Albertas ONIŪNAS
Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras Ignas Laucius iškėlė baudžiamąją bylą dėl tarnybinių pareigų neatlikimo. Tai susiję su prieš savaitę prokuratūros tualete rastu koviniu pistoletu ir baudžiamosios bylos, kurioje tas pistoletas laikomas daiktiniu įrodymu, dingimu. Kol kas neįvardijama, kas pradangino bylą, tačiau tai padaryti galėjo tik kuris nors prokuroras. Greičiausiai tas pats prokuroras pasiėmė, o po to originaliu būdu gražino ginklą - padėjo įstaigos tualete ir pranešė telefonu kaip anonimas. Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros vadovas Stanislovas Stulpinas žiniasklaidai demonstravo dingusį, o po to rastą pistoletą ir akcentavo, kad visą šį dalyką išaiškino patys prokurorai, o su kaltaisiais bus elgiamasi principingai. Tačiau prokurorai tyli it vandens į burnas prisisėmę apie dar vieną neseną atvejį, kai viename iš prokuratūros seifų netikėtai atsirado net keli nežinia iš kur atsiradę koviniai pistoletai. Galbūt dėl to, kad šiuo atveju minimos ne eilinių prokurorų, o vadovų pavardės.
Ginklas be šeimininko
Prieš penkerius metus, vasarą, naktį prie Paryžiaus komunos gatvėje esančio baro "Vaidilutė", tarp dviejų neblaivių kompanijų įvyko kivirčas, kurio metu nuaidėjo šūviai. Įvykio vieton atvykę pareigūnai rado numestą pistoletą TT. Jo šūviu buvo sužalota klaipėdiškė moteris, kuri nugabenta į ligoninę. Sužalojimas į pilvą buvo rimtas, nukentėjusiajai teko ilgai gydytis. Tiriant šūvių aplinkybes nustatyta, kad klaipėdiškiai susikivirčijo su keliais čečėnais, įžūliai kibusiais prie moterų. Čečėnai buvo vyriškai pamokyti, tačiau netrukus jie išsitraukė ginklus ir nuaidėjo šūviai. Tada ir buvo sužeista moteris. Šią bylą tyrė miesto prokuratūros Tardymo skyriaus prokuroras stažuotojas Remigijus Jakštas. Vienas įtariamųjų čečėnų, S. Magomadovas, buvo sulaikytas, tačiau netrukus paaiškėjo, kad jis yra valkata ir vargu ar turi ką nors bendra su šaudymais. Po poros mėnesių parengtinio tardymo terminas baigėsi ir R. Jakštas nutarė bylą sustabdyti nenustačius įtariamųjų asmenų.
Vienas atidavė, kitas - negavo
Tokį stažuotojo sprendimą būtinai turėjo patvirtinti tuometis Tardymo skyriaus vyr. prokuroras A. Gelminauskas. Dabar kalbama, kad A. Gelminauskas tuo metu atostogavo, o jo pareigas laikinai ėjo Bronislovas Armonas. Taigi kol kas neaišku, kuris iš jų "palaimino" bylos sustabdymą. Tokios bylos po aukštesnio rango prokurorų patikrinimo paprastai laikomos seife to prokuroro, kuris atliko tardymą ir bylą sustabdė. Todėl tikėtina, kad byla ir prie jos esantis daiktinis įrodymas - pistoletas TT - ilgą laiką gulėjo R. Jakšto, iš stažuotojo tapusio prokuroru ir sėkmingai kelerius metus dirbusio Tardymo skyriuje, seife. Po bylos sustabdymo praėjus metams ar pusantrų, ja susidomėjo vilniečiai, sulaikę S. Magomadovą sostinėje dėl plėšimo. Jiems buvo duotas atsakymas, vadinasi byla dar buvo. O paskui dingo. Neoficialiais duomenimis, R. Jakštas teigia perdavęs bylą su visais įrodymais A. Gelminauskui. Ar tai įvyko tada, kai prieš porą metų R. Jakštas perėjo dirbti iš Tardymo į Baudžiamojo persekiojimo skyrių, ar vėliau - nežinia. Tuo tarpu A. Gelminauskas nelinkęs pripažinti gavęs bylą.
Tualetus reikia tikrinti reguliariai
Taip kol kas nenustatytu laiku ir nenustatytomis aplinkybėmis dingo baudžiamoji byla ir daiktinis įrodymas. Prokurorai pasigedo bylos tik praėjusių metų pabaigoje. Šių metų pradžioje prokuratūros vadovai paskelbė, kad byla bei ginklas per patikrinimą nerasti ir kaltiesiems bus riesta. Praėjo pora dienų ir ginklas atsirado. Anonimas pranešė, kad pistoletas TT guli ant šildymo agregato prokuratūros trečiojo aukšto tualete. Ten jis ir buvo surastas. Prokuratūroje yra ir daugiau tualetų - galbūt ir baudžiamoji byla kuriame nors iš jų padėta? Apie tualetų tikrinimo rezultatus nepranešama. Ginklo atsiradimo aplinkybės pakankamai skaidrios - mažai tikėtina, kad koks pašalinis, ne prokuroras, tai galėjo padaryti. Dabar nuspręsta, kad bylos dokumentai turi būti atstatyti.
Prokurorai mėgsta ginklus
Sunku teigti, kad čečėnų bylos sustabdymu ir dingimu buvo kažkas itin suinteresuotas ar "pamalonintas" kyšiu, nes realių įtariamųjų nepavyko rasti. Todėl bylai kažkur "užkritus" pistoletas veikiausiai sugundė jauną, pamedžioti mėgstantį prokurorą. Galbūt tiesiog miške pašaudyti noras kilo. Tokia versija visai nestebina žinant, kad uostamiesčio prokurorų požiūris į ginklus yra gana laisvas. 1999 metais girtas prokuroras B. Armonas švaistėsi tarnybiniu ginklu miesto centre, grasino nušauti vieną niekuo dėtą pilietį. Dar metais anksčiau prokuroras D. Motužis, būdamas linksmas, demonstravo savo pistoletą taksistui ir jį gerokai išgąsdino. Abiem atvejais prokurorai ne per daug nukentėjo - atsipirko papeikimais, ginklo atėmimu.
Paslaptingi pistoletai seife
Dar vienas atvejis, kai kalbama apie prokurorus ir ginklus, kol kas itin paslaptingas. Prieš porą mėnesių Klaipėdos miesto apylinkės prokuratūros Tardymo skyriaus vyr. prokurorės Reginos Morozovos kabinete esančiame seife buvo rasti keli koviniai pistoletai. Tai nebuvo įrodymai baudžiamosiose bylose, neaišku, iš kur jie atsirado ir kokiu tikslu buvo laikomi. Nepatvirtintais duomenimis, ginklus seife R. Morozovos prašė pasaugoti pats Klaipėdos apygardos vyriausiasis prokuroras I. Laucius. Pradžioje šį savo prašymą I. Laucius buvo lyg ir užmiršęs, todėl visos ietys smigo į R. Morozovą. Tačiau truputį vėliau atsirado liudytojų ir incidentas buvo pamirštas. Nežinia, kur dabar tie pistoletai, kaip teisiškai įformintas jų egzistavimas. Už nelegalų ginklo laikymą ir prokurorams galioja baudžiamoji atsakomybė. Na, bent jau teoriškai.