• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gruodžio šiluma vėlyvą pavasarį žada

Rimantas VENCLOVAS

Nors kalendoriai jau rodo gruodį, o prekybos centrai ir parduotuvių vitrinos pasidabinę svarbiausios žiemos šventės - Kalėdų - atributika, visgi, pažvelgęs pro langą, žiemos nė su žiburiu nepamatysi. Tiršti ryto rūkai, neretai neišsisklaidantys iki pat popietės, ir 8 - 11 laipsnių šilumos oras tiek dieną, tiek naktį labiau primena spalį nei gruodį. Važiuodamas Lietuvos keliais, pamatysi laukuose tegu ir skurdoką, bet dar žalią žolę rupšnojančius gyvulius, o ir ne visi medžiai suskubo nusimesti savo spalvotą rūbą.

REKLAMA
REKLAMA

- Jau nepamenu, kada toks ilgas ir šiltas ruduo buvo, - mintimis dalijasi bemalkaujantis miške sutiktas Kauno rajono Antrųjų Girininkų kaimo gyventojas Kazimieras (54 m.) - Jau pernai džiaugėmės, kad ruduo šiltas, tik spalio antroj pusėj gyvulius į tvartus suginėm, bet šįmet... Sunku patikėti, kad jau gruodis. Gerai, kad šilta. Dar ir mėšlą į laukus išvežęs gali dirvą suart, jei tik, aišku, įvažiuot į tą arimą gali, nes lietaus netrūksta, tad laukuose labai šlapia. Anądien apžiūrėjau sodą, ogi juodų serbentų pumpurai - kaip pavasarį. Jei dar laikysis šilti orai, tai Kalėdoms gali ir sužaliuoti. Žiemkenčiams, aišku, negerai tokie orai. Jie turėtų žemėje bręsti, kad pavasarį sudygtų, o dabar - želmenys žaliuoja. Be to, dirvose šlapia, tad pasėliai tiesiog mirksta ir, užėjus šalčiams, gali iššalti. Žmogui gerai, kad šilta, bet gamtai, augalams - turbūt nelabai. Viskam savas laikas. Gerai, jei vėliau atėjusi žiema neužsitęs, jei pavasario šilumos sulauksim balandį, o ne gegužės pabaigoje, kaip praėjusiais metais.

REKLAMA

- Gerai, kad tokie orai, - džiaugėsi ir karvutės nenuganyton vietoj pervesti atėjusi Angelė (67 m.). - Pavasaris buvo ilgas, lietingas, paskui karščiai vasarą užėjo, rugpjūtį vėl lietus, tad pašarų paruošoms sąlygos nebuvo pačios geriausios. Užtat dabar, kai gyvuliai dar laukuose žolės randa, vis mažiau reikia pašarų. O ir pakratų susitaupo. Gal tik prieš trisdešimtį metų toks šiltas ruduo buvo - užtat paskui, iškart po Naujųjų metų, kaip spustelėjo šaltukas, tai taip ir nebeatleido iki pat kovo pabaigos. Beje, dar lapkričio vidury miške buvau, tai visą pintinėlę grybų pasirinkau. To dar nebuvo.

REKLAMA
REKLAMA

Neįprastai šiltais rudens orais džiaugiasi ir Kauno rajone gyvenantis Kazimieras (78 m.):

- Pas mane darže dar ir rūgštynės žaliuoja, ir petražolės. Rūgštynes buvau nupjovęs visas po šalnų, o dabar vėl atžėlė, lapelius išskleidė. Ir serbento krūmas patvory prie šiltnamio žaliuoja. Vasarą per karščius lapai susisuko, nudžiūvo, o kai toks šiltas ruduo, tai vėl išsprogo. Obelų lapai ant šakų tebesilaiko. Tokį šiltą rudenį ir žiemos pradžią atmenu buvus seniai - gal kokiais 1935 ar 1937 metais. Tuomet dar mažas buvau, atsimenu, mamutė Kūčių dieną pas močiutę obuolių siuntė. Žinau, ėjau, o kaimynas dar lauką arė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Iš tiesų, neįprastai šiltas ruduo ir visai nežiemiški prasidedančio gruodžio orai užmena mįslę: iš kur toks atšilimas ir kas nulemia tokius orus? Stipriai vėlavo pavasaris, vasaros kaitra tetruko pusantro mėnesio, o dabar, kone rugpjūtį prasidėjęs ruduo nenori užleisti pozicijų žiemai. Ar dėl to kaltas kas 11 metų vykstantis saulės aktyvumo padidėjimas, ar žmonių veiklos sukeltas šiltnamio efektas, o gal, jei tikėsime mistika, pradeda pildytis karalienės Mikaldos pranašystės, kad metų laikai susimaišys, ir taps nebeaišku - pavasaris ar ruduo?

REKLAMA

Mokslininkai jau įspėjo, kad dėl šiltnamio efekto, kuris atsirado dėl didelio į atmosferą išmetamo anglies dioksido kiekio, mūsų planetos temperatūra jau padidėjo dešimtosiomis laipsnio dalimis. Tačiau tai dar neįrodyta. Aišku tik, kad jei atmosferos temperatūra pakiltų keliais laipsniais, katastrofiškų pakitimų neišvengtume. Pasak mokslininkų, didesnė Lietuvos dalis atsidurtų po vandeniu, o pietiniai planetos kraštai virstų dykumomis.

REKLAMA

Tačiau globalines atšilimo - atšalimo, sausros ar potvynių problemas tesprendžia mokslininkai. Kol meteorologai dar nepranešinėjo orų, mūsų senoliai juos spėdavo pagal daugybę gamtoje matomų požymių. Krintantys lapai, pamažu ilgėjančios naktys ir trumpėjančios dienos, danguje ryškiau šviečiančios žvaigždės ir vis aiškiau matomi žvaigždynai, į tolimus kraštus skrendantys paukščiai mūsų protėviams bylodavo apie rudens, žiemos ir net pavasario orus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Aukštai padangėje tvarkingomis voromis skrendantys paukščiai pranašauja šiltą ir ilgą rudenį. Jei paukščiai skrenda žemai, netruks paspausti šaltukas.

Iki spalio vidurio besitrankantis perkūnas žada kitais metais soduose nuo vaisių linkstančias šakas.

Jei medžių lapai gelsta ar rausta greitai, žiemos speigai dažniau nei įprasta žnaibys nosis. Jei lapai tik nežymiai pagelsta ar parausta - žiema bus rami, be staigių, netikėtų speigų ar atlydžių. Ilgai nekrintantys ir medžius puošiantys lapai pranašauja šiltą ir ilgą rudenį, o nukritę staiga praneša apie greitai užklupsiančią šaltą žiemą.

REKLAMA

Vėliau nei įprastai pradėję dygti grybai pranašauja apie vėlyvą sniegą.

Štai dar keletas pranašysčių, kurias paporino kalbinti pagyvenę žmonės:

Avis bliauna prieš didžiuosius šalčius. Jei varna žiemą žiūri tupėdama į pietus, tai bus atodrėkis. Jei kuosos kranksi, bus šarma. Katinas lenda į krosnį, zylė apie langus švaistosi prieš speigus. Jei per Visus Šventus (lapkričio 1 d.) šąla - bus lengva žiema. Jei per Vėlines (lapkričio 2 d.) šlapia - ateinantys metai bus derlingi. Sausas lapkritis sausą vasarą atneš. Jei lapkritį sniegas nakvoja, tikra žiema po mėnesio ateis. Šaltas rūkas, šalnos gruodį ar Kūčių dieną sniegas - didelį vaisių, medaus derlių atneša. Per Kalėdas šalta - per Velykas balta. Šaltas sausis - vėlyvo pavasario lauk; jei sausis miglotas, šlapi metai bus. Jei sausio pradžia ir pabaiga graži, lauk gerų metų. Jei per Grabnyčias (vasario 2 d.) šviečia saulė - ims šilti ir snigti. Jei kyla pūga - žiema ilgai karaliaus. Jei vasaris šaltas ir sausas - rugpjūtis bus labai karštas. Vasaris vandenį paleidžia, tai kovas sutraukia.

REKLAMA

Anekdotas į temą...

Rudenėja. Čiukčiai, užėję į meteorologijos stotį, klausia darbuotojos: - Na, tai kaip, ar šalta žiema bus? Meteorologė galvoja: "Velnias... Jei pasakysiu, kad bus šilta, tai čiukčiai nesiruoš malkų žiemai. O jeigu užeis šalčiai, tai sušals čiukčiai..." - Šalta bus, čiukčiai, oi šalta! - atsako meteorologė. Po savaitės į tundrą atvažiuoja delegacija iš Maskvos. Delegacijos vadovas klausia meteorologės: - Na, sakykit, jūs čia prie gamtos arčiau gyvenate, ar šalta žiema šįmet bus? Meteorologė pratraukia lango užuolaidą: - Matot, kaip čiukčiai glėbiais malkas tempia? Vadinasi šalta bus...

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų