Gruzijos krizė: kaimiečiai ruošiasi karui, miestiečiai neša aukas, o verslininkai - bijo pasekmių
Sigitas Stasaitis
Tuo pačiu metu, kai Pekino stadione "Paukščių lizdas" olimpinių žaidinių atidarymo metu į dangų šovė saliutai ir fejerverkai, Gruzijos teritorijoje nakties dangų nušvietė pabūklų salvės. Tarp gruzinų ir nepripažintos Osetijos respublikos kilo karas, į kurį įsikišo Rusijos armija armada.
Tuo metu, kai jo ekscelencija V. Adamkus, kiti aukščiausi pareigūnai skraidė į Tbilisį politikuoti, sostinėje tautiečiai rengė Gruziją palaikančius piketus ir eitynes, aukojo pinigus, maistą, drabužius.
Sklando gandai, kad Lietuvos provincijoje tyliai buriasi savanoriai, už pinigus ar iš idėjos skrisiantys padėti Gruzijai kariauti. Norėdama išsiaiškinti, ar tai tiesa, "Akistata" apsuko ratą provincijoje viduryje aplink Radviliškį. Išaiškėjo paslaptingas dėsnis - kuo mažesnė gyvenvietė ir kuo vietiniame bare pigesnis alus, tuo karštesni gyvena patriotai, pasiruošę nors tuoj pat išvykti kovoti į Gruziją. Viena sąlyga - būtinas avansas.
Tuo tarpu rimti verslo žmonės nuščiuvę, su nerimu laukia, ar neatsirūgs mums "lokio" - Rusijos erzinimas.
"Samdomas žudikas" išsiilgęs žudynių
Šeduva - jaukus miestelis Radviliškio rajone. Kažkada XVIII amžiuje padovanotas rusų kunigaikščiui Stanislavui Poniatovskiui, po to iki sovietmečio valdytas vokiečių barono ir žydų. Šeduviškiai žurnalistui suskaičiavo, kad dabar miestelyje - apie 3000 gyventojų.
Sovietinės Lietuvos laikais Šeduvą daug kas žinojo dėl "Velnių malūno" - restorano prie plento Panevėžys - Šiauliai. Nors malūnas sukasi iki šiol, šiandien gi daugiau lankytojų Šeduvos Vėriškių gatvėje stovinčiame alaus bare, pavadintame "Karčema" nei garsiajame malūne.
"Karčemoje" - jauku ir pigu. Yra brangaus alaus, bet dauguma geria "8 balai" po 1,20Lt už puslitrinį bokalą.
"Akistatos" korespondentui nereikėjo nė užeiti vidun, kad surastų pirmąjį savanorį kariauti Gruzijoje. Galima sakyti, pats pasisiūlė.
"Ką manau apie Gruziją? Daug apie ją manau. Saakašvilis ten. Gruzinai ten. Karas ten", - sunkokai apversdamas neklusnų liežuvį paaiškino 66 metų vietinis bedarbis Edmundas.
Paklaustas, ar girdėjęs apie savanorius, kurie žada kariauti Gruzijoje, Edmundas atkuto, pareiškė ne tik galįs, bet ir norįs prisijungti. Už gerus pinigus jis pasiruošęs bet kokiam mūšiui. Edmundas taip užsidegė šia idėja, kad žurnalistą palaikė verbuotoju ir, pasakęs savo adresą, tiesiog reikalavo užsukti pas jį į namus pasirašyti kontraktą.
"Aš tinku pagal profesiją, nes esu samdomas žudikas, - nustebinęs netikėtu prisipažinimu ėmė pūstis Edmundas, - Tsss, garsiai nešnekėkim, bet jei kam prireikia - aš už pinigus galvą nupjaunu!"
Edmundas neturėjo ką daugiau pasakyti apie Gruziją ir jos karą. Apskritai, jis pavargo kalbėti ir susmuko po egle aludės kieme - matyt jau pradėjo ruoštis karui, kur reiks dažnai maskuotis ir šliaužti.
"Koks jis žudikas, Edma - statybų darbininkas," - pareiškė prisiartinę pagyrūno draugai Vacys su Jonu.
Šie du vyrai irgi kalbėjo girdėję, kad Gruzijoje vyksta karas, bet tai - ne jų reikalas.
"Alus įdomiau", - pareiškė bičiuliai ir kartu su atsigavusiu Edmundu nužirgliojo į "Karčemą" dar išgerti.
"Pirma nupirk sidro"
Tyruliai. Dievo ir valdžios užmirštas kaimas tarp pelkių bei durpynų. Gyventojų - kokie 300. Žymiausias tarp jų - statybininkas visų galų pusmeistris Ričardas Repinskas. Tyrulių centre - du konkuruojantys barai. Stiklinė sidro juose - tik 55 centai. Todėl abiejuose baruose lankytojų netrūksta, pasėdėti net iš Šiaulių atvažiuoja.
Su automobiliu prie vieno šių barų privažiavęs žurnalistas rado lauke kortomis žaidžiančią kompaniją.
"Apie Gruziją geriausiai kalbėkis su Valdemaru, pravarde Makaras ir Rolandu, pravardžiuojamu Žiogas" - išlenkęs stiklinę sidro vietinis linksmuolis Ričardas Repinskas ranka parodo į du netoliese stoviniuojančius vyrus.
Susidomėję vyriškiai prisiartino, tačiau išgirdę, kad bus klausinėjami apie karą Gruzijoje, susižvalgę susiraukė:
"Kažką girdėjom, kad Gruzijoje karas. Rusai užpuolė, šaudo. Neįdomu."
Žurnalisto paklausti, ar sutiktų patys pakariauti, susiginčijo.
"Lietuvos bajorai rusų armijoje netarnauja," - drėbė Žiogas ir tuoj pat gavo kumščiu per sprandą nuo pribėgusios moters. Išaiškėjo, kad tai Aldona - Žiogo sugyventinė.
"Aš sutinku, tik pirma nupirk alaus. Darbo neturiu, armijoje esu tarnavęs, šaudyti moku, tad galiu važiuoti. Paimk dar ir vieną cigaretę už 20 centų, nes nervinuosi. Karas - ne juokas!" - paprašė Makaras.
Pamatęs, kad bičiulis užsidirbo alaus bokalą, nuomonę radikaliai pakeitė ir Žiogas. Jis suskubo pareikšti irgi sutinkąs į frontą, nes mokąs automatą išardyti bei surinkti per kelias sekundes.
Kol Žiogas merkė ūsą į jam atneštą bokalą, atkutęs Ričardas išklojo, kad Žiogas automatą yra matęs tik sėdėdamas Pravieniškėse, pas sargybinius. Dėl to jis ir į armiją nėjo. Tad ne kartą teistas Žiogas geriausiu atveju automatą per kelias sekundes pavogtų, o ne išardytų!
Bičiulius užgožė Ričardas, pareiškęs irgi einąs kariauti už gruzinus. Tiksliau - už 10 000 litų per mėnesį. Avansą - butelį sidro - pareikalavo pateikti nedelsiant.
Tikėdamasis gėrimo Ričardas dėstė nuomonę, kad lietuviams neverta pyktis su Rusija, nes, jo vyro nuomone, gali vėl nutikti kaip sausio... 11-ąją. Tyrulietis žino, kad būtent sausio 11-ąją rusų kariai Vilniuje, Karoliniškėse, vikšrais traiškė vaikus - jis ten buvo ir pats matė!
Kai atsisveikinęs žurnalistas sėdo į mašiną, sidro negavęs Ričardas supyko ir korespondentui Tyruliuose pats surengė Gruziją. Per sekundę jis nusuko automobilio padangos ventilio kamštelį ir jei reporteris nebūtų skubiai nurūkęs, būtų tikrai iš padangos ir orą išleidęs.
Radviliškiečiai - abejingi
Radviliškis - rajono centras, geležinkelio mazgas. Gyventojų - per 25 000. Kažkada miestą valdė didikai Radvilos, bet, pasak istorikų, 1708 - 1710 metų maro epidemija papjovė visus iki paskutinio gyventojus! Tačiau po epidemijos užgimė nauji. Ir dar kokie! Vienuolis Mykolas Dobrovolskis (Tėvas Stanislovas), aktorius Vytautas Tomkus ("Tadas Blinda"), dainininkas Vytautas Juozapaitis - visi jie radviliškiečiai
Mieste baruose alus 3-4 litai, bet publikacijos autoriui pavyko rasti užeigą, kurioje bokalas - tik 1,20.
Čia prie stalų susėdę radviliškiečiai buvo labai nešnekūs. Apie karą Gruzijoje girdėjot? Kaip negirdėsi, kai televizorius kas dieną loja. Gruzinus remiat? Remiam. Kaip? Morališkai. Kodėl tik morališkai, ne aukomis ar pinigais?
"Te vilniečiai neša aukas, jų algos kitos," - priežastį pasakė vienas vyras, nepanoręs prisistatyti ir fotografuotis. Pritardami jam linktelėjo ir kiti.
Šiauliečių lengvai neperprasi
Na, o kaip žmonės į karą žiūri didmiesčiuose? Į Klaipėdą nėra net ko važiuoti - uostamiestyje Gruzija palaikoma irgi tik žodžiais. Bet tikrai ne dėl to, kad klaipėdiečiai nenorėtų padėti kare nukentėjusiems gruzinams. Paprasčiausiai ilgai nebuvo kam surinkti ir nuvežti į labdarą į Vilnių. Klaipėdos miesto savivaldybės valdininkai įsitikinę, kad tai visuomeninių organizacijų reikalas. O pastarosios tikina neturinčios galimybės tuo užsiimti.
Tad publikacijos autorius pasuko tiesiai į Šiaulius. Tai ketvirtas šalies miestas, gyventojų - beveik 95 000. Pastaraisiais mėnesiais per televizorių dažniausiai rodomas šiaulietis - magnetolų vagis Saulėns.
Tik šiauliečius nelengva neperprasti. Žurnalistas pačiame miesto centre, prie dramos teatro, pamatė ramiai vaikštantį vyrą, prie diržo pasikabinusį didžiulį juodą pistoletą. Demonstruoti ginklus draudžia įstatymas, tad gal vyras tikrai į karą ruošiasi? Paklausti nespėjome - sėdo į mikroautobusą ir su visu pistoletu nuvažiavo.
Šiaulių kavinėse alus - 5 litai. Vienoje jų išsitraukęs fotoaparatą žurnalistas nustebo prie staliukų pamatęs vien mergina ir moteris. Bandė paklausinėti, bet merginos tik raukėsi - jos iš tikro politika nesidomi ir kariauti nesiruošia.
Tad Gruzija tebelieka Lietuvos politikų "arkliukas". Sostinės verslo žmonės gerokai atsargesni.
"Rusija gali sau leisti būti ambicinga ir nutraukti likusių krovinių srautus per Baltijos uostus, riboti importą netarifiniais metodais, didinti Lietuvai dujų kainas, boikotuoti lietuviškas prekes ar imtis kitų drastiškų priemonių, nes jos ekonomika subordinuota geopolitikai. Jei rusai neparduos Lietuvai dujų, nuo 2010 m. galime likti be elektros. Būtų liūdnoka," - taip drąsiai galimas sankcijas komentuoja Lietuvos banko Ekonomikos departamento direktorius Raimondas Kuodis.
S. Stasaičio nuotr.
(Karcema) Pasak vietinių, Šeduvoje liko vienintelis alaus baras - "Karčema".
(Edmundas) Samdomu žudiku pasivadinęs Edmundas jau ruošiasi karui - mokosi slėptis po lapais.
(Vacys-Jonas-Edma) Vacys su Jonu dar dvejoja, o Edmundas pareikalavo jį greičiau siųsti į frontą. Už gerą algą.
(Makaras-Aldona-Ziogas) Valdemaras, Aldona ir Rolandas - Gruzijoje mielai pakariautų. Ten šilta ir vynas pigus.
(Ricka) Tyrulių įžymybė Ričardas - irgi norėtų pasipelnyti mūšyje, tik pirma reikalauja avanso - sidro.
(Radviliskio-1) Radviliškio aludėje lankytojus domina pigus alus, o ne Gruzijos problemos.
(Radviliskio-2) Radvilišio aludės lankytojai nekariautų nei už Gruziją, nei už Lietuvą.
(Ginkluoc) Po Šiaulių centrą vaikšto ginkluotas vyras. Gal tiktai ruošiasi karui?
(Viens mergos) Kavalieriai - nežiopsokit - Šiauliuose kavinėse nuobodžiauja vien merginos ir moterys.