Dėl ko gamta mums padovanojo gebėjimą juoktis? Patys įžymiausi mokslininkai ir filosofai, pradedant Aristoteliu, bandė tai išsiaiškinti, tačiau šis uždavinys visiems buvo ne iš lengvųjų. Dabar visas būrys mokslininkų - psichologai, neurologai, lingvistai, imunologai - bando įminti juoko paslaptis ir daug ką jau žino.
Žmonės per dieną nusijuokia šimtus kartų. Juokiasi laimėję loterijoje ir matydami, kaip paslydo ir nugriuvo jų viršininkas. Juokiasi nervindamiesi ir norėdami pasirodyti mandagūs. Tik sergantys depresija nesijuokia išvis, užtat vaikai juokiasi dešimt kartų daugiau nei suaugusieji. Juoko melodija ir ritmas tokie patys nepakartojami kaip ir pirštų atspaudai. Kiekvieno juokas yra individualus. Net dvyniai nevienodai reaguoja į tokius pačius pokštus. Pagal tai, dėl ko ir kaip žmogus juokiasi, specialistai net sugeba nustatyti žmogaus charakterį. Tai padeda, pavyzdžiui, pasirenkant vieną ar kitą specialybę. Kaip rodo stebėjimai, linksmuoliai daug geriau susidoroja stresinėse situacijose. Jie taip pat geriau sugeba nukreipti mintis nuo rūpesčių ir nemalonių situacijų, jų organizmas greičiau atsistato nei tų, kurie nuolat zirzia. Net nusišypsodami iš mandagumo mes vis tiek patiriama teigiamų emocijų ir stiprinam savo imunitetą. Tiems, kuriems kasdieninis stresas užmušė juoko impulsus, mokslininkai pataria pamėginti pakvailioti su vaikais. Galbūt pavyks sugrąžinti užmirštą nerūpestingumą.
Anglų filosofas Bertranas Raselas sakė, kad juokas - pats prieinamiausias ir labiausiai efektyvus vaistas. Jo žodžius patvirtino austrų psichologai, kurie nustatė, kad juokas labai stiprina širdininkų sveikatą. Savanoriams, kurie šešias savaites dalyvavo programoje "Juoko joga", sumažėjo kraujo spaudimas ir pagerėjo širdies ir kraujagyslių sistemos darbas. Juoko terapija kartu su sveikatą stiprinančiais fiziniais pratimais dabar naudojama tiek širdininkų gydymui, tiek šių ligų profilaktikai.
Malaizijos mokslininkai atliko eksperimentus su studentais. Jų buvo paprašyta juoktis po kelias valandas per dieną. Jau po savaitės studentai normaliai miegojo, pagerėjo apetitas, praėjo depresija. Jei tikėtume šios šalies medikais, tai juokas prailgina gyvenimą. Intymų taip pat. Linksma, gera nuotaika labai pagyvina seksualinius santykius.
Mokslininkų nuomone, juokas geriausiai sumažina įtampą. Antroje vietoje - seksas. Jeigu sujungsim juoką ir seksą, gausim laimės formulę?! Ir juokas, ir seksas skatina gamintis endorfinus. Kaip tik šie hormonai naikina skausmą, nuima stresą ir sukelia euforiją. Vadinasi, juokeliai lovoje leidžia susidaryti dvigubai hormonų dozei, tai ir nuotaika po to du kartus geresnė.
Prancūzijos karalienė Marija Antuanetė (ta pati, kuri prieš Didžiąją prancūzų revoliuciją pasakė: "Nėra duonos? Tegul valgo pyragaičius!") buvo labai išradinga moteris. Ir labai bijojo, kad jos nenustotų mylėjęs karalius. Moteriška intuicija ji suprato, kad dekoltuotos ir ištvirkusios rūmų damos karaliui jau atsibodusios. Ji persirengė piemenaite, manydama, kad atrodo labai miela ir seksuali.
Jos vyras, pamatęs, kad nejauna piemenaitė šilkine suknele, mosuodama botagu, bėgioja po rūmų sodus paskui iškvėpintas avis, juokėsi net susiriesdamas. O po to pakvietė karalienę į miegamąjį. Ir ne kartą. Tikras prancūzas niekada nebūna per senas, kad įvertintų gražios moters pastangas. Čia dar kartą įrodyta, kad juokas gundančiai veikia vyrus. Ir ne tik. "Prajuokinkite moterį ir ji - jūsų", - sako prancūzų patarlė.