• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gydytojo priimamasis

Prienų rajone gyvenantis Jonas B. pageidauja plačiau sužinoti apie dvi sunkias ligas - oligofreniją ir aortos aneurizmą.

REKLAMA
REKLAMA

Oligofrenija - tai įgytas arba įgimtas protinis atsilikimas

Šios sunkios psichikos ligos priežastys iki galo nėra ištirtos. Medicininėje literatūroje nurodoma, jog didesnė tikimybė susirgti oligofrenija yra tose šeimose, kur jau yra tokių ligonių (paveldimumo tikimybė). Nustatyta, kad oligofreniją gali nulemti ir kai kurios medžiagų apykaitos ligos (kai organizme trūksta vieno ar kito fermento), taip pat organizmo intoksikacijos (pavyzdžiui, jei nėštumo metu motina dažnai piktnaudžiauja alkoholiu ar serga kai kuriomis inkstų, skydliaukės ar kepenų ligomis). Vaisiaus vystymosi sutrikimams gali turėti įtakos ir susiformavęs imuninis konfliktas (kai motinos kraujas yra Rh neigiamas, o tėvo - Rh teigiamas). Dar vienas labai svarbus dalykas - nėščiosios persirgtos infekcijos, virusinės ar bakterinės ligos. Be to, vaisiaus nervų sistemos vystymąsi gali sutrikdyti deguonies trūkumas audiniuose, taip pat mechaninė trauma gimdymo metu.

REKLAMA

Lengvas protinis atsilikimas (debilumas) atitinka maždaug 8-12 metų amžiaus vaiko protinį lygį. Toks ligonis paprastai mokosi pagalbinėje mokykloje pagal specialią programą, įgyja tam tikrus darbinius įgūdžius, gerai orientuojasi paprastose situacijose.

Esant vidutinio sunkumo protiniam atsilikimui (imbecilumas) proto lygis atitinka 3-4 metų vaiko lygį. Sugebama įgauti savitarnos įgūdžių, išmokstama apsirengti, pavalgyti, dirbti paprastą fizinį darbą. Kai kurie ligoniai išmoksta skaičiuoti, pažinti raides, tačiau greitai sutrinka nepažįstamoje aplinkoje, nesugeba gyventi savarankiškai - tokiems reikalinga nuolatinė globa.

REKLAMA
REKLAMA

Sunkus protinio atsilikimo laipsnis (idiotija) atitinka iki 3 metų vaiko protinio išsivystymo lygį. Beveik nereaguojama į aplinką, ligonis gali nepažinti net savo artimųjų, nesugeba apsitarnauti, kalba - neišsivysčiusi, apsiribojanti neaiškiais garsais ar keliais atskirais žodžiais. Reikalinga nuolatinė priežiūra.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Bene svarbiausias dalykas, kad tokių apsigimimų mažėtų, yra tinkamas rūpinimasis nėščiosios ir gimsiančio kūdikio sveikata. Nėštumo metu reikia vengti peršalimų, kitų infekcinių ir virusinių ligų, be gydytojo nurodymų nevartoti jokių vaistų, nepiktnaudžiauti alkoholiu. Nėštumo metu reikia reguliariai lankytis moterų konsultacijoje, kad būtų laiku pastebėtos besivystančios komplikacijos. Itin daug problemų motinai ir būsimam jos kūdikiui gali sukelti raudonukė, todėl gydytojai pataria mažiausiai 3 mėnesiai iki pastojimo nuo šios ligos pasiskiepyti.

REKLAMA

Aneurizma gali būti besimptomė

Aorta yra stambiausia organizmo kraujagyslė. Ji išeina iš širdies kairiojo skilvelio ir ties juosmeniu išsišakoja į kitas organizmo arterijas. Normalus jos skersmuo yra apie 2-3 centimetrus. Kai kuri nors dalis ar ji visa išsiplečia, aorta tampa ne tokia atspari kraujo spaudimui ir gali spausti aplinkinius organus. Aortos aneurizma - tai aortos išsiplėtimas, didesnis už normalų skersmenį pusantro ar daugiau kartų.

REKLAMA

Ligą gali sukelti įvairios priežastys: infekcijos, Marfano sindromas (įgimta liga), aterosklerozė, padidėjęs arterinis kraujo spaudimas ir kt.

Pagrindiniai ligos simptomai yra dusulys, aukštas kraujo spaudimas, krūtinės skausmas. Priklausomai nuo to, kuri aortos dalis išsiplėtusi, gali pasireikšti priepuoliniai skausmai nugaroje, juosmenyje, pilve, rijimo, virškinimo bei tuštinimosi ar šlapinimosi sutrikimai, skrandžio skausmai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ilgą laiką aneurizma gali būti besimptomė. Tai priklauso nuo gretimų organų spaudimo, aortos išsiplėtimo vietos, plėtimosi tempų ir dydžio. Kai aortos aneurizma labai išsiplečia, ji gali plyšti. Tai gyvybei pavojinga komplikacija (ūmūs skausmai nugaroje ar pilve, nukraujavimas, sąmonės aptemimas, širdies ritmo sutrikimas ir kt.). Jei aortos aneurizma užsikemša trombu, sutrinka aortos maitinamų organų aprūpinimas krauju. Tai irgi labai pavojinga komplikacija.

REKLAMA

Aortos aneurizmos diagnostika yra gan sudėtinga, todėl liga gali būti ilgai nenustatyta.

Ligonio, kuriam diagnozuota aortos aneurizma, būklę nuolat seka gydytojas. Jei aneurizma yra iki puspenkto centimetro skersmens ir per metus padidėja daugiau nei 1 centimetrą, siūloma operacija. Mažesnė aneurizma stebima, skiriami kraujotaką bei širdies susitraukimų dažnį reguliuojantys vaistai. Plyšus aortos aneurizmai operuojama skubos tvarka.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų