• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Gripas: pandemijos baimė

Paukščių gripas, ekspertų vadinamas didžiausia šiandienine grėsme žmonijai, pasiekė ir Europą. Mirtinai pavojingas šios paukščių ligos virusas buvo aptiktas Turkijoje, Rumunijoje, o dabar jau ir Graikijoje. Ši šalis tapo pirmąja Europos Sąjungos valstybe, kurioje užfiksuotas paukščių gripas. Lietuvos medikai paragino gyventojus būti budriais keliaujant į šalis, kuriose nustatyta ši pavojinga liga. Pirmiausia rekomenduojama pasiskiepyti sezonine vakcina nuo gripo. Vakcina nuo paukščių gripo kol kas yra klinikinių tyrimų stadijoje, todėl žmonės ja dar neskiepijami. Šiuo metu paukščių gripas yra nustatytas Indonezijoje, Vietname, Tailande, Kambodžoje, Laose, Japonijoje, Kinijoje, Malaizijoje, Filipinuose, Kazachstane, Korėjoje, Mongolijoje, Rusijoje ir jau minėtose trijose Europos šalyse.

REKLAMA
REKLAMA

Virusas mutantas

Paaiškėjus, kad mirtinas paukščių gripo virusas pasiekė Europą, pareigūnai analizuoja, kokią žalą jis gali atnešti senajam žemynui ir kokių priemonių reikia imtis, siekiant išvengti visuotinės epidemijos. Pirmą kartą paukščių gripo virusas buvo identifikuotas Italijoje. Nuo tada virusas nereguliariai kildavo įvairiose pasaulio vietose. Su paukščių gripo virusu siejamas po Pirmojo pasaulinio karo kilęs gripo protrūkis, nusinešęs apie 50 mln. žmonių gyvybių. 1957 metais liga buvo užfiksuota Azijoje, o 2003 m. paukščių gripas jau siautėjo Europoje bei Pietryčių Azijoje. Tada epidemija Azijoje nusinešė 60 gyvybių, buvo sunaikinta apie 140 mln. paukščių.

REKLAMA

Paukščių gripo viruso atmaina H5N1 žmogus užsikrečia ne taip jau lengvai, tačiau specialistai nuogąstauja, kad virusas mutuos, o tai jau gali sukelti pasaulinę epidemiją. Mutacija gali įvykti į žmogaus, nešiojančio įprastą gripo virusą, organizmą patekus paukščių gripo virusui. Šiems virusams susiliejus, naujojo hibrido mirtingumo lygis gali viršyti 50 procentų. Toks mutavęs virusas jau plistų per paprasčiausią žmonių kontaktą.

REKLAMA
REKLAMA

Kosmetinės priemonės

Pasaulinė Sveikatos Organizacija (PSO) jau įspėja valstybes, per kurias driekiasi sparnuočių migracijos keliai, imtis būtinų budrumo priemonių. Europos komisija paragino vyriausybes kaupti antivirusinių vaistų atsargas siekiant pasirengti paukščių gripo pandemijai. Nors komisijos vadovas sakė, kad kelios valstybės nesilaiko PSO rekomendacijų, tačiau antivirusinių vaistų pardavimas taip šoktelėjo, kad gamintojai nebespėja jų gaminti. Kol kas tik dvi kompanijos pasaulyje - JAV ir Prancūzija - gamina antivirusinius vaistus. Tik kitais metais prie šių šalių žada prisijungti ir Didžioji Britanija. Tad kilus pandemijai, vaistų tikrai neužtektų, todėl ir prognozuojama, kad pasaulyje nuo viruso mirtų apie 75 milijonas žmonių. Šiuo metu nė viena šalis nėra pilnai pasiruošusi paukščių gripo epidemijai. Lietuva iki šiol visai neturi antivirusinių vaistų. Valstybinė visuomenės sveikatos priežiūros tarnyba tik dabar paprašė vyriausybės skirti 1,7 mln. litų tokiems vaistams įsigyti. Kol kas imamasi tik kosmetinių priemonių.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus, Kauno ir Palangos oro uostuose budi Pasienio ir transporto valstybės veterinarijos tarnybos gydytojai. Tikrinamas keleivių, atvykusių iš šalių, kuriose buvo nustatytas paukščių gripas, bagažas bei į Lietuvą įvežamos prekės. Paukščių gripas nėra per maistą plintanti liga, tad jokios rizikos užsikrėsti, vartojant paukštieną ar kiaušinius, nėra. Į Lietuvą uždrausta importuoti egzotinius paukščius iš tų šalių, kuriose patvirtintas paukščių gripas. Taip pat neleidžiama organizuoti paukščių parodų, mugių, net ir naminiais paukščiais prekiaujama tik zooparduotuvėse.

REKLAMA

Lietuvą pasieks pavasarį

Laukinių paukščių nesustabdysi, o kaip tik jie ir yra viruso pernešėjai. Naminiai paukščiai dažniausiai užsikrečia tvenkiniuose, į kuriuos nutupia infekuoti laukiniai paukščiai,. Virusą į Lietuvą gali atnešti į pietus žiemoti skrendantys paukščiai. Jų maršrutai driekiasi nuo Kaspijos jūros pro Ukrainą Graikijos link. Skrendantys labiau į Vakarus užklysta ir į Lietuvą. Be to, šiltuosiuose kraštuose iš Lietuvos atskridę paukščiai gali užsikrėsti virusu, tad didesnė tikimybė, kad virusas Lietuvą pasieks tik pavasarį. Ornitologai sako, kad ir tokia galimybė nėra labai didelė, nes paprastai gripu užsikrėtę paukščiai gana greitai žūsta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų