Bendradarbiaudami su Belgijos ir Vokietijos teisėsaugos pareigūnais, Kauno kriminalinės policijos pareigūnai sulaikė įtariamuosius, kurie užsienio valstybėse vogdavo brangius automobilius, Belgijoje juos ardydavo ir gabendavo į Lietuvą. Dauguma įtariamųjų siejami su senąja "daktarų" gvardija. Apie automobilių vagis Belgijos televizija yra nufilmavusi dokumentinį filmą. Jame rodomas Kauno automobilių turgus, automobilių laužynai ir, aišku, tikrasis miesto šeimininkas Henrikas Daktaras, savo pilaitėje lesinantis balandžius.
Jaunystės draugai
Į belgų pareigūnų demaskuotą automobilių vagių tinklą patekę įtariamieji su Henyte dar 1987 metais buvo teisiami dėl brangiakailių žvėrelių vagysčių iš pakaunės fermų. Per visus tuos metus jie ir toliau išliko policijos akiratyje. 2002-aisiais Antanui Nemaniui (56 m.), Viktorui Česoniui (49 m., pravarde Sonia), Remigijui Vaičiūnui (44 m., Limpukas) buvo taikytas Organizuoto nusikalstamumo užkardymo įstatymas. Saulius Karosevičius (41 m.) anksčiau buvo Taparauskas ir buvo teistas dėl melagingų parodymų teisme.
Pagal Europos arešto orderį sulaikytą S. Karosevičių šį kartą teismas leido suimti mėnesiui, o V. Česonį - 2 mėnesiams. Negalią turintis A. Nemanis suėmimo išvengė dėl sveikatos problemų, taip pat todėl, kad vienas augina 13 metų vaiką ir prižiūri sergančią motiną. Iš jo paimti dokumentai ir 10 tūkstančių litų piniginis užstatas.
Dėl sveikatos būklės arešto išvengė ir R. Vaičiūnas. Teisėjui jis aiškino, kad jam sužalotos kojos, todėl jis negali ilgai stovėti. Šią vasarą Limpukas buvo sužeistas savo namų kieme Domeikavoje. Pagal kulkas buvo nustatyta, kad į jį buvo paleista vienuolika šūvių. Neabejojama, kad D. Vaičiūną norėta tik pagąsdinti, nes šaudyta į kojas. Kulkomis buvo suvarpyti ir kieme stovėję prabangūs mersedesai. Kol kas įtariamieji dėl šio išpuolio dar nenustatyti.
Greitas kelias į Lietuvą
Lietuvai įstojus į Europos Sąjungą, Vokietijoje ir Belgijoje smarkiai padaugėjo automobilių vagysčių. Šių šalių pareigūnai nustatė, kad profesionaliausiai dirba vagys iš Lietuvos, ir ėmė juos sekti. Schema buvo lyg ir paprasta. Nauji prabangūs automobiliai buvo vagiami Vokietijoje netoli Belgijos ir kaipmat atsidurdavo šioje šalyje, kareivinių pastate įrengtuose garažuose. Čia auksarankiai lietuviai labai greitai juos išardydavo ir dalys keliaudavo į Lietuvą. Vienu vilkiku su padirbtais dokumentais į mūsų šalį būdavo atvežama dalių už 30 - 40 tūkstančių eurų. O jau iš Lietuvos surinkti automobiliai iškeliaudavo į Kazachiją arba vietoje buvo pardavinėjamos pačios dalys. Belgų policininkai negalėjo atsistebėti lietuvių miklumu. Kartą Vokietijoje pavogtas automobilis po 6 valandų rastas Belgijos kareivinių pastate visiškai išardytas.
Nemaža dalis šių "auksarankių" sulaikyti Belgijoje, tačiau parodymų neduoda. Teisėsaugininkams jie sako, kad bijo šnekėti, nes prakalbus gali nukentėti jų šeimų nariai.
Laužynai tapo sandėliais
Dar prieš sulaikant keturis senuosius "daktarus", Kauno policija demaskavo buvusios "Koordinatės" patalpose įrengtas automobilių dalių sandėlį, priklausantį bendrovei "Lengvieji automobiliai". Čia rasta Vokietijoje pavogtų mašinų dalių. Buvo sulaikytas šios įmonės direktorius Egidijus Poškus (35 m.). Tai gerai policijai pažįstamas kaunietis. Jis buvo teistas už spirito kontrabandą bei apgaulingą finansinės apskaitos vedimą. Egidijus gerai pažįsta ir "agurkinių" lyderį Saulių Velečką. Kai prieš kelerius metus buvo kėsintasi į "agurkinių" vadą, su juo kaip tik ir buvo E. Poškus. Dabar šioje byloje jis yra liudininkas.
Belgijos pareigūnų prašymu krata buvo atlikta ir Domeikavos seniūnijos Žemaitkiemio kaime, bendrovės "Jumita" sandėliuose. Belgų įtarimai pasitvirtino - čia irgi buvo rasta vogtų automobilių dalių. Buvo sulaikytas ir šios bendovės direktorius Remigijus Plančiūnas (41 m.).
Šiuo metu abiem direktoriams pritaikyta kardomoji priemonė - rašytinis pasižadėjimas niekur neišvykti.
Smūgis po smūgio
Kauno teisėsaugininkai visą surinktą medžiagą perduos Generalinei prokuratūrai. Po to jau Vilniaus apygardos teismas spręs dėl sulaikytųjų ekstradicijos į Belgiją, kur atliekamas ikiteisminis tyrimas. Ten turėtų vykti ir teismas.
O koks gi čia ryšys su Henriku Daktaru? Kodėl jį rodė Belgijos televizija? Tik todėl, kad buvo pasakojama apie Henytės jaunystės draugus?
Kalbama, kad šioje byloje bus apklausiamas ir H. Daktaras. Įprasta, kad Kaune be jo žinios jokie organizuoti nusikaltimai, bent anksčiau, nevykdavo. Šiame mieste labai viskas persipynę.
Henytė ir jo jaunystės draugas Viktoras Česonis kitados kartu sėdėjo teisiamųjų suole dėl plėšimų. Ne tiek daug metų prabėgo, o jau į teisiamųjų suolą atsisėdo Henriko sūnus Enrikas ir Viktoro sūnus Mindaugas. Bylos duomenimis, būtent jie pasirūpindavo narkotikais ir padirbtais doleriais ir siųsdavo juos į JAV. Beje, abu juos, atlikusius trečdalį paskirtų bausmių, buvo bandoma išleisti į laisvę lygtinai, tačiau ir Mindaugo, ir Enriko prašymai buvo nepatenkinti. Teismai, pagrindiniu motyvu įvardindami tai, kad jaunų vyrų padaryti nusikaltimai yra sunkūs, abu juos paliko nelaisvėje.
Niekaip iš už grotų neišeina ir pats Henrikas Daktaras. Šiuo metu jis teisiamas už turto prievartavimą iš šeimos draugo bei poveikį duoti palankius parodymus. Prokurorai paprašė Henytę įkalinti 6 metams. Drauge teisiamoms Henriko žmonai Ramutei bei motinai Jadvygai siūloma paskirti baudas po 10 tūkst. litų. Nė vienas kaltinamųjų savo kaltės nepripažino.
Tačiau kad ir kokį nuosprendį paskelbtų teismas vargu ar Henrikas grįžtų į savo pilaitę Užliedžiuose. Generalinė prokuratūra Vilniaus apygardos teismui perdavė dar vieną baudžiamąją bylą, kurioje tarp kaltinamųjų vėl minimas H. Daktaras. Prokurorai jam yra pareiškę įtarimus, jog jis su dviem savo bendrininkais iš vieno verslininko reketavo 100 tūkstančių litų.
"Akistatos" ir BNS informacija