Sigitas STASAITIS
Paskutinėmis dienomis šiauliečių pasitikėjimas miesto policija smarkiai krito - vairuodamas girtas, Šiaulių policininkas R. Kundrotas pėsčiųjų perėjoje parbloškė du moksleivius, vienas kurių jau mirė. Negana to, po nusikaltimo pareigūnas gėdingai paspruko.
Gelbėdamas pavaldinių prestižą, Šiaulių miesto VPK vadovas Vidas Maigys sušaukė spaudos konferenciją.
"Tikiuosi, kad tokie absurdiški atvejai, kai prie automobilio vairo sėda neblaivus pareigūnas, daugiau nepasikartos", - žurnalistams kalbėjo vyr. komisaras, policijos vardu atsiprašęs suvažinėtųjų moksleivių artimųjų.
Kol žurnalistai klausėsi komisaro išvedžiojimų, "Akistatos" korespondentas pabandė išanalizuoti - kodėl girti policininkai sėda prie vairo. Išvada liūdna - nežiūrint V. Maigio, generalinio komisaro V. Grigaravičiaus ir net paties vidaus reikalų ministro G. Furmanavičiaus lūkesčių, pasigėrę teisėsaugininkai automobiliais žmones traiškė, traiško ir toliau traiškys, nes vaistų nuo šio blogio nežino niekas.
"Man lieka tik atsiprašyti visų Lietuvos žmonių už tai, kas dabar vyksta, už girtų policininkų siautėjimą keliuose", - per Valstybės valandą Seime pareiškė G. Furmanavičius. Jis tvirtino, jog girti prie vairo įkliuvę pareigūnai bus šalinami iš darbo be jokių tarnybinių patikrinimų.
Paskutinė Paskutinio skambučio šventė
Gegužės 25-ąją, ką tik baigę dešimtąją klasę, du Šiaulių Ragainės pagrindinės mokyklos dešimtokai septyniolikmečiai Renata ir Justas - dalyvavo Paskutinio skambučio šventėje. Tą patį vakarą Justas su Raimonda išėjo pasivaikščioti. Apie 23 valandą nepilnamečiai netoli miesto geležinkelio stoties užsimanė pereiti Dubijos gatvę ir šnekučiuodamiesi ramiai žengė per mažai apšviestą pėsčiųjų perėją.
Gegužės 25-ąją Šiaulių miesto VPK patrulių rinktinės policininkui 33 metų Romualdui Kundrotui taip pat buvo neeilinė diena - nors tądien jis nedirbo, tačiau išlaikė kasmetinius fizinio pasirengimo testus. Vakare Romualdas įvykį aplaistė. Sutemus įkaušęs pareigūnas sėdo prie nuosavo automobilio "Audi 100" vairo ir trankėsi Šiaulių gatvėmis. Dubijos gatve jis lėkė dideliu greičiu ir girtomis akimis neįžiūrėjo pėsčiųjų perėja žingsniuojančių dviejų septyniolikmečių.
Nubloškęs jaunuolius, policininkas nė nestabtelėjo pasidomėti, gal kuriam jų reikia pagalbos. Jam terūpėjo viena - kuo greičiau dingti iš nusikaltimo vietos. Pro šalį važiavęs ir avariją matęs vairuotojas mobiliuoju telefonu paskambino Šiaulių policijai. Vyras ne tik nurodė kaltininko automobilio spalvą ir valstybinius numerius, bet ir pasileido paskui greitai tolstančią "Audi 100". R. Kundrotas buvo toks girtas, kad už poros kilometrų įsirėžė į maršrutinį autobusą. Tačiau ir tai jo nesustabdė - bandė važiuoti toliau, tačiau už kelių šimtų metrų užgeso variklis ir bėglys buvo sulaikytas.
Kauno medikai buvo bejėgiai
Apžiūrėję atvežtus sužeistuosius, Šiaulių Chirurginės reanimacijos skyriaus medikai nustatė, kad abu moksleiviai patyrę itin sunkias traumas - dauginius kaulų bei kaukolių lūžius. Sužalojimai buvo tokie pavojingi, kad septyniolikmečius nutarta skubiai gabenti į Kauno klinikas. Ten Raimonda ir užgeso. Justo gyvybei pavojus nebegresia, tačiau medikai nesiima prognozuoti, kokie liks sveikatos sutrikimai, kai vaikinas pasveiks.
Po ne tik Šiaulius, bet visą Lietuvą sukrėtusios tragedijos Šiaulių policijos vadovai įsakė nedelsiant surengti operaciją "Voratinklis". Bene pirmą kartą Šiaulių istorijoje į darbą iškviesti policininkai domėjosi ne tik nusikaltėliais, bet ir alkotesteriu tikrino savo kolegas. Iškviesti telefonu tą naktį į tarnybą atvyko 80 procentų visų Patrulių rinktinėje dirbančių pareigūnų. Penkiems prisiskambinti nepavyko. Šiuo metu Šiaulių miesto VPK Vidaus tyrimų grupės inspektoriai aiškinasi, kodėl tas penketukas nekėlė telefono ragelių.
Dėl alkoholio bėdų neturėjo
Šiaulių miesto VPK Vidaus tyrimų grupės vyriausiojo tyrėjo Ričardo Šiumberevičiaus teigimu, neblaivūs policininkai prisidirba nebe pirmą kartą. Pasak šio tyrėjo, 2004 metais vien Šiaulių mieste tirti net trys tokie atvejai. Vienas girtas pareigūnas padarė techninę avariją, kitas sulaikytas neblaivus prie nuosavo automobilio vairo, trečias su kvapu atėjo į tarnybą. Visi trys jau atleisti iš tarnybos.
R. Kundrotas jau irgi atleistas ir maždaug po pusmečio stos prieš teismą. Ištirtas ir jo kraujas, jame rasta net 2,34 promilės alkoholio - tai vidutinis girtumas.
Iki tarnybos Patrulių rinktinėje Romualdas darbavosi nuovadoje. Jis turėjo nuobaudų, tačiau ne dėl girtavimo. Tapęs patruliu, vyras nė karto nebaustas, tik skatintas už gerą pareigų atlikimą. Pasak patrulių rinktinės vadovų, Romualdas užduotis atlikdavo profesionaliai, elgėsi tyliai, ramiai, pavyzdingai. Ir niekada neturėjo problemų dėl alkoholio.
O dėl vairavimo išgėrus? Kas garantuoja, kad R. Kundrotas girtas nevažinėdavo anksčiau?
Traiško žmones perėjose bei saviškius
Didžiulį visuomenės pasipiktinimą girti pareigūnai sukelia jau ne pirmą kartą žmones suvažinėdami pėsčiųjų perėjose. Prieš metus, 2004-ųjų birželio 6-ąją, neblaivus sostinės policijos patrulis Aleksandras Čevičelovas sostinės Savanorių prospekte pėsčiųjų perėjoje užmušė dvi per ją ėjusias moteris. Netrukus nustatyta priežastis, dėl ko mašina lėkdamas pareigūnas neįžiūrėjo žmonių - jo kraujyje rasta net 3,43 promilės alkoholio.
2002-ųjų rugsėjo 18-ąją transporto policijos policininkas Igoris Sizovas automobiliu atsibeldė į Jonavą ir išgėręs čia važinėjosi. Pasekmės nejuokingos - Igoris pėsčiųjų perėjoje parbloškė ir sužalojo trejų metukų berniuką.
Neblaivių vairuojančių pareigūnų aukomis tampa ir kiti policininkai. 2000-ųjų spalio 30-ąją išgėręs inspektorius Artūras Ruškys vežė pilną automobilį bendradarbių. Šie nepabijojo sėsti į "apšilusio" kolegos automobilį ir už tai skaudžiai užmokėjo - po smūgio į medį du žmonės žuvo, trys atsidūrė ligoninėje.
2001-ųjų gegužės 9-ąją neblaivus Panevėžio policijos vyresnysis inspektorius Audrius Mackevičius vežė jaunesnįjį inspektorių Arūną Skrebę, kurį irgi nužudė atsitrenkdamas į kitą automobilį.
Nukenčia ir bičiuliai
O štai Šilutės viešosios policijos patrulis Vytautas Urbonas užmušė savo sugėrovą. Policijoje nespėjęs nė kojų apšilti - priimtas vos prieš savaitę - 24 metų V. Urbonas pasijuto esąs erelis. Pirmosiomis šių metų dienomis, sausio 10-ąją, jis Žemaičių Naumiesčio užeigoje "Skambalinė" gėrė kartu su senu bičiuliu Ramūnu Balandžiu. Apie 22 valandą žmonės matė įkaušusius sugėrovus sėdančius į automobilį "BMW 320". Pasak liudytojų, 32 metų R. Balandis būgštavo tik dėl vieno - ar jų nesustabdys Kelių policija. V. Urbonas bičiulį nuramino - koks policininkas baus kitą policininką? Kelionė baigėsi gana greitai - lėkdamas per Šustės upelio tiltą, V. Urbonas nesuvaldė "bambalio", kuris dešine puse rėžėsi į tilto turėklus ir nusirito nuo skardžio. Turėklai per priekinį stiklą vietoje papjovė R. Balandį, o avarijos kaltininkas atsipirko nubrozdinimais. Išsiropštęs iš automobilio jis įsimaišė į žioplių minią ir kartu su jais stebėjo, kaip ugniagesiai-gelbėtojai traukia Ramūno kūno liekanas, o po to mirkdami pakrantėje naršo jo - V. Urbono - kūno.
Kelių policininkai bei komisarai irgi geria
Stebėtina, tačiau neblaivūs prie vairo sėda ir kelių policininkai, kurių pareiga patiems užtikrinti, kad girtieji nevairuotų. Deja, truktelėję velnio lašų, vyrai savo tiesioginę pareigą užmiršta. 2003-iųjų birželio 9-ąją Kauno eismo priežiūros tarnybos inspektorius Julius Karvelis prisisprogo kaip krovikas, tačiau ramiai sau sėdo prie automobilio "Opel Vectra" vairo. J. Karvelis neabejojo sėkmingai pasieksiąs namus - negi kolegos baustų už tokį menkniekį - alkoholio kvapą ir raudonas akis. Gaila, inspektorius neįvertino, kad smarkiai apgirtusios (vėliau kraujyje aptikta beveik 3 promilės alkoholio) smegenys prastai įvertina pavojų - vairuodamas Julius taip įsilėkė, kad mašina apsivertė. Sunkiai sužalotas 3 metų berniukas.
Tačiau ko norėti iš eilinių policininkų bei inspektorių, jei girti prie vairo įsitaiso net aukšti teisėsaugos pareigūnai! Ne koks policijos stažuotojas ar praktiką atliekantis studentėlis, o pats Vilniaus organizuotų nusikaltimų tyrimo tarnybos vadovas Aleksandras Alijevas 2002-ųjų lapkričio 7-ąją girtas vairavo automobilį. Kaip ir dera operatyvininkų vadovui, tamsoje jis vairavo... be šviesų. Ir nenuostabu, kad įvairavo į prie šaligatvio stovėjusio "Audi A4" sparną, apynaujei mašinai padarydamas nemažai nuostolių. Komisarui nustatytas sunkus girtumas.
Sugeba pakeisti kraują
Kelyje prisidirbę girti policininkai suka uodegas kaip įmanydami, klastoja dokumentus ir net kraują. Didžiulį rezonansą sukėlė taip pasielgęs sostinės Kelių policijos pareigūnas Darius Narinkevičius. 2001-ųjų spalio 28-ąją smarkiai girtas jis automobiliu dideliu greičiu užlėkė ant taksi mašinos, kuria su giminėmis važiavo žinomas žmogus - Š. Marčiulionio krepšinio mokyklos treneris, buvęs "Statybos" komandos žaidėjas 30 metų Gediminas Ulys. Nuo sužalojimų mirė ne tik krepšininkas, bet ir jo močiutė.
Nors nuo avarijos kaltininko sklido stipri alkoholio smarvė, ištyrus D. Narinkevičiaus kraują išaiškėjo, jog jame alkoholio nėra. Tokia klastotė papiktino visuomenę bei įsiutino prokurorus, kurie privertė kraują ėmusią medicinos seserį prisipažinti, kad ji policininko kraujo mėginį sukeitė norėdama jam padėti bėdoje.
Po ilgo bylinėjimosi neseniai Aukščiausiasis Teismas paliko D. Narinkevičiui teismo skirtą pusseptintų metų nelaisvės bausmę.
Kraują buvo sukeitęs ir Kretingos ekonominės policijos inspektorius Romualdas Beniušis. Jis 2002-ųjų rugsėjo 20-ąją vairuodamas iš šalutinio kelio nepraleido kito automobilio ir sužalojo 3 žmones. Tik po ilgo tyrimo įrodyta, kad avarijos kaltininkas policininkas turi pažįstamų kraują imančioje ligoninėje.
Jei žmogus neturi smegenų...
Tai toli gražu ne visos girtų policininkų padarytos avarijos - laikraščio joms visoms būtų per maža.
Knisdamasis po savo archyvą, šios publikacijos autorius pabandė rasti kokių nors dėsningumų. Deja, jų nėra. Išgėrę pareigūnai, kaip ir visi mirtingieji, praranda ir baimę, ir atsakomybę, ir sąžinę. Tik paprasti mirtingieji bent jau bijo Kelių policijos, o neblaiviems policininkams nėra ko baugintis - varnas varnui akies gi nekirs. Šios publikacijos autorius pats dirbo policijoje ir matė, kad tai tiesa. Stažuodamasis Škotijos policijoje jis sužinojo, kad net Didžiojoje Britanijoje pats dažniausiais policininkų nusižengimas - vairavimas išgėrus.
Tačiau pažvelkime į mūsų statistiką - Kelių policijos suvestinėse nerasime, kad būtų sulaikytas avarijos nepadaręs neblaivus teisėsaugos pareigūnas. Tad kaip čia išeina - girti jie nevairuoja, tik nuolat daužo mašinas ir traiško žmones? Paslapties jokios nėra - dangstyti padariusio avariją pareigūno kolegos jau nesiima - skęstančiojo gelbėjimasis tampa paties skęstančiojo reikalu.
- Mes nedelsdami tikriname bet kokį pranešimą, kad pareigūnas elgiasi nusikalstamai ar netinkamai, - "Akistatai" kalbėjo VRM Vidaus tyrimų valdybos viršininkas Aleksandras Katinas. - Ir pagavę be gailesčio baudžiame. Tačiau sakykit, kas ir kaip gali sustabdyti pareigūną, kuris, ką nors švęsdamas namie ar prie ežero, sėda prie vairo ir važiuoja, pavyzdžiui, į parduotuvę? Jei žmogus neturi smegenų, prie kiekvieno pareigūno kontrolieriaus gi nepastatysi.
Juokinga generalinio komisaro kova
Belieka daryti išvadą, jog girtų policininkų prie vairo skaičius proporcingas girtų paprastų vairuotojų skaičiui, nes policija tokia, kokia ir pati visuomenė. O kadangi Lietuvos piliečiai geria daug...
VRM Vidaus tyrimų valdybos duomenimis, 2004 metais daugiausia eismo įvykių padarė Vilniaus apskrities pareigūnai - 64. Kiek mažiau - Kauno (43), Panevėžio (28), Klaipėdos (22) ir Šiaulių (19). Mažiausiai - Telšių (16), Alytaus (15), Tauragės (14) ir Marijampolės (13).
Taigi tiek A. Katinas, tiek V. Maigys ar V. Grigaravičius savo prašymais ir įsakymais bejėgiai prieš girtus vairuojančius pavaldinius. Po vienos itin skaudžios, rezonansą sukėlusios avarijos generalinis komisaras pernai išleido įsaką, nurodantį policininkams susiimti ir nesėsti išgėrus prie vairo. Perskaičiusieji šią publikaciją tikriausiai šypsosi iš V. Grigaravičiaus pastangų.
Geriau mūsų valdžia imtųsi priemonių apskritai mažinti šalyje girtuoklystę - tai, ko gero, vienintelė priemonė, kad angelai sargai degtinėje išmirkusiais sparnais mažiau lakstytų sėdėdami prie vairo.
Girtavimas tarnybos metu - problema aktuali ne tik Lietuvos, bet ir visų pasaulio šalių policijos vadovams.
(milic.jpg)
Girtų policininkų sukeltos avarijos skaudžios dvigubai.
(bet kokia avarijos nuotr.)