Remigijus RAINYS
Ko gero Lietuvoje nerasi nė vieno kaimo ar miestelio, kurio jaunimas taikiai sugyventų su kaimyninės gyvenvietės bendraamžiais. Tai šen, tai ten po diskotekos ar kitokių pasilinksminimų kyla konfliktai dėl vietos merginų dėmesio, neatsargiai ištarto užgaulaus žodžio ar noro parodyti, kas čia šeimininkas.
Kas už kuolo, kas už mieto
Neprognozuojamos muštynės tarp "savų" ir "atvykėlių" neretai kildavo ir tarpukario laikų Lietuvos kaimo jaunimo vakaronėse. Į jas įsiveldavo net įmetėję provincijos smarkuoliai. Net mūsų tėvai ar seneliai iki šiol mena, kaip gurkštelėję alučio griebdavo kuolus ar lauždavo iš tvorų statinius ir "šventindavo" vienas kitą. Jauni vyrai tai laikydavo savotiška pramoga ir ilgai vienas ant kito nepykdavo. Jau po kelių dienų, išnykus mėlynėms ir gumbams, buvę priešininkai taikiai klūpodavo šalia vienas kito bažnyčioje ar lyg niekur nieko, susitikę turguje, spausdavo vienas kitam ranką. Sukūrę šeimas, net labiausiai patrakę kaimo bernai neretai tapdavo artimais bičiuliais ar net susigiminiuodavo, supiršdami savo vaikus.
Tradicijų puoselėtojai vis jaunesni
Šakių rajono policijos komisariato viršininko pavaduotojas Benas Kriščiūnas pripažįsta, kad panašios "tradicijos" išliko iki šiol, ir Šakių rajonas anaiptol nėra išimtis, tačiau tokios sistemos, kad kiekvieną savaitgalį vieni muštų kitus, nebėra. Na, susipyksta tarpusavyje pora vos iš piemenų amžiaus išaugusių vaikinų ir "ataudžia" vienas kitam sprandus. Po to nukentėjėlis, pasikvietęs kelis savo bičiulius, primuša savo skriaudiką, o šis, surinkęs dar didesnį savo bendraamžių būrį, stengiasi atkeršyti kiekvienam mušeikai. Po kelių dienų konflikto priežastis dažnai jau būna užmiršta ir jaunuoliai susitaiko. Pasak B. Kriščiūno, neramina tik tai, jog šiuolaikinių peštukų amžius sparčiai jaunėja. Tarp "karštagalvių" neatsiranda nė vieno, kuris laiku pasiūlytų taikų sprendimo būdą, ir konfliktas plečiasi, tarsi nuo kalno riedanti lavina. Į "vendetas" vis dažniau įsivelia 14 - 16 metų paaugliai, kurie savo energiją lieja gerokai išgėrę. O sprendžiant bet kokias problemas, alkoholis proto tikrai neprideda. Todėl atsiranda darbo ir policijos pareigūnams, nors pastebėta, jog pareiškimai teisėsaugininkams dažniausiai rašomi dar neatvėsus aistroms, norint pagąsdinti kitus, tad ikiteisminio tyrimo metu surinkta medžiaga tik ypatingais atvejais nukeliauja į teismą. Paprastai "skriaudžiamieji" ir "skriaudikai" susitaiko, kai susitariama dėl materialinės kompensacijos. Tada pareiškimas atsiimamas, ikiteisminis tyrimas nutraukiamas, o daug laiko bei pastangų pareikalavęs pareigūnų triūsas keliauja į archyvą.
Susitikimas prie parduotuvės
Atrodė, jog lygiai taip pat užges ir prieš kelias dienas Griškabūdžio seniūnijoje įsiplieskęs susidūrimas tarp seniūnijos centro ir Degutinės gyvenvietės jaunų žmonių. "Akistatos" kalbintas pagrindiniu jo įžiebėju laikomas degutiškis Rimas Martišius (19 m.) tikina, jog po šokių Griškabūdžio laisvalaikio centre jį bei jo bičiulį sumušė keli griškabūdiečiai. Kauno statybininkų rengimo centre baldžiaus specialybės besimokantis vaikinas tuomet niekam nesiskundė, tačiau savo skriaudikus įsidėmėjo. Proga atsiskaityti pasitaikė praėjusį sekmadienį, kai Rimas su trimis bičiuliais gėrė alų prie Griškabūdžio parduotuvės. Apie 20 valandą R. Martišius pamatė į parduotuvę ateinantį vieną iš mušeikų. Ketveriukė nusprendė su juo "pasikalbėti", tačiau Galinių kaime gyvenantis šešiolikametis bendrauti nepanoro ir mėgino pasprukti. "Teisybės ieškotojai" sugriebė bėglį už striukės ir susistumdymo metu ją suplėšė. Pavaišintas keliais antausiais nepilnametis iš jų glėbio ištrūko ir pabėgo. Kol Rimas su draugais toliau gėrė alų bei aptarinėjo neįvykusio "išsiaiškinimo" smulkmenas, bėglys nuskubėjo pas Griškabūdyje gyvenantį bičiulį Nerijų Širvaitį (18 m.) ir paprašė padėti išreikalauti patirtus nuostolius bei parvežti jį namo.
Biro stiklai, kilo gumbai
UAB "Suvalkijos agrocentras" vairuotoju dirbantis Nerijus sutiko pabūti ginčus sprendžiančiu "autoritetu", juo labiau, kad atsirado proga pasipuikuoti tik prieš kelias dienas už 500 litų įsigytu senutėliu automobiliu "Opel Ascona". Į automobilį įsėdo ir pakeliui sutiktas ūkininku save tituluojantis griškabūdiškis Rimantas Trečiokas (26 m.). Vėliau savo pareiškimuose teisėsaugininkams visi jie teigė, jog tik pareikalavo atlyginti draugui nuostolius, o šiems nesutikus, nuvažiavo. Tačiau Rimas Martišius vėliau porino, kad prie parduotuvės atvažiavo du Automobiliai, iš kurių išlipęs Nerijus bei dar penki jaunuoliai ne tik pareikalavo atlyginti už suplėšytą striukę, bet ir juos apkūlė. Kai po audringo santykių aiškinimosi atvykėliai nuvažiavo Galinių link, Rimas išsikvietė metais vyresnį savo brolį, kuris netrukus atvažiavo automobiliu su dar dviem bičiuliais. Į "VW Golf" sulindo net 7 degutiškiai ir netoli Galinių pasivijo "Opel Asconą". Vaikinams pasirodė, kad griškabūdiečiai specialiai jų laukė, tačiau pamatę, kad golfuko ekipažas turi akivaizdžią kiekybinę persvarą, į muštynes nebesivėlė ir bandė nuvažiuoti atgal. Tačiau netrukus opelis buvo pavytas ir užblokuotas kelias. Dabar jau aistros liejosi per kraštus. N. Martišius ir su juo buvę vaikinai buvo iš vidaus užsirakinę automobilio dureles, todėl Rimas su draugais išdaužė visus automobilio "Opel Ascona" durelių stiklus, nulaužė šoninį galinio vaizdo veidrodėlį, įskėlė priekinio lango ir vieno žibinto stiklą. Kažkuris iš vaikinų užšoko ant automobilio ir sudaužė stoglangį. Įsiaudrinusi septyniukė ištempė į lauką Nerijų Širvaitį ir gerokai jį aptalžė. Kliuvo ir iš automobilio išlipusiam R. Trečiokui.
Kiek truks ramybės metas?
Šakių policijos komisariato viršininko pavaduotojas B. Kriščiūnas buvo teisus. Konflikto dalyviai sutarė taikytis jau vos atvėsus "kautynių" aistroms ir pareiškimus užregistravusiems pareigūnams pradėjus įprastas teisines procedūras. N. Širvaitis patvirtino, kad Rimas už sudaužytą automobilį jam sumokėjo net 1 300 litų. Dabar jis galėtų nusipirkti net dvi tokias mašinas. R. Martišius pažadėjo vietoj suplėšytosios nupirkti naują striukę nepilnamečiui galiniškiui. Atrodo, jog jokių pretenzijų "per valdiškus namus" nebeturi ir kiti šio konflikto dalyviai. Tad Griškabūdžio seniūnijoje bent jau kuriam laikui įsivyravo taika ir ramybė. Belieka tikėtis, kad ji truks ne tik iki kito savaitgalio diskotekos vietos laisvalaikio centre. Seniūnas Saulius Naumavičius tikino, kad pačioje šokių salėje ir aplink ją jokių konfliktų nebūna, nors savaitgaliais čia suvažiuoja iki 1000 jaunuolių iš viso rajono. Pernelyg įkaitusius atvėsina čia budintys vietos bušido klubo "Audra" nariai ir dažnų reidų metu savo budrią akį užmetantys Šakių rajono policijos komisariato pareigūnai, tačiau jie negali kiekvieno šokėjo palydėti iki pat jo namų.