laiką ir aplinkybes su užsienio specialistais.

REKLAMA

Visi dokumentai, patvirtinti universitetinės gydymo įstaigos vadovo, perduodami SAM komisijai, kuri priima galutinį sprendimą dėl gydymo užsienyje būtinumo. Tokie dokumentai perduodami Valstybinei ligonių kasai, kuri tvarko apmokėjimo už gydymą užsienyje klausimus.

Yra galimybė kompensuoti ligonio kelionės (transporto) išlaidas. Jos apmokamos ligoniui ir jį lydinčiam asmeniui, jei tai buvo būtina dėl ligonio sveikatos būklės ir nurodyta priimtame apie siuntimą gydytis užsienyje sprendime. Šias išlaidas padengia Valstybinė ligonių kasa pagal ligonio ar jo palydovo pareiškimą, pateikus kelionės bilietus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ar reikia mokėti už gydytojo konsultaciją?

"Turiu du nepilnamečius vaikus, - rašo Sigita T. iš Kėdainių. - Niekur nedirbu, Darbo biržoje nesu registruota. Ar privalau mokėti už poliklinikos gydytojo konsultaciją?"

Sveikatos draudimo įstatymo 5 straipsnio 4 dalyje nurodoma, jog motinos, auginančios 2 ir daugiau vaikų, iki jų pilnametystės yra draudžiamos valstybės lėšomis (tokia lengvata taikoma, jei motina niekur nedirba). Vadinasi, jums nereikia mokėti už gydytojo konsultaciją. Jei jau sumokėjote, kreipkitės su kvitų originalais į Ligonių kasą - jūsų turėtosios išlaidos bus sugrąžintos.

REKLAMA

Apie obsesinį-kompulsinį sutrikimą

"Kreipiausi į Psichikos sveikatos centrą, į gydytoją psichiatrę, - rašo L.K. , nenurodęs gyvenamosios vietos. - Gydytoja daug nieko neaiškino, tik pamačiau, jog ligos istorijoje užrašė, kad man - kažkoks obsesinis-kompulsinis sutrikimas. Kas tai per liga? Ar ji pagydoma?"

REKLAMA

Obsesinis-kompulsinis sutrikimas - tai toks susirgimas, kai ligoniui pradeda reikštis įkyrios mintys, baimės, prisiminimai (beveik visi jie būna nemalonūs).

Ligai atsirasti didelės įtakos turi patirta galvos trauma (daug ligonių tokias traumas, kaip paaiškėja, buvo patyrę gimdymo metu!). Dažniau serga kairiarankiai. Turi įtakos ir paveldimumas.

REKLAMA
REKLAMA

Sergantieji tokia liga nuolat dvejoja dėl jau atliktų veiksmų, priimtų sprendimų teisingumo, keliskart patikrina, ar užrakintos durys, uždaryti langai, ar išjungtos dujos, ir t. t. Dažnai kyla aštrių daiktų baimė, kartais nereali situacija priimama kaip tikrovė. Ligonį vargina prisiminimai apie nemalonius įvykius, lydi kaltės jausmas, dėl to ligonis nuolat save graužia, atgailauja. Pasireiškus kaupimo manijai į namus pradedami tempti nereikalingi daiktai - jais užkraunamas visas butas.

Tokia būsena ligonį be galo išvargina, sutrikdo kasdienį jo gyvenimą, profesinę veiklą, santykius su artimaisiais, bendradarbiais, kaimynais, pažįstamais. Dėl to gali išsivystyti sunki depresija.

Ligoniams, kuriems diagnozuotas obsesinis-kompulsinis sutrikimas, skiriami antidepresantai, neuroleptikai. Gydoma ilgai. Padeda psichoterapijos seansai, labai svarbu artimųjų palaikymas. Ligai paūmėjus gali prireikti stacionarinio gydymo.

Jei ligonis uoliai laikosi gydytojo nurodymų, vartoja paskirtus vaistus, gali dirbti įprastą darbą, bendrauti su aplinkiniais, antraip gresia staigus paūmėjimas, sunkios komplikacijos.

Jei vaikas susirgo kiaulyte

"Pagal kokius požymius galima spręsti, kad vaikas susirgo kiaulyte? - klausia Asta V. iš Utenos. - Esu girdėjusi, kad šis susirgimas labai pavojingas komplikacijomis. Parašykite apie tai plačiau".

REKLAMA

Kiaulytė (epideminis parotitas) - tai ūminė infekcinė liga, kuriai būdingas paausio seilių liaukos (kai kada - ir kitų organizmo liaukų) uždegimas.

Pagrindiniai kiaulytės simptomai yra galvos ir pilvo skausmas, pykinimas, vėmimas, nežymus karščiavimas, silpnumas, paausio liaukų patinimas.

Patinus paausio seilių liaukoms gali patinti veidas ir kaklas (tuomet vaikas tampa panašus į kiaulaitę).

Pasitaiko, kai ligos simptomai būna labai nestiprūs, be to, dalis vaikų perserga kiaulyte besimptome forma ir, patys to nežinodami, platina virusą.

Dažniausios kiaulytės komplikacijos yra galvos smegenų uždegimas (meningitas). Jis gali pasireikšti 3-7 dieną nuo susirgimo pradžios. Pakyla temperatūra, vargina stiprus galvos skausmas, pykinimas, išryškėja sprando raumenų įtempimas. Kita komplikacija - sėklidės uždegimas (kai 5-9 susirgimo dieną pradeda skaudėti vieną ar abi sėklides). Ši komplikacija ypač pavojinga berniukams - jie gali likti nevaisingi. Jei stipriai skauda viršutinę pilvo dalį, vemiama, viduriuojama, gali būti kasos uždegimas. Rečiau pasitaiko prostatos, pieno liaukos, kiaušidžių uždegimai, kurtumas.

Patikimiausia apsisaugojimo nuo kiaulytės priemonė - skiepai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų