Dantų akmenis reikia šalinti
"Kodėl atsiranda dantų akmenys? Ar galima juos nusikrapštyti patiems?" - teiraujasi Vilma Poderienė iš Marijampolės rajono.
Dantų akmenys - tai mineralizuotos dantų apnašos, kurias reikia skubiai pašalinti. Tos apnašos atsiranda, kai blogai išvalomi dantys. Apnašas būtina šalinti todėl, kad jos pažeidžia dantis, sukelia dantenų uždegimą. Pačiam dantų akmenis nusikrapštyti sunku, nes jie yra kieti, reikia specialių įrankių. Geriausia šį darbą patikėti specialistams - gydytojui stomatologui ar burnos ertmės higienistui.
Jei per mažas vaiko ūgis
"Mano vienuolikmetis sūnus - mažiausias klasėje, už jį didesnės net mergaitės, - rašo Izabelė K. iš Prienų. - Vaikas dėl to labai išgyvena, jaučia bendraamžių pašaipas. Girdėjau, kad yra hormonų, pagreitinančių augimą. Ar galėčiau jų įsigyti vaistinėje?"
Vaiko ūgį pagal patvirtintą augimo skalę įvertina gydytojas pediatras. Jei jūsų sūnaus ūgis yra mažesnis nei tokio amžiaus vaikų norma, reikėtų kreiptis į gydytoją endokrinologą. Augimą skatinančių hormonų tikrai yra, tačiau juos gali skirti tik vaiką apžiūrėjęs gydytojas.
Ar kompensuos vaistus?
"Žadu kreiptis į Vilniuje veikiančią privačią gydymo įstaigą, nors pati gyvenu Tauragėje, - rašo Nijolė V. - Norėčiau sužinoti, ar tos įstaigos gydytojas man galės skirti kompensuojamųjų vaistų?"
Jei tas gydytojas, į kurį žadate kreiptis, yra sudaręs sutartį su Ligonių kasa, problemų dėl kompensuojamųjų vaistų skyrimo tikrai nekils. Tačiau vaistus reikės įsigyti Vilniaus apskrityje, o ne Tauragėje.
Kai vargina dažnas šlapinimasis
"Man - 72 metai ir jau kuris laikas vargina labai dažnas, bet negausus šlapinimasis, - rašo Jonas J. iš Rokiškio. - Nusišlapinęs jaučiu skausmą, graužimą. Kokia tai galėtų būti liga, kur kreiptis?"
Greičiausiai jūs sergate dizurija (vargina stiprus noras šlapintis, tačiau šlapinamasi negausiai, paros šlapimo kiekis paprastai nėra didesnis už normalų; šlapinantis ar nusišlapinus šlaplėje jaučiamas graužimas, deginimas, skausmas). Dizurija paprastai būna susijusi su šlapimo pūslės, šlaplės ar prostatos ligomis, todėl patariame kuo skubiau kreiptis į gydytoją urologą.
Ar vegetarizmas - sveika?
"Esu vegetarė, - rašo Asta E. iš Panevėžio rajono. - Planuoju pastoti. Ar galiu ir toliau laikytis tokių mitybos principų?"
Vegetarizmas - tai mityba vien augaliniu maistu. Augaliniame maiste yra gausu skaidulinių medžiagų (celiuliozės, lignino, pektino ir kt.), kurių nėra gyvulinės kilmės maiste ir kurių trūkumas yra įvairių ligų bei patologinių būsenų viena iš priežasčių. Tačiau nereikėtų pamiršti ir to, kad augalinis maistas turi ir trūkumų: augaliniai baltymai sunkiai rezorbuojasi virškinamajame trakte, tokiame maiste trūksta svarbiausių aminorūgščių, kai kurių vitaminų (A, D, B grupės).Valgant vien augalinį maistą, galima susirgti geležies deficitine mažakraujyste, nes geležies iš augalinio maisto organizmas pasisavina tik apie 10 procentų (o iš gyvulinės kilmės maisto - apie 30 procentų). Be to, augalinis maistas gali būti užterštas nitratais.
Šiuolaikinis mitybos mokslas rekomenduoja mišrų - ir augalinį, ir gyvulinį - maistą vartoti tam tikru santykiu, atitinkančiu subalansuotus mitybos principus. Vegetariškos dietos profilaktikai ir gydymui paprastai skiriamos tik trumpam. Be to, nereikėtų vien vegetariškais maisto produktais maitinti kūdikių, vaikų, paauglių, jaunuolių - tų, kurių organizmas auga, vystosi, mat tokiu metu organizmui labai reikia gyvulinės kilmės baltymų, geležies, vitamino B 12, kitų gyvulinės kilmės komponentų. Netinka vegetariškai maitintis ir nėščioms moterims, kūdikį maitinančioms motinoms, ligoniams, sunkų fizinį darbą dirbantiems žmonėms. Tačiau vyresniame amžiuje (kai sunaudojama mažiau energijos), pasitarus su gydytoju, galima vartoti tik augalinį maistą.
Patikimiausia priemonė vyrams - prezervatyvas
"Ar yra kokių nors kontraceptinių priemonių vyrams? Jei taip, ar galima jų įsigyti be recepto?" - teiraujasi laikraščio skaitytojas Valius M. iš Kauno rajono.
Deja, tamstą nuliūdinsime - kontraceptikų, skirtų vyrams, kol kas nėra. Tiesa, tokie preparatai jau kuriami. Tad kol kas patariame naudotis prezervatyvais.
Adenoidai gali ataugti
"Mano ketverių metukų dukrytei išoperavo nosies adenoidus, - rašo Lina K. iš Alytaus. - Tik po operacijos sužinojau, kad jie gali ataugti. Jei tai tiesa, kaip to išvengti?"
Iš tikrųjų, dėl tam tikrų organizmo ypatumų (polinkio išvešėti limfoidiniam audiniui, alergijos ar kt.) ir išoperuoti adenoidai gali ataugti. Deja, specifinės profilaktikos tam nėra - reikėtų pakartotinai juos šalinti.
Kas tai yra Pedžeto liga?
"Labai įdomu, kas tai yra Pedžeto liga?" - klausia Ona R. iš Vilniaus.
Pedžeto liga - tai sunkios eigos ikinavikinė liga. Dažniausia lokalizacija - krūties spenelio ir krūties laukelio srityje. Kartais liga pažeidžia genitalijas, išangę ar gaktos sritį. Odos pažeidimas plinta labai lėtai. Židinukų paviršius yra nelygus, apsitraukęs pleiskanomis ir šašeliais, vietomis išopėjęs, o pamatas - šiek tiek infiltruotas, spenelis įdumba (įsitraukia). Liga pradeda formuotis pieno liaukos kanalėliuose, o vėliau perauga į odą. Todėl ši liga yra krūties spenelio vėžio atmaina. Net 75 procentams tokia liga sergančių ligonių padidėja limfmazgiai. Gydymas - chirurginis, onkologijos klinikoje.
Kodėl nenugyja votys?
"Niekaip neišsigydau vočių, nors visą mėnesį vartojau mielių tabletes, - rašo Vaiva A. iš Raseinių. - Kokius preparatus dar galėčiau išbandyti?"
Galbūt nusilpęs jūsų organizmo imunitetas, gal trūksta B grupės vitaminų? Mielių tabletės irgi gerai, tačiau jas reikėtų gerti ne vieną, o kokius tris keturis mėnesius.
Jei išsiplėtę veido kapiliarai
"Turiu daug problemų dėl išsiplėtusių veido kapiliarų, - rašo mūsų skaitytoja Violeta A. iš Kauno. - Kreipiausi į kosmetologę, tačiau ji tepatarė vengti aštrių valgių ir šampano. O gal man reikėtų kokių gydomųjų kremų?"
Visų pirma reikėtų vengti veido paraudimą skatinančių veiksnių - ne tik aštrių valgių ar šampano, bet ir karštų gėrimų, alkoholio. Tokią odą reikia kasdien tepti drėkinamaisiais kremais, deginantis saulėje veidą reikėtų pridengti. Jei šios problemos vargina jau seniai, geriausia būtų kreiptis į gydytoją dermatologą. Jis įvertins veido odos būklę ir skirs atitinkamą gydymą. Atminkite, kad išsiplėtusių kapiliarų gydymas - gana ilgas.
Maitinimasis ir kraujo grupės
"Teko girdėti, kad maitinimosi ypatumai priklauso nuo kraujo grupės, - rašo Vida M. iš Utenos. - Ar tai tiesa?"
Tai moksliškai nepagrįstas teiginys. Mat be pagrindinių keturių kraujo grupių, yra išskirta 8 kraujo grupių pogrupiai, todėl mityba pagal kraujo grupes netenka prasmės.
Apie parodontozę
"Ar parodontozė užkrečiama?" - teiraujasi Raimondas A. iš Anykščių rajono.
Ne, parodontozė neužkrečiama.
Nelaižykite lūpų
"Trūkinėja lūpų kampučiai. Gal trūksta kokių vitaminų? Patarkite, kaip tai išsigydyti, - prašo mūsų skaitytoja Ilona B. iš Kauno.
Pirmas patarimas - nelaižyti lūpų, nes priešingu atveju jos tik dar labiau trūkinės. Patartina kaitalioti dantų pastą, gerti daugiau vaisių arbatų, nuolat drėkinti lūpas, tepti jas specialiu pieštuku ar propolio geliu. Tinka ir ramunėlių kremas ar vitamino E tepaliukas.
Galimas dalykas, kad jūsų organizme trūksta geležies ir B grupės vitaminų, todėl patartume valgyti daugiau petražolių, špinatų, brokolių, pievagrybių, avokadų, pieno produktų.
Jei lūpos vis dėlto trūkinės, kreipkitės į gydytoją dermatologą dėl galimos grybelio infekcijos.